"Flexibilný výkon" na Srí Lanke. finále

Prehliadky so sprievodcom Dotknuté budhistické tradície. Nebeské svetlo v nás.

S veľkými ťažkosťami sme sa odtrhli na deň z praxe a skoro ráno sme sa presťahovali do samého srdca Srí Lanky - starobylého mesta Kandy, ktoré sa nachádza medzi malebnými horami. Mnohé dôležité udalosti v histórii Sinhaly sú spojené s týmto miestom.

Na ceste sme mali raňajky s čerstvým ovocím a kokosovým mliekom, pripravili sme sa na dlhú prechádzku záhradnou a botanickou záhradou, čajovňou, obchodmi so suvenírmi a čo je najdôležitejšie, chceli sme navštíviť Chrám zubu Budhu a Perehera - najfarbičšieho náboženského sprievodu na Srí Lanke ,

V záhradnej záhrade sme videli, ako sa pestuje kakao, korenie, škorica, klinček, santalové drevo, vanilka, šafran, kardamom a viac ako tucet rôznych užitočných rastlín. Kúpiť všetky oleje a korenie zabránil len myslenie batožiny a výhodu na ceste domov.

Ďalej sme sa museli oboznámiť s produkciou čaju. On sa objavil na ostrove s príchodom Britov, v roku 1802. Najlepší čaj v Ceylone je zozbieraný v nadmorskej výške okolo 1200 m. V chladnom, vlhkom podnebí čajové kefy rastú pomalšie a získavajú preto osobitnú chuť.

V čajovni sme ukázali celý proces spracovania a balenia rôznych odrôd čaju. A povedali, že pre vrecká na výrobu čaju výrobcovia skutočne kupujú čajový prach. Pre mnohých sa stalo objavom, že čierny a zelený čaj sú len rôzne spôsoby spracovania listov: zelený čaj sa získava v dôsledku prirodzeného sušenia a čierneho čaju v dôsledku sušenia fermentovaného listu teplom.

V Kandy sme navštívili botanickú záhradu, ktorej krása bola nekonečne obdivovaná, a vzala niekoľko bežných fotografií na pozadí úžasnej krajiny. V roku 1590 miestny kráľ postavil na území svojho paláca dvojpodlažný chrám pre posvätné zuby. Pamiatka je stále tu a v hodinách služby cez otvorené dvere chrámu môžete vidieť zlacený hrudník s zubom.

On je vyzdvihnutý z chrámu počas obradu s názvom Pereher, ktorý trvá desať dní a končí v deň úplného mesiaca. Každú noc v meste Perehery sa v meste organizuje nočný sprievod s účasťou stoviek tanečníkov, akrobatov, hudobníkov a viac ako sto slonov pokrytých jasnými prikrývkami s zvonmi a osvetlením. Mali sme šťastie, že sme boli v Kandy v poslednej noci ceremónie, 24. augusta, kedy sprievanie dosiahlo svoj vrchol. Mimochodom, každý deň plného mesiaca na Srí Lanke je oficiálnym sviatkom, čo znamená, že všetci miestni obyvatelia idú do sprievodu.

Napriek tomu, že sme unavení, nemohli sme sa od tejto dovolenky odtrhnúť a vrátiť sa do hotela až dopoludnia. A posledný večer sme nechceli odísť dlho, aj keď na začiatku prichádzalo. Počas turné sme sa stali navzájom takmer rodinnými a nechceme odísť. Letíme domov so smútkom a veľkou vďakou nášmu inštruktorovi Julii. Naozaj dúfam, že sa s chlapcami a s ňou stretneme viac ako raz.