Nová diétna dlhovekosť: 15 pravidiel

Ľudia vždy usilovali a snažia sa žiť, ak nie navždy, potom dlho a najlepšie šťastne. Zatiaľ čo vedci hľadajú elixír nesmrteľnosti, získava sa nová strava, ktorá nám umožní žiť bez nadsázky na sto rokov.

Čo je to diéta pippy

Slávny americký fyziológ Ansel Keysktorý študoval účinky stravy na zdravie takmer celý jeho život, mali záujem obyvatelia talianskej dediny Pioppi. Od svojich priateľov a známych sa dozvedel, že sú známi pre dobré zdravie (netrpia kardiovaskulárnymi chorobami, obezitou, cukrovkou, onkológia) a žijú sto rokov. Ansel si rýchlo zabalil tašky a odišiel do Pioppyho. A potom sa tu trávil tri desaťročia a študoval stravovacie návyky dedinčanov a ich životný štýl všeobecne.

Podľa výsledkov svojich pozorovaní Ansel napísal veľkú vedeckú prácu, ktorá umožňuje každému, aby sa stal dlhým pečeňom. Vedec zomrel v roku 2004, keď žil sto rokov. A jeho práca by pravdepodobne dnes zhromaždila prach na poličke, ak by sa o to nestalo. Kardiológ konzultant Dr. Asim Malhotra a nezávislý írsky režisér Donal O'Neill (hlavne filmy o vede a zdravom životnom štýle). Na základe práce Ansela napísali knihu a nazvali ju "Pioty PiPi".

Podľa autorov táto práca v doslovnom zmysle slova umožní každému žiť šťastne až potom, zostať štíhly a zdravý bez akýchkoľvek obmedzení. Rozhodli sme sa s vami podeliť o základné princípy stravy a požiadali nezávislého odborníka, aby zhodnotil tento plán.

Základné princípy stravovania

* Zapnite chladené menu moriek. Táto strava a chutné mäso.

* Odstráňte ryžu, cestoviny, chlieb a výrobky z chleba.

Zabudnite na občerstvenie: musíte jesť, aby ste sa dlho necítili hladní.

* V deň, keď je dôležité, jesť aspoň 2-4 lyžice extra panenského olivového oleja a malé množstvo orechov.

* Menu musí byť syr, mliečne výrobky, kyslé mlieko.

* Nemôžete jesť potraviny, ktoré obsahujú rýchlo stlačené cukry, vrátane ovocných štiav, medu, koktailov, sirupov.

* Semenové oleje, ako napríklad slnečnica a sója, sú zakázané.

* Pohár vína na večeru bude mať prospech.

* Okrem olivového oleja a orechov, celého ovocia a zeleniny sú tučné ryby povinné. Kyselina alfa-linolová, polyfenoly a omega-3 v týchto produktoch znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a onkológie.

* Nemôžete ísť na šport, ak nechcete, ale musíte veľa chodiť. Je dôležité chodiť každý deň najmenej 30 minút.

* Buďte aktívny po celý deň. Nesedzte dlhšie ako 45 minút, pauza - vstať a chodiť.

* Raz za týždeň trénujte hladovanie: počas dňa vypite iba vodu a čaj. To znižuje riziko inzulínovej rezistencie a zvyšuje metabolizmus.

* Spať najmenej 7 hodín. Štúdie ukázali, že kratší spánok môže vyvolať diabetes typu 2, srdcové choroby, obezitu a depresiu. Úzko súvisí so stresom.

* Choďte do komunity. Nezabudnite komunikovať s ľuďmi, ktorí sú pekný pre vás, byť v spoločnosti. Nie si sám dlho. Sociálna izolácia (podľa výskumu) spôsobuje depresiu a predčasnú smrť, to platí najmä pre ľudí vo veku. Pozitívna komunikácia znižuje stres a dokonca aj zápal v tele.

* Dávajte pozor na dychové cvičenia. Umožňujú vám sústrediť sa na seba, rozumieť seba, relaxovať.

Odborné hodnotenie

Rozhodli sme sa zdieľať tieto postuláty s Elenou Tikhomirovou, výživou multidisciplinárneho centra SM-Clinic, člena Národného združenia výživových pracovníkov a tu je jej bodový odhad:

* V skutočnosti to nie je diéta, ale dobrý plán pre zdravý životný štýl, ktorý musíte neustále dodržiavať. Tu je všetko moderné a neexistujú žiadne prísne obmedzenia, s ktorými by sa budúci HLS mučiť sám.

* Zo stravy skutočne treba vylúčiť rýchle cukry, zvyšujú riziko inzulínovej rezistencie, sú uložené v tuku.

* Mliečne výrobky sú užitočné. Ich spotreba je dobrou prevenciou dysbiózy, normalizuje činnosť čriev.

* Jedlo bez snackingu - najviac správne. Prvých 2,5 hodín po jedení nášho tela trávia tuky a sacharidy, premení ho na energiu a rezervy. Nasledujúce 2-3 hodiny trávia energiou s použitím rezerv tukov a sacharidov. Preto vylučujeme možnosť akumulácie nežiaducich tukových usadenín. Ak do tohto programu pridáte občerstvenie, zabráni vám plytvaniu energiou, čo znamená, že nedovolí telu zbaviť sa nadmernej hmotnosti. Snacking nemožno vylúčiť len v dvoch prípadoch: ak veľmi obézna osoba stratí váhu (takí ľudia jednoducho neprežijú bez jedenia šesť hodín) a je to otázka športovca, ktorý sedí na tvrdej sušičke. Potom bez občerstvenia existuje riziko hypoglykémie.

* Pôst raz za týždeň je skvelý. Deň strávený na čaji alebo vode dáva silný rozruch nášho metabolizmu a zrýchľuje ho.

* Ak nechodíte do telocvične, je potrebné chodiť a nesedieť celý deň na piaty bod. Pozrite sa sami: keď sedíme, naše telo strávi iba 50 kalórií, keď kráčame - až 250 kalórií.

* Zahrnúť do stravy orechy naozaj potrebujú všetkých (okrem tých, ktorí sú alergickí, samozrejme). A nie len jesť ako občerstvenie, ale skôr pridávať do jedál. Nasytia dosť rýchlo a dlho.

* Ale ja by som argumentoval o postuláte o výhodách len olivového oleja. Obsah omega-3 mastných kyselín v ľane je napríklad oveľa vyšší. Zdá sa mi, že sponzorom knihy musí byť istý výrobca olivového oleja.