Domáce sušené ovocie: urobte to sami

Na konci leta mnohí ľudia zberajú ovocie a bobule na zimu - vyrábajú kompoty a robia mrazy. Existuje aj ďalší skvelý spôsob, ako zásobiť na zimy vitamíny - aby sa domáce sušené ovocie a marshmallow. Hlavná redaktorka receptu od šéfkuchárov Ekaterina Maslova diskutovala o tom, ako najlepšie urobiť s Lydiou Sereginou, odborníkom v oblasti prírodnej výživy, zakladateľom online projektu Seregina.ru.

Pred začiatkom varenia sušeného ovocia je dôležité pochopiť, že povolanie je zaujímavé, ale je to skôr problematické. Príprava ovocia a bobúľ trvá veľa času a úsilia, slušné množstvo elektriny sa vynakladá na sušenie a výstup nie je toľko. Rovnaké ovocné cukríky, na ktoré ste strávili veľa energie a hodín, doma môže mumlat za pár minút. Preto má zmysel varenie sušeného ovocia doma len vtedy, ak je vo vašej záhrade veľa ovocia a bobúľ a ste pripravení stráviť celý svoj víkend pri ich spracovaní.

Prvý krok. Rozhodnite sa, čo má vysušiť

Prvým a najdôležitejším krokom je presne určiť, ktoré ovocie, bobule a možno aj zelenina, budete žať. "Na základe osobných skúseností som sa presvedčila, že je pomerne problematické sušiť niektoré výrobky," hovorí Lydia Seregina. - Po prvé, je to ovocie s hustou pokožkou ako slivky a marhule. Je ťažké ich rovnomerne vyschnúť, takže často kazia plesne a hnilobu. A musia byť rezané, odstráňte kosť a často sa počas sušenia obrátia. Po druhé, ide o malé bobule iného kalibru (čučoriedky, jahody). Malé bobule sušia rýchlejšie ako veľké a musia byť manuálne kalibrované individuálne. Po tretie, bobule a ovocie s kameňmi (čerešne, čerešne). S kosťou, samozrejme, môžete vysušiť, ale potom bude nepohodlné jesť takéto sušené ovocie. A aby ste vysušili kosti pred vyschnutím, musíte sa drobiť. Po štvrté, hrozno. Jednoducho schováva veľmi dlho, takže je lepšie dať domáce hrozienka. "

Zo zvyšných produktov na prípravu sušeného ovocia nie je tak ťažké. Hlavným pravidlom je prerezanie na tenké plátky rovnakej veľkosti, aby boli rovnomerne vysušené. Aj jahody môžu byť nakrájané na plátky a robiť chutné jahodové lupienky. Takže ste sa rozhodli, ktoré ovocie alebo bobule budú sušené. Zozbierali ste ich, umyli ste ich, vyčistili ich z listov alebo kameňov a nakrájali ich na rovnako tenké plátky. Prejdite na ďalší krok.

Druhý krok. Rozhodnite sa, ako vyschnúť

Existuje niekoľko spôsobov, ako premeniť šťavnaté čerstvé ovocie na sušené ovocie. Najstarší, dedko, - osušte ich vonku, Výhoda tejto metódy: úspora energie a prirodzenosť. Mínus - veľké ťažkosti pri vytváraní priaznivých podmienok na sušenie. Ak sušíte svoje ovocie vo vzduchu, mali by ste mať vo vašej krajine ideálnu ekológiu (v susedstve nie sú žiadne diaľnice alebo prašné cesty), teploty nad 30 stupňov (čo sa nestane často v severných šírkach), nízka vlhkosť a konštantný prúd vzduchu. V opačnom prípade sa nemôžeme vyhnúť plesniam, hnilobám a útokom hmyzu - hlavnými nepriateľmi budúcich sušených ovocia. Ak chcete vyschnúť, mimochodom, ovocie a bobule by nemali byť na priamom slnku, ale v tieni, inak sa ukážu príliš tvrdo.

Ďalšou možnosťou je varenie sušeného ovocia v rúre, Takže nebudete závislí na rozličnosti počasia. Ale vzniká iný problém: domáce pece, na rozdiel od profesionálov, neumožňujú udržiavať nízku presnú teplotu. Minimálne sa bude pohybovať od 60 do 80 stupňov. Tento spôsob sušenia sa dá ťažko nazvať prirodzený a jemný: plody pri tejto teplote strácajú leví podiel vitamínov, enzýmov a iných dôležitých živín. Teplota sušenia by nemala byť vyššia ako 45-48 stupňov. Ak chcete vyriešiť tento problém, môžete rúru nastaviť na minimálnu teplotu a otvoriť dvere po dobu sušenia, ale musíme si uvedomiť, že v kuchyni bude veľmi horúco.

Ďalšou cestou je elektrická sušička, Suší také zariadenie efektívnejšie ako rúra, ale zároveň je príliš vysoká 60-70 stupňov. Ďalšou nevýhodou je, že spodné palety v blízkosti ventilátora už boli vysušené a horné vrstvy sú stále mokré - pri preusporiadaní paliet musíte sledovať stupeň sušenia a čas strávený na prestavovaní.

Jedným z najúspešnejších a najužitočnejších spôsobov je vysúšanie sušiarne, Proces sa tu vykonáva rovnomernejšie, termostat sa dá nastaviť na 40-45 stupňov, niektoré modely majú časovač. A v sušičke je najvhodnejšie pripraviť prírodné ovocné bonbóny z ovocia.