Stav pokožky: čo je dobré a zlé vlhkosť, teplo a kyslík

Iste, že pokožka je užitočná vlhkosť, teplo a kyslík, ale pre ňu sú nebezpečné sucho, mráz a oxid uhličitý? Nie vždy, a nie nevyhnutne, povedali nám kozmetológovia!

Stav kože: vystavenie účinkom tepla a chladu

Cold nás vyľaká už od detstva. Pamätajte si, ako vás rodičia obliekli na zimnú prechádzku a obalili ste si šál. Tak, že dieťa nezmrazí tvár a pokožka z mrazu nie je pokrytá úľami a nezačne sa odlupovať.

Teplo sa zvyčajne považuje za požehnanie pokožky. Len preto, že naše telo toleruje to lepšie ako mráz. A záležitosť je v počte receptorov: reaguje na chlade, na pokožke 10 krát viac reaguje na teplo.

Avšak chladné aj teplé prostredie ovplyvňujú stav kože nejednoznačne. "Studená nie je vždy zlá," hovorí Oksana Borisenko, kozmetička Akadémie vedeckej krásy. - V prípade krátkodobého stresu sa napríklad počas kryoterapeutického postupu objaví reflexný kŕč krvných ciev, čo potom vedie k jeho rozšíreniu. Výsledkom je zlepšenie krvného obehu a výživy tkanív, farby a stavu pokožky a normalizácia metabolických a regeneračných procesov. "

Počet fanúšikov kryoterapie sa každým rokom zvyšuje, hovoria kozmetici. Hoci to nie je vhodné pre každého. "Chladnutie môže zhoršiť stav pokožky, ak sú problémy s plavidlami: hviezdičky, výrazné rosacea," hovorí Oksana Borisenko. "V tomto prípade konštantné zužovanie a rozšírenie ciev ešte viac zhorší stav ich steny a povedie k pretrvávajúcemu sčervenaniu kože."

Teplo na pokožku je bezpečnejšie. Neprinesie však veľa výhod. "Účinok takmer všetkých tepelných ošetrení (sauna, kozmetológia kovania, infračervené vykurovanie) je zvyčajne rovnaký: zlepšuje sa krvný obeh v pokožke," vysvetľuje Oksana Borisenko.. "A môžu tiež zhoršiť stav kože, ak má zápaly, poškodenia alebo problémy vaskulárnej povahy.".

Stav pokožky: Vlhkosť a sucho

Z televíznych obrazoviek a stránok časopisov sme neustále zabezpečovaní: suchosť je škodlivá pre pokožku. Skutočnosť, že je potrebné zvlhčiť to dobre, neviem, ak mladší študenti.

Drvivá väčšina moderných krémov, sér, masiek má zvlhčujúci účinok. V kozmetických salónoch vám ponúknu veľa procedúr nasýtených vlhkosťou: masky, zábaly, injekčné techniky. "Vďaka ich použitiu sa koža stáva pružnejšou, obnovuje sa, metabolické procesy sa normalizujú v nej", hovorí Alena Gritsayová, dermatológ kozmetológ kozmetického salónu "Miesto pod slnkom". Niektoré postupy tohto druhu by sa však mali upustiť od tých, ktorí majú zápal a poškodenie kože. "

Nadmerná vlhkosť zabraňuje ich hojeniu. Suchosť, naopak, prispieva. Takže to môže ovplyvniť stav pokožky je prospešné.

Navyše niektorí kozmetológovia odporúčajú špeciálne sušenie pokožky pred aplikáciou krému pomocou sušiča vlasov (v režime studeného vzduchu) alebo špeciálnych práškových masiek, ktoré adsorbujú vlhkosť. Klinické štúdie preukázali, že účinné látky prenikajú cez stratum corneum vlhkej kože, čo znižuje účinok kozmetiky.

Stav kože: vystavenie pôsobeniu kyslíka a oxidu uhličitého

Účinok kyslíka na stav pokožky je opakovane a podrobne opísaný: je nevyhnutný pre metabolické procesy. "Ak koža nemá dostatok kyslíka - a to sa môže stať napríklad v dôsledku stresu alebo porúch obehu - metabolizmus je narušený a pleť sa stáva nezdravým," vysvetľuje Oksana Borisenko. "V tomto prípade tiež trpí redox systém, ktorý je zodpovedný za boj proti voľným radikálom, ktorý sa zvyčajne podieľa na procese predčasného starnutia pokožky."

Kyslíková kozmetika a kozmetické ošetrenie pomáhajú obnoviť kyslíkovú rovnováhu. "Pri niektorých postupoch sa kyslík dodáva priamo do kože," vysvetľuje Oksana Borisenko. "Iné zlepšujú mikrocirkuláciu a výsledkom je, že pokožka je opäť lepšie vyživovaná a dýcha."

Naša pokožka vôbec nepotrebuje oxid uhličitý. Jeho účinok (napríklad pri injekcii) spôsobuje hypoxiu v tkanivách, čo spôsobuje mobilizáciu organizmu, obnovenie rovnováhy a zlepšenie krvného zásobovania postihnutým oblasťou: v tomto prípade dostane viac kyslíka a priaznivých látok.

Liečba oxidu uhličitým sa nazýva karboxyterapia. Pomáha odstraňovať problémy spôsobené zlým mikrocirkuláciou: vrecká pod očami, predčasné vrásky, slabá pleť, strihy, celulitída. Ľudia s problémami s dermatitídou a obehovým systémom však budú musieť tento postup upustiť.

Chcete urobiť fitness pre tvár online s Alenou Rossoshinskaya?

V knižnici fitness videoklipov nájdete všetky vydania programu Face Facial.