Zhamevyu

Psychológovia nazývajú výraz "zamevyu" fenomén, v ktorom osoba vníma situáciu, ktorá je známa, ako keby sa s ňou stretol po prvýkrát. Známe objekty a ľudia, známe prostredie na niekoľko minút sa pre neho stali veci z kategórie "dobre zabudnuté staré".

Často je fenomén zamevyu (z fr. jamais vu - "nikdy nevidel") sa porovnáva s stratou krátkodobej pamäte. Symptomaticky sú tieto javy skutočne podobné, hoci ak sa ponoríte do neurofyziologických jemností otázky, medzi týmito konceptmi sú výrazné rozdiely.

Po prvé stav zamevyu "pokrýva" človeka úplne náhle a bez rozumu, zatiaľ čo strata pamäti (aj krátkodobá) vždy má fyziologické príčiny (trauma, šok).

Príklad typického jammevu: v priebehu rozhovoru s blízkym priateľom nejakým nevysvetliteľným spôsobom, všetky informácie o ňom sú zhabané z pamäti na niekoľko minút. A známa osoba je vnímaná ako prvá osoba, s ktorou sa stretáva. O niečo neskôr všetko padne na miesto. To je v skutočnosti fenomén - nemá žiadne zjavné predpoklady a neexistujú žiadne dôsledky. Po uvoľnení filmu "Matrix" dokonca aj lekári, polovica v žartoch, začali nazývať fenomén Jamevju (rovnako ako) "zlyhanie v matici".

Druhý kľúčový rozdiel: v prípade straty pamäte človek zabudne čokoľvek a niekoho, akúkoľvek epizódu z minulého alebo súčasného života. Fenomén jamamevu, naopak, sa týka len skutočnosti, že "tu, teraz a presne toto." Napríklad človek pozoruje dlho-známu krajinu a zrazu ho "zabúda" na krátku dobu. Oči naďalej prenášajú informácie o tom, čo vidia do mozgu, a ten druhý "odpojil" nejaký čas od prijatia týchto informácií. Niekedy sa niečo také deje s počítačovými systémami, a potom sú sprevádzané výrazmi ako "zmrznutý, nákazlivý!". Človek v stave jamameu je nejakým spôsobom rovnaký "uviaznutý".

Féomén Jamevu, ako aj opačný fenomén deja vu, zostáva záhadou pre vedcov až dodnes. Po prvé, ťažkosti pri štúdiu týchto javov spočíva v tom, že sa v laboratóriu nemôžu vytvárať umelo alebo modelovať. Niektorí moderní neurovedci však majú tendenciu vysvetľovať oba javy nekonzistenciou v interakcii dvoch častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za pamäť a vnímanie informácií. Na rozdiel od deja vu sa fenomén jamevyu vyskytuje u ľudí desaťkrát menej často.

Pozrite si video: KDA - POPSTARS ft Madison Beer, GI-DLE, Jaira Burns. Official Music Video - League of Legends (December 2019).