Cykloturistika s Tatyanou Lisitskaya

V poslednej dobe bola publikovaná kniha "Bicycle Aerobics", ktorá bola napísaná v spolupráci s Alexandrom Golenkom. Ponúkam vám jej stručný prehľad: čo je aerobik na bicykli, prečo je to potrebné a čo je lepšie ako iné tréningy.

Cykloturistika je typ fitness určený pre skupinové lekcie. Inštruktor na simulátore sa nachádza pred študentmi a sleduje, ako každý z nich vykonáva cvičenia. Úloha inštruktora však nie je len pod kontrolou. Vytvára určité emocionálne pozadie, pomáha cítiť atmosféru skutočnej jazdy na bicykli alebo rasy.

História cyklistickej aeróbie sa začala v roku 1995, keď vynikajúci športovec-cyklista Johnny Goldberg spolu so Schwinnom vyvinuli program Mad Dog Athletics a stacionárny bicykel pre ňu. Program simuloval skutočnú preteky vo voľnom ovzduší - s vetrom, kopcami a dokonca aj motýlemi. Súťažiaci neboli dlho naďalej: čoskoro sa objavili cykly Reebok, programy Power Racing od Keizer a RPM z rodiny Les Mills, ktoré sa tiež nazývajú "rockový koncert na kolesách" za energiu a dôraz na hudobnú časť. Programy sa líšia intenzitou a vlastnosťami budovania lekcie. Napríklad v Power Racing sa musíte pohybovať v súlade s hudobným rytmom, hojdať sa pri jazde a vykonávať silné cvičenia v hornej časti tela.

V kombinácii s vyváženou stravou je aerobik na bicykloch jednou z najlepších metód chudnutia: to je uľahčené zmenou intenzity záťaže a používaním veľkých svalových skupín. Ako bonus - úľava od stresu a práve potešenie z energickej práce v skupine.

Ako je cyklistika aerobik lepšia ako klasická, tanečná alebo step aerobik? Aby ste sa účinne zapojili do niektorej z týchto oblastí, musíte absolvovať kurz koordinácie - učiť sa tanečné a gymnastické hnutia. Keďže však veľa ľudí nemôže trénovať častejšie 3-4 krát týždenne, príprava na hodiny môže byť oneskorená a výsledok sa objaví čoskoro. Niektorí ľudia sú navyše kontraindikovaní pri nárazovom zaťažení pohybového aparátu, stupňovaní a tanci. V tejto situácii je najlepšou voľbou bicyklová aerobik.

Existujú aj ďalšie výhody:

- záťaž na kardiovaskulárny systém je presne dávkovaná, nemôžete sa obávať preťaženia. Použiť samostatný monitor srdca sa odporúča len tým, ktorí majú problémy so srdcom;

- zaťaženie sa mení veľmi ľahko. Môžete sa zdvihnúť nad sedlo a spadnúť na ňu, zmeniť odpor pedálov a ich rýchlosť otáčania, sedieť s chrbtom priamo v "chôdze" režime, alebo sklon k dopredu v akcelerácii;

- skupinová lekcia sa koná s prihliadnutím na individuálne schopnosti každého účastníka vrátane ľudí s astmou, hypertenziou a diabetom.

Cykloturistika má prednosť pred bežným cyklom. Triedy v hale eliminujú zranenia a robia vás nezávislými od klímy a počasia. Navyše, bicyklová aerobik vždy chodí do hudby a počúvanie prehrávača pri jazde na bicykli v meste nie je bezpečné.

Súhlasím, nie je to zlé! Čo by ste chceli vedieť o bicyklovej aerobike?

Užitočné odkazy:

Video "50 +" vo fitness-video knižnici klubu "Live!".