Svetlana Ratnikova: ako cestovať s malým dieťaťom

Po prvýkrát sme vzali našu dcéru na dlhú cestu autom, keď mala len mesiac. Odvtedy pravidelne cestujeme po cestách a ja som sa naučila, aby bola cesta pre ňu jednoduchá a príjemná.

Naša obvyklá trasa, Moskva - Vilnius, trvá asi desať hodín jazdy. "Nešťastné dieťa!" - babičky ľutujú našu štvorročnú dcéru Kira, ktorú s nami takmer vždy berieme. V skutočnosti miluje cestu a nepamätám sa, že je na ceste zlá. Samozrejme, mám šťastie, že dieťa je pokojné, trpezlivé a vždy s ním môžete súhlasiť. Existuje však niekoľko jednoduchých trikov, ktoré dcére uľahčia desaťhodinovú cestu.

- Zvyk a adaptácia. Ak máte dlhú cestu, urobte skúšku. Môžete ísť niekam blízko a povedať dieťaťu, že čoskoro budete mať skvelý výlet. Napriek tomu sa moja dcéra pokojne správa na ceste, čiastočne preto, lebo je na to zvyknutá.

- Pravidelný oddych. V lete vychádzame von a zbierame kvety, v zime môžeme hrať snehové gule alebo len bežať. Máme piknik alebo ísť do kaviarne - na známej trase sú už obľúbené reštaurácie.

- Požadovaný cieľ. Potreba motivovať dieťa. Keď pôjdeme z Moskvy do Litvy, Kira sa vždy chce dostať k svojej babičke, kde na ňu čakajú bozky, objímanie a dary. Niekedy je v takom zhone, že dokonca vyzýva môjho manžela, aby sa čoskoro vrátil do auta. "Aby sme nestratili čas," hovorí. Hodinu pred príchodom do Vilniusu začína Kira obliekať slávnostné šaty, pretože sa chystá navštíviť, aj keď k svojej babičke. Je pre ňu dôležité ukázať jej starým rodičom, ako sa zmenila a dozrela.

- Hračky, maľovanky a ceruzky, návrhár alebo puzzle, obrázkové knihy, film na notebooku. Jednou z našich posledných hodín na ceste je divadelné predstavenie s mäkkými hračkami, ktoré chodia po zadnej časti predného sedadla, akoby na javisku, spievali piesne alebo recitovali básne, menili oblečenie, zabalili sa do vreckoviek a potom získali cenu za najlepší výkon.

- Zaujímavá téma pre rozhovor s dieťaťom. Keď sa stane tma, naša obľúbená téma Kira je vesmír, kozmické lode, satelity a let do mesiaca, ktorý je tak zaujímavý aj pri pohľade cez okno.

- Zdieľanie zodpovednosti za cestu. V prípade Kiry to vždy funguje. Rád si myslí, že pomáha vodičovi na ceste. Skúma dopravné značky, dozvie a oznamuje niektoré, o to žiada ostatné. Keď potrebujete naplniť auto, dcéra ju opatrne zaobchádza s malinovým alebo banánovým kokteilom, aj keď vie, že auto "jie" benzín. Rovnako rada skontroluje naše pasy pred prechodom cez colné úrady.

- správny čas na cestu. Ak dieťa spí počas dňa, potom stojí za to odísť práve v čase, keď bol už zvyknutý na balenie. Ak vám nevadí jazda v tme, môžete nechať časť cesty na noc. Dieťa sa pozrie na cestu, budete s ním hovoriť, kľudne ho a cesta prejde bez povšimnutia. Pre môjho manžela a ja, to je zvyčajne veľmi dôležité: keď dcéra zaspí, idem dopredu a môžeme niečo naplánovať a naplánovať. Je to ako reštart: nemali čas opustiť obvyklý rytmus, ale neboli ponorené do nových dojmov. Dokonca máme nejakú potrebu niekedy uzavrieť rodinu zo všetkých vecí v aute a pokojne komunikovať.

Ako cestujete s deťmi?

Užitočné odkazy:

Video "Bodislim" so Svetlana Ratnikovou vo fitness-video knižnici klubu "Live!".