Funkčný tréning: 6 bežných cvičení na schodoch

Letná obuv je skvelý čas na pouličné tréningy! A ak z nejakého dôvodu ste nepracovali s vonkajšou jogou, tréningom alebo Pilatesom, odporúčame vám vykonať funkčné tréningy. Uvádzame najefektívnejšie cvičenia na schodoch.

Skutočnosť, že schody - dobrý simulátor, sme už povedali. Ale bolo by chybou predpokladať, že na schodoch môžu byť vycvičení iba zadky a nohy. "Ak presuniete funkčné tréningové cvičenia na rebrík, môžete si vypočítať hlavné svalové skupiny celého tela," hovorí Marina Starostina, špecialistu na kinezioterapiu a trénera pre "Planet Fitness Club - osobné tréningové štúdio", autor komplexu, ktorý vám ukážeme dnes. "Rebrík je vhodný na vykonávanie rôznych útokov, zákrutov, krokov a stehov, drep, lamiel."

Dávajte pozor na funkčné cvičenia budú užitočné v prípade, že ste už dávno fanúšik silového tréningu. "Funkčná sada cvičení môže byť dobrým náhradníkom silového tréningu na simulátoroch: iba to dáva tréning hlbokých svalov, rozvoj koordinácie a kontroly svalov v jednom cvičení," hovorí Valihan Ten, majster trénera, majster Európy v nevyriešenom stave a autor najprodávanejšej knihy The Other You Are!

Prečo by ste mali vyskúšať cvičenia na schodoch?

Minimálne preto, lebo pri práci na čerstvom vzduchu zlepšujete nasýtenosť kyslíka v krvi a zrýchľujete proces spaľovania tukov, v ktorom je aktívny kyslík.

Navyše, cvičenia na schodoch spravidla predstavujú o niečo komplikovanejšiu verziu bežných prvkov. "V niektorých pozíciách stabilizujúce svaly budú pracovať aktívnejšie, pretože cvičenia sa budú musieť vykonávať na šikmom povrchu," hovorí Marina Starostina.

Pre efektívny tréning odporúčame zodpovedný prístup k výberu "športového projektilu": snažte sa nájsť rebrík s pomerne širokými krokmi (noha by mala byť bezpečne umiestnená naprieč - to ušetrí zranenie). Ale jeho výška nie je taká dôležitá: môžete dobre pracovať a rebrík nie je väčší ako pol metra.