6: 2 v prospech alkalickej stravy

Alkalická strava je jedným z tých vzácnych výživových plánov, ktoré schvaľujú mnohí lekári a odborníci na výživu. Prečo? Spočítali sme šesť dôvodov.

Na vysvetlenie mechanizmu účinku alkalickej stravy je potrebné stručne pripomenúť školské kurzy v oblasti chémie a biológie, najmä koncepcia pH. Takzvaný indikátor kyslosti média, ktorý sa pohybuje od 1 do 14. Ak je pH sedem, médium sa považuje za neutrálne. S hodnotou menšou ako sedemnásobnou a viac alkalickou. Toto všetko platí pre tekutiny nášho tela (každý má svoju vlastnú hodnotu).

Hlavným indikátorom acidobázickej rovnováhy v tele je pH krvi - zvyčajne sa pohybuje od 7,35 do 7,45 jednotiek. "Takže krv má slabú alkalickú reakciu," hovorí Natalya Pavlyuk, odborník na výživu na klinike "Medsi on Derbenevskaya Embankment". "Je veľmi ťažké výrazne zmeniť pH v krvi, pretože naše telo má dobré regulačné systémy."

Avšak aj malé porušenie acidobázickej rovnováhy môže viesť k narušeniu tela. Najčastejšie sa váha posúva na stranu kyseliny. "To sa zvyčajne vyskytuje pri nadmernej konzumácii alkoholu, dodržiavaní bielkovín alebo pri veľmi nízkokalorickej diéte," hovorí Natalya Pavlyuk.

Ak chcete obnoviť rovnováhu, niektorí experti odporúčajú používať zásaditú diétu. "Všetky výrobky majú tiež vlastnú reakciu na báze kyseliny," pripomína Natalya Pavlyuk. - Alkalické výrobky zahŕňajú ovocie a zeleninu (najmä nesladené citrusové plody, mango, papája, melón, mrkvu, repu, paradajky, uhorky a zeler), niektoré obilniny, orechy, tvaroh, mlieko a jogurty. Mäso, hydinu, vajcia, ryby a morské plody, smotanu, maslo a syry považujú za kyslé. " V ponuke tejto stravy sú alkalizujúce a okysľujúce potraviny zahrnuté v pomere 70/30. Prečo by ste to mali vyskúšať?

1. Alkalická strava pomáha znižovať hmotnosť.

To, mimochodom, je jedným z hlavných dôvodov jeho popularity. Prečo sa to deje? "Alkalická strava je bohatá na vitamíny, antioxidanty, má nízky obsah kalórií a nízku hustotu energie," hovorí Natalya Pavlyuk. - strava tejto stravy ako celku sa veľmi nelíši od správnej a vyváženej stravy: veľa zeleniny, ovocia, zákaz používania takýchto okysľujúcich potravín, ako sú klobásy, klobásy, údené mäso, sladkosti, sladké nápoje, alkohol, káva, čierny čaj, , Klasická dietetika odporúča minimalizovať to v strave. " Navyše nie je ťažké sledovať alkalizačnú diétu (hrdinka tohto nášho článku bola o tom presvedčená).

2. Alkalická strava zjednodušuje prechod na správnu výživu.

Alkalizačná strava, ako už bolo spomenuté, je v mnohých ohľadoch podobná výživovému menu. Jediný rozdiel je v tom, že väčšina odborníkov na výživu odporúča, aby sa alkalická strava považovala za dočasné opatrenie. "Je lepšie sa s ňou držať najviac dva týždne za sebou, aby sa zabránilo nedostatku vitamínov skupiny B (najmä vitamínu B12), železo, kobalt a selen ", - verí Nadezhda Pavlyuk.

Dokonca aj dva týždne alkalickej stravy stačia na to, aby urobili prvý krok smerom k revízii vašich stravovacích návykov v zásade a informovanej výžive.

3. Alkalická strava znižuje riziko vzniku vážnych ochorení.

Napríklad kardiovaskulárny: mechanizmus alkalizácie stravy je podobný účinku DASH-diéty, ktorý je často predpísaný hypertonikom. "Okrem toho existujú štúdie, ktoré dokazujú, že kyslé prostredie je priaznivým faktorom pre vývoj patologických procesov, najmä rakoviny," hovorí Anna Korobkina, špecialista na výživu v Metabolic Coaching Nutrition Centre. Jej slová potvrdzujú vedci z University of Florida, ktorí skúmali tento vzťah pomocou príkladu rakoviny prsníka. "Tým, že neutralizujeme kyseliny, znižujeme riziko vzniku nebezpečných chorôb," uzatvára Anna Korobkina.

4. Alkalická strava zvyšuje ochrannú funkciu tela.

Je známe, že najväčší počet imunitných buniek je koncentrovaný v čreve. Okysľujúce produkty zhoršujú peristaltiku, alkalizujú - naopak. "Táto strava predpokladá významný nárast množstva rastlinných potravín, čo má pozitívny vplyv na činnosť tráviaceho traktu," pripomína Anna Melekhina, odborník na výživu na klinike Lantan. Okrem toho sú ovocie a zelenina bohaté na vitamíny a antioxidanty, ktoré spolu zlepšujú imunitu.

5. Alkalická strava zlepšuje stav kože a vlasov.

Alkalická diéta je podobná klasickým programom detoxikácie: znamená zníženie spotreby živočíšnych bielkovín, elimináciu cukru, alkoholu, kávy atď. A to pomáha riešiť mnohé problémy so zdravím a vzhľadom (tu nájdete kompletný zoznam).

6. Alkalická strava znižuje únavu.

"Keď sa pH posunie na kyslú stranu, krv znižuje schopnosť prenášať kyslík. To spôsobuje ťažkosti pre celé telo, ovplyvňuje všeobecný zdravotný stav vo forme zvýšenej únavy, slabosti, bolesti hlavy, podráždenosti atď. Posunutie dôrazu v ponuke na alkalizovanie potravín zlepší situáciu, "hovorí Anna Korobkina.

Nevýhody alkalickej stravy

Niektorí experti sú zmätení nerovnováhou stravy, alebo skôr nedostatkom vitamínov a živín, ktoré môžu vyplynúť z dlhodobého užívania diéty. "Prvý je nedostatok bielkovín. Pri takejto zlej skupine bielkovinových produktov je ťažké vyvážiť stravu v zložení aminokyselín. Po druhé, nedostatok omega-3 mastných kyselín živočíšneho pôvodu, ktoré sa vyskytujú hlavne v rybách studených morí a morských plodov. Preto by som neodporúčal zásadnú stravu pre ľudí s vážnymi chorobami, deti, staršie osoby, tehotné a dojčiace ženy, pretože všetci títo ľudia potrebujú správnu a vyváženú výživu. Alkalická strava tiež nie je vhodná pre športovcov a tých, ktorí sa zaoberajú tvrdou fyzickou prácou, "hovorí Natalya Pavlyuk.

Naša ďalšia expertka Anna Melekhinová je zmätená reštriktívnou povahou tejto stravy: "Podľa môjho názoru je na potraviny ešte niekoľko ďalších obmedzení, ktoré sa nakoniec stanú rušivými, čo znamená, že to povedie k rozpadu. Odporúčam jednoducho použiť zdravú výživu, ktorá sama osebe znamená konzumáciu veľkého množstva zeleniny, ovocia a obilnín. "

Pozrite si video: 6ix9ine, Nicki Minaj, Murda Beatz - FEFE Official Music Video (Január 2020).