TLC-diéta: je to dobré pre zdravie srdca?

Snažíte sa nielen schudnúť, ale aj normalizovať krvný tlak alebo znížiť hladinu "škodlivého" cholesterolu? Možno by ste sa mali pokúsiť o nízkou tukovú TLC stravu, jeden z piatich najlepších moderných výživových systémov. Spolu s odborníkmi na výživu pochopíme vlastnosti tejto stravy a zistíme, kto bude naozaj profitovať.

TLC-diéta (Terapeutické zmeny životného štýlu) bola schválená American Heart Association ako špeciálny výživový systém, ktorý môže pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Hlavnou myšlienkou tohto programu je zníženie hladiny "zlého" cholesterolu vďaka prudkému zníženiu množstva spotrebovaného tuku a zvýšeniu podielu vlákniny a uhľohydrátov v strave.

Podľa odporúčaní odborníkov na TLC-diéta, podiel nasýtených tukov v menu by nemal byť viac ako 7% denného príjmu kalórií, takže nie je prijatých viac ako 200 mg cholesterolu. Hlavnou časťou stravy sú obilniny, zelenina, ovocie, ako aj odstredené mlieko, hydina a nízkotučné ryby.

Odhadovaný počet potravín denne odporúčaný v strave TLC:

Minimálne mäso (kura bez kožky, morčacie, chudé ryby) - nie viac ako 140 g za deň.

* Odtučnené mlieko - 2-3 porcie denne.

* Ovocie - až 4 dávky denne.

* Zelenina - 3-5 porcií denne.

* Obilniny (pohánka, ryža, cestoviny, celozrnný chlieb) - 6-11 porcií denne.

Kto môže pristupovať k TLC-diéte?

Podľa Výživa Natalia Afanasieva, tento typ jedla bude užitočný pre tých, ktorí skutočne majú dôvod na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Obzvlášť ide o pacientov s diagnostikovanými kardiovaskulárnymi ochoreniami (hypertenzia, predpoklady na infarkt, mŕtvica, prítomnosť aterosklerotických plátov atď.). "Tiež táto strava môže pomôcť ľuďom s nadváhou, keď IC je viac ako 35 rokov. Alebo tí, ktorí majú prudko skočil hladiny cholesterolu, a čísla sú neustále rastie," - povedal expert.

Alla Pogozheva, doktorka lekárskych vied, profesor, vedúci výskumník FGBUN "FITS výživy a biotechnológie" Dodáva tiež, že diéta s nízkym obsahom tukov je indikovaná u pacientov s hyperlipidémiou typu 2 (abnormálny nárast krvných lipidov), tukov v pečeni, chronickej cholecystitídy a pankreatitídy.

Zároveň zdôrazňuje, ako zdôrazňuje Natalya Afanasyev, že TLC-diéta, ako každá iná obmedzujúca strava, by sa mala pozorovať minimálne 2 mesiace. "Tentokrát poskytne adekvátnu biochemickú odpoveď z tela. A potom musíte zopakovať testy a zistiť, či existuje pozitívny trend, či je potrebné niečo napraviť, "vysvetľuje odborník na výživu.

Avšak, ako zdôraznil expert, v 6-12 mesiacoch je ešte lepšie vrátiť sa k bežnej strave, pri zachovaní nových, zdravých návykov. "Ak v štádiu liečby môžeme vybrať nejakú nefyziologickú kombináciu bielkovín, tukov a sacharidov, potom takáto strava sa nedá použiť na dlhodobé užívanie," hovorí.

Aké sú slabé stránky stravy TLC?

Podľa odborníkov je hlavným "mínusom" stravy TLC, že nie je dostatočne vyvážená. V strave existuje jasné zaujatosť v smere uhľohydrátov vo forme zŕn a ovocia, zatiaľ čo množstvo tukov a bielkovín živočíšneho pôvodu sa prudko znižuje. Ako zdôrazňuje Alla Pogozheva, nedostatok živočíšneho tuku v tomto nutričnom systéme možno kompenzovať dostatočným množstvom rastlinného tuku. Ale s časťami uhľohydrátových potravín by ste mali byť opatrní.

"Veľké množstvo pekárne a obilnín môže zvýšiť riziko obezity a cukrovky typu 2," - hovorí expert. Ako dodáva Nataliya Afanasyev, množstvo potravín uhľohydrátov v strave môže vyvolať problémy s trávením, čo spôsobuje fermentačné procesy v črevách.

Podľa odborníka na výživu vo všeobecnosti by denná dávka celozrnných výrobkov nemala byť väčšia ako 2 šálky (1 šálka - 250 mg) a ovocie - 2-3 kusy. "Aj keby ste odstránili akýkoľvek komponent v strave, nemal by existovať silný zaujatosť. To znamená, že zvýšenie množstva sacharidov o 2-3 krát nie je veľmi dobré, "dodáva Natalia Afanasyev. A s cieľom zistiť možné negatívne účinky stravy, odborník odporúča, aby si diétne jedlo, v ktorom môžete zaznamenať množstvo jedla a vašej pohody.

Ak nemáte prísne lekárske indikácie pre TLC stravu, potom opraviť hladinu cholesterolu v krvi, je lepšie jednoducho prejsť na "klasickú" zdravej výživy, kde je množstvo bielkovín, tukov a uhľohydrátov vyvážené. "Cholesterol je nielen cholesterolové plaky, o ktorých každý vie. Cholesterol hrá obrovskú úlohu pri produkcii hormónov, pri trávení, pri pečeňových funkciách, pri metabolizme tukov. A keď sa rozhodneme ju znížiť, musíme pochopiť, aké ďalšie funkcie to môže ovplyvniť a či by sme to mali robiť teraz, "zdôrazňuje Natalia Afanasyev.

Kto by nemal skúšať TLC-diétu?

Podľa odborníkov existujú tie kategórie ľudí, ktorí majú nízky obsah tukov stravy môžu spôsobiť významné škody. Takže, podľa Nataly Afanasyeva, TLC stravy by nemali byť dodržiavané mladých ľudí mladších ako 20 rokov, pretože cholesterol sa aktívne podieľa na vývoji tela, formovanie reprodukčného systému. Nízka tuková diéta je tiež kontraindikovaná u ľudí s podváhou, problémov s trávením a tých, ktorí plánujú tehotenstvo. "Nemali by ste byť na takejto strave pre starších ľudí. Za predpokladu, že všetky základné procesy v ich tele (krvný tlak, trávenie) sú normálne. Staršie osoby nasýtené tuky sú nevyhnutné pre udržanie tela, "vysvetľuje špecialista. Alla Pogozheva dodáva, že diéta s nízkym obsahom tukov nie je vhodná pre pacientov s diabetom typu 2, ako aj pre pacientov s hyperlipidémiou 2 "b" a 4.