Ako sa zbaviť krízy v kolenách

Prakticky každý z nás, bez ohľadu na životný štýl a aktivitu fitness, bol vystavený problému krízy v kolenách. Prečo to vyvstáva, ak sa to bojí a ako s ním bojovať? Poďme to prísť na to.

Po prvé, musíte odpovedať na jednu otázku: je krk (alebo iný zvuk) v kolennom kĺbe sprevádzaný bolesťou alebo nie? Ak sa bolesť nevyskytuje, potom sa obávajte, s najväčšou pravdepodobnosťou nie kvôli čomu. Príčinou zvukov podobných kríze spočíva v akumulácii plynu v synoviálnej tekutine, ktorá maže kĺby. Vytvára bubliny, ktoré akumulujú, zvyšujú objem dutiny kĺbu a prasknú počas pohybu. V tomto okamihu je počuteľné kliknutie. Nadbytočný vzduch vyteká a kĺbové povrchy kostí od seba navzájom od seba začínajú zblížiť. Tento proces je systematický a môže sa vyskytnúť približne raz za 15-20 minút. Kríza tohto pôvodu je veľmi zvučná. Vo všetkých ostatných prípadoch, ktoré sa budú diskutovať nižšie, kríza bude hluchá a nie veľmi hlasná.

To znamená, že ak kríza nedosiahne častejšie ako raz za 15-20 minút a nespôsobuje žiadnu bolesť, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou nemusíte obávať. Ak sa časové intervaly stanú kratšími alebo sa charakter zvuku mení počas krízy, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste určili príčinu a predpísali liečbu.

Aké by mohli byť príčiny krízy?

Zdôvodnenie 1. Spoločná hypermobilita. Je spôsobená rôznymi poruchami spojivového tkaniva. Vonkajšie sa to zvyčajne prejavuje v takzvanom prehýbaní kolenného kĺbu (keď je neprirodzene rovná a takmer málo zaoblená dozadu). Ľudia s takýmto problémom patria do rizikovej skupiny spojenej so zvýšeným rizikom poranenia a artrózy.

Dôvod 2. Choroba kolenného kĺbu. V tomto prípade sa krvácanie slyší oveľa častejšie ako raz za 15 minút, zatiaľ čo sa vyskytujú nepríjemné a bolestivé pocity a / alebo obmedzená pohyblivosť kĺbu. Choroby môžu byť odlišné - bursitída, artritída, osteoartritída, tendonitída a tak ďalej. V každom z týchto prípadov musíte okamžite navštíviť lekára, vyšetriť (rtg alebo MRI) a ihneď začať liečbu.

Zdôvodnenie 3. Nedostatočná fyzická aktivita. Bohužiaľ, väčšina ľudí v súčasnosti vedie sedavý životný štýl, kvôli ktorému oslabujú svaly, kĺby a väzy. Ak sa chcete vyhnúť takému problému, pokúste sa pridať prechádzky do každodennej rutiny, častejšie vstávajte z pracovnej plochy, presuňte sa tam, kde je to možné. Ak je vaša fyzická nečinnosť komplikovaná tým, že máte nadváhu, komplikuje to problém. Jeden kilogram nadváhy zvyšuje pracovné zaťaženie kĺbov o 10%, takže by ste nemali preťažovať kolená častými prechádzkami. Kúpanie vám vyhovuje.

Dôvod 4. Nadmerná fyzická aktivita. Opačný predošlý. Navyše, nezáleží na tom, že sa nosíte na váhe - nábytok je v práci počas dňa alebo vo večerných hodinách v hale, kolenné kĺby sa opotrebúvajú dvojnásobne. Ak chcete znížiť úroveň stresu, užívajte chondroprotektory - špeciálne prísady, ktoré pomáhajú obnoviť kĺbový povrch a zmierniť zápal väziva. Môžu byť zakúpené v akomkoľvek športovom obchode (opäť po konzultácii s lekárom a asistentom predaja).

Dôvod 5. Uvoľnenie spoja. Môže byť buď získaný (v dôsledku dislokácie alebo rozťahovania), alebo vrodený (takzvaná dysplázia alebo neúplný vývoj spojivového tkaniva v kĺbe). Aj tu vám pomôže lekár, ktorý vás odkáže na vyšetrenie, predpíše liečbu a pomôže vám vyhnúť sa sekundárnym ochoreniam.

Aké cvičenia na prevenciu takýchto javov môžeme urobiť sami v každodennom živote?

- Upravte úroveň fyzickej aktivity počas dňa a na väčšej i menšej strane v závislosti od životného štýlu.

- Používajte obväzy v každodennom živote av športe. Poskytujú podporu kĺbu a znižujú jeho bočnú aktivitu (pohybujú sa vľavo a vpravo, naše koleno nie je prispôsobené pohybu v takejto rovine) a bude tiež poskytovať rovnaký tlak na celú pracovnú plochu kĺbu.

- Vykonajte gymnastiku. Aktivuje krvný obeh v kĺboch ​​a tým prispieva k ich zlepšeniu.

- Ženy sa chcú zbaviť päty. Viac ako 6 hodín denne nosiť takéto topánky je neprijateľné.

- Vezmite vodnú aerobiku alebo jogu. V týchto typoch tried je zaťaženie kĺbov znížené, a preto je riziko poškodenia.

- Pite viac vody. Sledujte rýchlosť 30 ml na 1 kg hmotnosti za deň. Na tvorbu synoviálnej tekutiny je potrebná voda.

- Minimalizovať spotrebu živočíšnych tukov. A tiež vzdať sa slané, sladké a korenisté. To vám pomôže znížiť hmotnosť, ak s ním máte problémy a vyhnite sa usadzovaniu soli v kĺboch. Jedzte viac potravín bohatých na vápnik, omega-3 kyseliny a vitamín C. Posledné sa podieľajú na syntéze chrupavky v tele a vápnik posilňuje kosti.

Zdravé kolená k tebe!