7 neviditeľných dôvodov na zvýšenie telesnej hmotnosti

Keď prinesiete pár kilogramov navyše z dovolenky typu all-inclusive, zvyčajne nie sú žiadne otázky o tom, ako sa to stalo. Ale čo keď sa zotavujete bez zjavného dôvodu? Zvýšenie telesnej hmotnosti môže byť vyvolané neviditeľnými faktormi. Prediskutujeme ich s odborníkmi na výživu.

Dôvod č. 1: dlhotrvajúci stres

Jednoduché problémy v práci alebo konflikty v rodine pravdepodobne nepoškodia vašu postavu, ale chronické problémy sú s najväčšou pravdepodobnosťou. "S akútnym krátkodobým stresom sa uvolňuje hormón adrenalín, ktorý pomáha spáliť tuk," hovorí Anna Melekhina, odborník na výživu na klinike Lantan. "Ak sa stres stáva chronickým, telo produkuje hormón kortizol, ktorý prispieva k hromadeniu tuku."

Navyše, keď sú nervózni, mnohí sú spokojní s buchty a čokoládami, a preto sa váha znova zvyšuje.

Čo robiť Môžeme to urobiť bez rady "prestaň byť nervózny." Vzhľadom k tomu, že produkcia kortizolu môže vyvolať mnoho faktorov, medzi ktorými je podľa názoru John lee, kalifornský terapeut a autor desiatich kníh o hormonálnom zdraví, nielen emocionálne zážitky, ale aj nadmerné práce, hlad, nadmerné fyzické námahy atď.

Preto ak nie je možné zbaviť stresových faktorov, aspoň sa snažte minimalizovať ich dôsledky ľubovoľným pohodlným spôsobom.

Dôvod č. 2: lieky

Niektoré lieky môžu spôsobiť výrazné kolísanie hmotnosti. Mechanizmus tu môže byť iný. "Užívanie určitých liekov spomaľuje metabolizmus," vysvetľuje Nonna Kukhina, odborník na výživu, akademik New Yorskej akadémie technologických a spoločenských vied. - Toto je zvyčajne hriech antacidových látok, ktoré sú predpísané na pálenie záhy, gastritídu a peptický vred. Znížením kyslosti môžu interferovať s trávením bielkovín. Iné prostriedky môžu zvýšiť chuť do jedla a ďalšie môžu udržať telovú tekutinu, čo tiež vedie k prírastku hmotnosti. "

"Prírastok na váhe a hormonálne doplnky - kortikosteroidy, progesterón a testosterón - prispievajú," pokračuje Anna Melekhina. "Rovnako ako antikonvulzíva, antidepresíva a psychotropné látky."

Čo robiť Nevyrušujte lieky samotné - toto môže urobiť iba lekár. Môžete vyvážiť svoju stravu, režim pitnej vody a trénovať aktívnejšie.

Dôvod č. 3: kolísanie menštruačného cyklu

Po ovulácii sa naše telo začne pripravovať na možné tehotenstvo: zvyšuje chuť do jedla a zvyšuje hmotnosť. "A 3-4 dni pred začiatkom nového cyklu v tele, tekutina je tiež oneskorená, čo tiež ovplyvňuje indikátory hmotnosti," dodáva Anna Melekhina.

Čo robiť Naučte sa žiť v súlade s cyklom a nie panikou. "Buďte pokojní kvôli fluktuáciám hmotnosti počas menštruačného cyklu: plus alebo mínus 1-2 kg je úplne normálne," hovorí Anna Melekhina. - Snažte sa zamerať sa na cieľový rozsah hmotnosti namiesto konkrétneho čísla: napríklad 57-59 kg a nie presne 57 kg. " A nezabudnite, že špecifické problémy ICP môžu byť tiež vyriešené.