Leonid Zaitsev: piť alebo nie piť studenej medicíny?

Po ochladení niektorí z nás okamžite začnú piť antibiotiká, iní sú obmedzené na lieky, ktoré zmierňujú príznaky choroby bez toho, aby sa zaujímali o jej príčiny. Aká rozumná je táto liečba?

Studené (v angličtine, mimochodom, chlad je "studená" aj "studená") zahŕňajú rôzne akútne infekčné ochorenia a formy exacerbácie chronických ochorení.

Veľké množstvo pojmov pre prechladnutie, tvorené príponou "-it" z názvov postihnutých orgánov. Napríklad rinitída je ochorenie nosovej dutiny, faryngitída - hltan, laryngitída - hrtan. Napriek tomu je taktika aplikovanej liečby určená nielen oblasťou lézie, ale aj povahou infekčných agens.

Ak je to ARVI (akútna respiračná vírusová infekcia), potom prichádza do popredia antivírusová ochrana. Ak sa jedná o zhoršenie bakteriálnych, napríklad stafylokokových a streptokokových ochorení, je potrebná liečba antibiotikami, ktoré sú úplne bez vírusov. Preto je hlavným problémom pri liečbe prechladnutí: zbytočné časté používanie antibiotík. Vonkajšie je pomerne zložité odlíšiť vírusovú infekciu od bakteriálnej infekcie a mnohí lekári okamžite predpisujú antibiotiká, aby sa vyhli možným komplikáciám.

Ak sa ukáže, že infekcia je vírusová, ktorá je v praxi oveľa bežnejšia, antibiotiká nebudú mať vplyv na priebeh ochorenia, ale zároveň spôsobia aspoň dysbakteriózu, ktorá si bude vyžadovať vhodnú liečbu a drasticky zníži imunitu proti vírusom. Ale nie je to tak zlé.

Ak sa takéto "experimenty" opakujú pomerne často na rovnakom paciente alebo masívne rovnakým prípravkom, napríklad v praxi jednej lekárskej inštitúcie, to môže viesť (a viesť!) Ku vzniku bakteriálnych kmeňov rezistentných na určité antibiotiká. Podľa môjho názoru je to dosť presvedčivé vysvetlenie. V kontexte používania antibiotík majú na rozdiel od prevažnej väčšiny ich druhov prospech z boja o život iba tie málo pôvodne odolné baktérie. Ak sa liečba opakuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že dostaneme celú populáciu baktérií rezistentných voči špecifickému antibiotiku. Ak ich počet prekročí určitú prahovú hodnotu a imunita ich už nebude môcť obmedziť, táto armáda sa na nás vrhá v podobe ochorenia, ktoré nie je možné liečiť týmto antibiotikom.

Preto sa ponáhľajte na pitie antibiotík a neopakujte priebeh liečby rovnakým liekom pravidelne!

Ale ak nie antibiotiká, potom čo piť s chladom? Alebo piť nič vôbec?

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre nachladnutie: horúčka (horúčka), zápal a bolesť. Ich prejav môže znížiť rôzne zložky väčšiny anti-kašľa liekov. Je však potrebné riešiť tieto príznaky?

Podľa moderných koncepcií je horúčka vo väčšine prípadov ochranná v prírode, pretože rast teploty na jednej strane stimuluje imunitný systém a na druhej strane znižuje mieru reprodukcie vírusov a patogénnych baktérií. Aj v pediatrii sa v súlade so zásadami Svetovej zdravotníckej organizácie neodporúča používať antipyretiká na telesnú teplotu nižšiu ako 38,5-39,5 stupňov. Možno to stojí za to dodať slová Hippokrate: "Dajte mi príležitosť spôsobiť horúčku a vyliečim všetky choroby."

Už sme povedali, že väčšina PZ sú všetky druhy "," ale prípona "-it" (grécke itis) sa používa na označenie zápalu, čo je v podstate obranná reakcia tela. Na zotavenie musí prechádzať nevyhnutnými postupnými fázami.

Normálne je bolesť mechanizmom fyziologickej ochrany. Patologická bolesť však stráca svoju ochrannú funkciu, ale táto bolesť nie je typická pre väčšinu prechladnutí.

Takže stojí za to, aby si sa naplnil drogami a pokúšal sa oklamať telo pri prvých prejavoch ochladení? Alebo mu dáte príležitosť zaobchádzať s chladom?

Užitočné odkazy:

Videozáznamy Pilates a Fit-Mix s Leonidom Zaitsevom nájdete vo videoknižnici "LIVE!" Fitness klubu.