Päť najčastejších otázok pre inštruktorov jogy od začiatočníkov

Aké školenie všetci sedia na rozdeleniach? Ako dlho mám vydržať bolesť v asane? Je možné praktizovať kurzy online jogy každý deň? Zbieral som odpovede na najčastejšie otázky inštruktorovi jogy.

Ako dlho pomáha jóga rozvíjať flexibilitu, sedieť na rozštiepoch, stáť na hlave, naučiť sa lotosovú pozíciu?

Všetko individuálne. Rýchlosť ovládania zložitých asánov závisí od fyzickej kondície a prípravy, individuálnej pohyblivosti kĺbov, veku, prítomnosti zranení v minulosti, hmotnosti a dokonca aj psychologického stavu. V priemere trvá od troch mesiacov do roka pravidelných tried, aby ste sa naučili dotýkať sa podlahy dlaňami na svahu alebo úplne zvládnuť most. Niekto môže na začiatku sedieť v lotuse a niekto bude potrebovať roky pravidelnej praxe. V józe hlavná vec nie je forma asanasu, ale váš vnútorný stav. Sledujte pocity, dýchajte voľne a nevzdávajte sa praxe. A potom od triedy po triedu pocítite, že vaše telo a myseľ sú prepustené.

Musíte študovať dvakrát týždenne alebo potrebujete dennú prax?

V ideálnom prípade by jóga mala byť každodennou praxou, ako je umývanie alebo čistenie zubov. V počiatočnom štádiu stačí ísť do štúdia jogy 2-3x týždenne alebo vykonať kurzy online jogy, ale po 3-6 mesiacoch sa odporúča pridať každodennú osobnú prax do tréningu - najmenej 15-30 minút denne na vykonávanie asanasu alebo dychových cvičení. Takýto režim umožní nielen rýchle prispôsobenie sa praxi a zvyknutiu tela na zaťaženie, ale tiež pomôcť získať väčšiu citlivosť a povedomie ako v triedach, tak v každodennom živote.

Čo ak nepríjemné v asane?

Nepohodlie a bolesť sú relatívne koncepty. Ak sa u Vás vyskytne silná bolesť alebo ťažkosti s dýchaním, opatrne opustite asanáciu a odpočívajte baby póza alebo predstavovať zajača a potom sa pokúste jemne vykonať ľahkú verziu toho istého asana. S najväčšou pravdepodobnosťou je telo jednoducho nie je pripravené na plnú verziu. Ak je bolesť vytiahnutá a tolerantná, skúste zostať v asáne a snažte sa sústrediť na dýchanie. Zamerajte sa na dlhé, hladké výdychy - to pomáha uvoľniť a zmierniť bolesť.

Ako pochopiť, či správne vykonávam asanu?

Aby ste si boli istí správnou technikou asanasu, musíte aspoň príležitostne navštíviť telocvičňu alebo individuálne konzultácie od skúseného inštruktora. Ak nemáte takúto príležitosť a vaša prax je on-line trieda jogy, skúste opatrne obnoviť každú asanu. Prax pred zrkadlom, potom vaše pocity vám povedia, ako dobre hráte asanu.

Je možné praktizovať jogu s kýlami, výčnelkom, poranením kolena, osteochondrózou atď.?

V prípade zranení a chorôb neexistujú jednotné indikácie a kontraindikácie pre triedy. Všetko záleží na tom, ako dlho je zranenie alebo choroba, aký je váš stav v súčasnosti a samozrejme to, čo si o tom váš lekár myslí. Nemôžete začať cvičit jogu v akútnych obdobiach ochorenia a asi tri až šesť mesiacov po zraneniach a operáciách. Hoci v niektorých prípadoch môže byť zobrazená jogová terapia. Toto by mal určiť lekár, skúsený terapeut jogy alebo špecialista na fyzioterapiu. Tehotné ženy, ktoré predtým nevykonávali jogu, je lepšie začať triedu v špecializovaných triedach pre tehotné ženy, aby sa vyhli komplikáciám.

A akú otázku by ste chceli požiadať inštruktora jogy? Som pripravený odpovedať!

Chcete pracovať s jógu s Innou Vidgofom doma online?

V našej videotelefónnej knižnici nájdete kurzy v rôznych oblastiach jogy.