Bolesť hlavy Botox

V poslednom čase bol v USA povolený zákon, ktorý umožňuje botoxom liečiť ... migrény. Možno čoskoro injekčná striekačka s botulínovým toxínom môže byť častejšie videná v rukách lekára a nie ako kozmetička.

"V mladosti som neopustil dom bez balenia kondómov a teraz - bez balenia piluliek Advil Migrane Extra Strength", povedal mi bohužiaľ môj priateľ Míša, trpiaci migrénou už mnoho rokov. Mám dobrú správu: žije v New Yorku, čo znamená, že teraz môže dať injekciu Botox priamo do hlavy a zabudnúť na bolesť.

Druhý deň americká organizácia FDA, ktorá upravuje legislatívu o "drogách", oficiálne schválila používanie Botoxu proti migréne. Allergan, hlavný výrobca tejto drogy, tvrdí, že čoskoro predaj liekov Botox ako liekov porazí predaj Botoxu ako kozmetiky (teraz injekcie botulínového toxínu sú najpopulárnejším spôsobom boja proti vráskam). Botox funguje ako lokálny svalový relaxant, blokujúci neuromuskulárny prenos a tieto vlastnosti sa samozrejme môžu rozšíriť nielen na "zmrazenie" výrazov tváre. Napríklad, Botox je už dlho pichnutý v podpaží s nadmerným potenie.

Aby dokázali účinnosť lieku pri migréne, výrobcovia nariadili rozsiahlu štúdiu. Ukázalo sa, že pacienti, ktorým bol podávaný injekčný roztok botulotoxínu na krk, čelo a chrámy počas pol roka, zaznamenali migrénu takmer 2,5-krát menej často ako pacienti, ktorí dostali placebo.

"Nemôžeme vysvetliť tento efekt," hovorí Corey Davis, analytik, predseda spoločnosti Jefferies a Company. "Pacienti jednoducho dostali krátkodobú úľavu od bolesti, ale nie je známe, či ich navždy liečilo migrénou."

Všetko je v poriadku, len som osobne veľmi znepokojený skutočnosťou, že v predchádzajúcej štúdii na tej istej téme sa Botox ukázal ako nič účinnejšie ako placebo. Znamená to, že analgetický účinok toxínu je vytvorený?

Snažil som sa nájsť odpoveď ruských neurológov. Ukázalo sa, že Botox je dlhý a primerane používaný na zmiernenie bolesti chrbta a liečbu migrény. "Pri dlhotrvajúcich, ťažkých migrénových záchvatoch spôsobuje bolesť ochranné svalové napätie, ktoré nakoniec prechádza do kŕčov," povedala Marina Gutnová, neurológka, Ph.D. "Bielenie okolo Botox skutočne skutočne zmierňuje tieto príznaky, ale prirodzene to nevylieči migrény."

Každopádne zmierňuje príznaky - to už je veľa. "Áno, som pripravený vyhnúť sa hrdzavej hlave, aby som sa zbavil tejto bolestí práve teraz," hovorí môj priateľ Sasha. V jej prípade zrejme dedičná migréna - otec a brat trpia rovnakým spôsobom.

Musím povedať, že Sasha nie je sama: podľa štatistických údajov 25% žien a 8% mužov po celom svete trpí migrénami. Liečba je znížená na úľavu od príznakov - trpiaci a trpiaci jednoducho hodia analgetiká rôznej závažnosti. Alebo tu pichanie Botox.

Spomínam si na "hosťa z budúcnosti" Alice Selezneva povedala, že v budúcnosti ľudia nájdu lieky na všetky choroby, s výnimkou bežného nachladnutia. Obávam sa, že to isté platí aj pre migrény, a dokonca po 100 rokoch budú ľudia, ktorí kolonizovali Mars, utrpení, pretože nikto skutočne nevie príčiny ani mechanizmy svojho vývoja.

Avšak presvedčivá spoločnosť Allergan sľubuje, že bude pokračovať v skúmaní ďalších medicínskych účinkov botulotoxínu, ktoré podľa nich môžu byť milióny. Nuž, možno osoba budúcnosti dokáže vyliečiť Botox zo všetkého. A čo, myšlienka je elegantná: ak ich rozdrvíte po obvode a paralyzujete celé telo, možno nebudete cítiť bolesť. Nikde a nikdy.

Pozrite si video: Kdy použít k odstranění vrásek botulotoxin a kdy jiné výplně (December 2019).