Čo nahradiť cukor

Mýlite sa, ak si myslíte, že nahradenie cukru medom, fruktózou alebo sladidlami je dôveryhodný krok smerom k zdraviu a štíhlemu číslu. Faktom je, že väčšina možných zdvojených cukrov nie je oveľa lepšia ako známy "biely jed", a niekedy ešte horšie.

"Ak naše telo potrebuje soľ v malom množstve," hovorí výživu Ekaterina Belova, "potom cukor je úplne zbytočný produkt. Tí, ktorí tvrdia, že je potrebný pre prácu mozgu, sa mýlia. Mozog si vyžaduje glukózu, ktorá je lepšia, aby sa dostala od pomalých sacharidov. " To znamená, že v strede pracovného stola alebo pracovného stola stojí za to, že vo vašom menu nahrádzate cukor a zákusky s nerafinovanou ryžou, celozrnnými výrobkami múky, obilninami (s výnimkou krupice), zeleninou a ne-cukrom ovocím (napríklad jablkami).

Takto zabezpečíte rovnomerné zvýšenie hladiny glukózy v krvi a dlhodobo ju stabilizujete. Zatiaľ čo z rýchlych uhľohydrátov (napríklad čokolády alebo sladké pečivo vyrábané z pšeničnej múky) sa okamžite vzlietne, ale čoskoro opäť padne a telo začne požadovať novú dávku jedla. To je to, čo je škodlivý cukor. Ak stratíte váhu alebo sa pokúsite nezvyšovať váhu, spotreba cukru určite ublíži.

"Nasledujú dva príčiny," hovorí Ekaterina Belová. - Po prvé, my sme však hladní a najjednoduchší spôsob, ako telo dostať časť energie je z rýchlych sacharidov. Ale tu stačí uvedomiť si, čo sa deje a jesť niečo viac užitočné. Druhá je psychologická: chopíme sa skúseností alebo nahradíme sladkosti niečo, čo nám naozaj chýba. " Aj v tomto prípade je samozrejme vhodné vyriešiť tento problém (niektoré metódy sú opísané tu), ale je jasné, že sa to nemusí stať veľmi rýchlo. A ak si v tejto situácii myslíte, že nahradíte cukor niečím iným, mali by ste aspoň vedieť, čo od toho "iného" očakávať.

med

Najzrejmejšia, ale ďaleko od dokonalého, náhradného. Prírodný med získal obraz užitočného produktu: obsahuje vitamíny skupiny B a vitamín C, glukózu a bielkoviny, draslík, železo a mnoho ďalších mikroelementov. Má antibakteriálne a protivírusové účinky, takže pomáha pri prechladnutí.

"Med je užitočný, ale skôr ako liek," hovorí výživu Ekaterina Belová. - Musíte pochopiť, že ide o rovnakú sladkosť ako cukor. Je to rovnako vysoká kalória a tiež skok na hladine glukózy v krvi. Preto denný čaj, alebo, ako sa niekedy odporúča, dokonca aj polievková lyžica medu nie je vôbec taká povinná. " Ukazuje sa, že ak nahradíme cukor s medom, budeme mať prospech, ale nebudeme sa vyvarovať škody.

Cane Sugar

Nahradenie repného cukru s trstinou je tiež populárny krok. Ale úplne bezvýznamné. "Nie je žiadny rozdiel v účinkoch týchto výrobkov na telo," hovorí Ekaterina Belova. - časť s ilúziami a neplatia pre zbytočné ".

Medzi týmito druhmi cukru je však stále malý rozdiel, ale nie v prospech trstinového cukru. Väčšina z nich je na našom trhu falošná: len obyčajne biely tónovaný cukor. Prečo potrebujete dodatočné farbivo v jedle?

Fruktóza, xylitol, sorbitol a chemické náhrady cukru v tabletách

Sladidlá nezvyšujú hladinu cukru v krvi, ako je cukor, ale preto sú tiež nebezpečné. Jedzte sladké a telo nedosiahne obvyklý a očakávaný účinok. Takže ak na nich nahradíte cukor, porcie sa môžu zvýšiť až na nekonečno.

Okrem toho každé sladidlo má svoje vlastné vlastnosti. Fruktóza podporuje ukladanie tukov ešte viac ako cukor. (Pozri článok "Fruktóza vypĺňa silnejšiu majonézu"), "Xylitolové a sorbitolové sladidlá sú zničené tepelným ošetrením, nemôžete s nimi nič variť," hovorí Ekaterina Belová. - A chemické sladidlá (niektoré z nich sú mimochodom zakázané v rôznych krajinách) majú vedľajšie účinky, ktoré ani nehádame. Nadmerná spotreba určitých náhrad cukru (napríklad ako súčasť "diétnej" sódy) hrozí so závažnými problémami vrátane rakoviny. "

Stevia

Odborníci na výživu považujú za najlepšiu náhradu cukru. Listy tejto rastliny sú veľmi sladké, ale spotreba stevie neovplyvňuje hladinu glukózy v krvi. Neprinesie však vedľajšie účinky, je absolútne bezpečné a dokonca sa používa aj v detskej výžive. Avšak, musíte si zvyknúť na to: stevia má neobvyklú chuť a môže poskytnúť horkú pachuť, ak ju príliš veľa. Dávkovanie stanovte empiricky.

Nie je ľahké nahradiť cukor stevia pri pečení: "biely jed", okrem chuti, tiež dáva objem. A uvedením do receptu niekoľko listov rastliny namiesto pohára sypkého produktu, musíte zistiť, ako kompenzovať chýbajúcu hmotu. Ale piť čaj stevia je veľmi jednoduchý a chutný. A horúce a studené. Posledná z nich (varená a vopred ochladená) si môžete vziať so sebou do fľaše namiesto toho, aby ste ju kupovali v obchode, ktorá je plná cukru a chémie.

Dietetické dezerty

Ak naozaj chcete sladké, môžete jesť a dezertovať. Nie každý, samozrejme. Vo svete dezertov je zúfalé zlo - napríklad špongiový koláč s hustou smotanou - a menej prijateľné potešenie. Porovnaj: kus jablkového koláča je rovnaký v kalóriách (približne 480 kilokalórií) na päť pečených jabĺk bez cukru.

Okrem pečenia jabĺk a hrušiek (mimochodom, skvelou možnosťou je naplniť ich tvarohom!) Doma môžete vyskúšať diétne cookies vyrobené z obilia a ovsených vločiek a nahradiť cukor jemne nasekaným sušeným ovocím. V hotovej podobe sa takýto artefakt nachádza v obchodoch surovín.

Dáva tiež zmysel hľadať (alebo sami varovať) čerstvé prírodné marshmallow, marshmallow, marmeláda alebo želé bez chemikálií. Zloženie takýchto produktov by malo byť ovocná šťava alebo pyré a ako zahusťovadlo - pektín, agar-agar alebo želatína. Tieto zložky spomaľujú absorpciu cukru prítomného v nich, takže dezerty s nimi sú považované za diétne. Ale nezabudnite, že cukr je stále tam.

Nakoniec si môžete dopriať čokoládu. Samozrejme, horké, to znamená kakao a kakaové maslo bez cukru alebo takmer bez cukru. Návrh na nahradenie cukru tmavou čokoládou sa môže zdať zvláštny - nie je sladký. Ale podarilo sa mi to: keď som ochutnal dobrú horkú čokoládu, zvyčajne som prestala jesť iné. Príliš sladké.

Pozrite si video: Dušan Plichta - Ako nahradiť mlieko a cukor v káve a získať lepšiu energiu (Február 2020).