10 účinných spôsobov, ako si všetko zapamätať

"Mám zlú spomienku," myslí si ten, kto nevie efektívne spôsoby, ako pamätať informácie. Unavený z nekonečných nálepiek a záložiek? Zozbieral som tie najzaujímavejšie triky, ktoré si pamätám všetko.

Súhlaste s tým, že v snahe naučiť sa dvadsať francúzskych slov alebo prejavu na obhajobu diplomu alebo teóriu jazdy sa zvyčajne uchýlia k klasickým metódam: položte si knihu pod vankúš, prečítajte ten istý odsek krvavými slzami, utesnite celý životný priestor hlúpymi papiermi. Často sú zbytočné. Ale veda o ich zapamätaní je ďaleko od toho, aby sa vyčerpali. Áno, áno, to je veda! "Nemali by ste sa vzdať a mysliť si, že je to vaša pamäť, že je to zlé," hovorí Mark Chid, tréner blogu Productivity Lessons. - Spočiatku vstupné dáta pre všetky viac či menej rovnaké. Tajomstvo je naučiť sa zapamätať si, vybrať si techniku, ktorá je pre vás to pravé. " Zozbieral som niektoré z najzaujímavejších spôsobov - odporúčam im vyskúšať všetky!

Ako zlepšiť pamäť?

1. Napíšte písmená. Štúdia, ktorá sa uskutočnila v roku 2008 na Kjótskej univerzite, ukázala, že ak sa predtým, ako začneme 15 až 20 minút preplniť, spomínam a zaznamenáme naše smutné myšlienky a najmenšie problémy, ktoré sa v poslednej dobe vyskytli, efektívnosť štúdia sa dramaticky zvýši. Faktom je, že a priori pamätáme všetky negatívy veľmi dobre. A všetky informácie, ktoré prichádzajú hneď po epistolárnej výmole, mozog bude zotrvačnosť vnímať ako "zlé" a preto spoľahlivo zaznamenávať. Nie je to najzábavnejšia metóda, ale naozaj funguje.

2. Starajte sa o prírodu. Ukazuje sa, že tradícia domácich študentov pripraviť sa na skúšky na chate je veľmi múdry. Pred tromi rokmi zistili psychológovia z Michiganskej univerzity: kontemplácia prírody zvyšuje kognitívne funkcie až o 20%. Mimochodom, nie je potrebné cestovať do tejto prírody, stačí sa pozrieť na fotky za 5-10 minút.

3. Křičí hlasnejšie. Slová sú pripomínané o 10% lepšie, ak sú kričať. Znie to hlúpo, ale vďaka tejto metóde som sa naučila takmer polovicu rusko-španielskeho slovníka. Nie je samozrejme potrebné kričať "mačka!", "Chodiť!" Do celého domu. Stačí povedať každé slovo hlasno a zreteľne niekoľkokrát.

4. Buďte výrazní. Ďalší tip na učenie náročných jazykov: Gestujte všetky slová a frázy, ktoré sa naučíte. Doslova: ak sa naučíte konjugáciu slovesa "skákať", skákať. A ak sa potrebujete naučiť dialóg alebo ťažkú ​​frázu, hrajte scénu. Uvidíte, že všetko bude úžasne rýchlo zapamätané.

5. Počúvajte sami seba. Keď sa naučíte nejaké informácie, povedzte to na rekordéri. A keď usnete, ticho zapnite tento záznam - stačí len spať pod ním. Je to úžasne účinný spôsob, ako opraviť veci, ktoré sú už známe, ale zle si pamätajú.

6. Nesedzte. Naučte sa po básňach, učebniciach a prehľade, aby sa okolo miestnosti stali kruhy. Faktom je, že chôdza aktivuje prácu mozgu a vaša schopnosť zapamätať výrazne narastá.

7. Zmeniť situáciu. Ak sa budete musieť pripraviť na dve skúšky (alebo stretnutia) v jeden večer, urobte to v rôznych miestnostiach. Informácie, ktoré si zapamätáme za rôznych okolností, nie sú zmiešané v hlave.

8. Vyhoďte slová. Super metóda, aby ste sa naučili veľké množstvo nepretržitého textu, napríklad slova skladby alebo správy. Prepíšte tento text, ponechajte iba prvé písmeno každého slova a učte ho, snažte sa tieto slová zapamätať. Samozrejme, najprv sa budete musieť pozrieť do originálu, ale nakoniec sa budete musieť len pozrieť na skrátenú verziu a text sa okamžite objaví v pamäti. Takýto podvádzač je veľmi vhodný na to, aby si s tebou.

9. Spať viac. Čím dlhšie spíte, keď sa niečo naučíte, tým lepšie si spomeniete na túto informáciu ráno. A bezspalé noci, naopak, výrazne zhoršujú pamäť. Chcem, aby všetci študenti prečítali toto a vzali na vedomie. Je lepšie spať niekoľko hodín pred skúškou, ako sa pokúsiť dozvedieť viac "pár lístkov."

10. Zahrajte si šport! Na tejto téme sa uskutočnilo veľa výskumov a všetko sa potvrdilo: aeróbne cvičenie zlepšuje cerebrálny obeh a pamäť. Poraďte sa s Fit-bo alebo tancujte predtým, než si sadnete na knihy: môžete si zapamätať aspoň Eugena Onegina. No, alebo prinajmenšom prvý strop.