Hippokrates

Čo mi príde na myseľ pri spomenutí mena Hippocrates? Samozrejme prísahu s rovnakým menom a všeobecne "otcovstvo" v medicíne. V mnohých krajinách sveta lekári prisahajú pod menom veľkého gréckeho, bez podozrenia, že nemá s modernou verziou prísahy nič spoločné.

Hippocrates je legendárny muž. Po prvýkrát jeho životopis bol napísaný 500 rokov po jeho smrti. Zo všetkého jeho úžasného života je len málo overených faktov. Narodil sa na gréckom ostrove Kos v roku 460 pnl. e. v rodine, kde všetci ľudia študovali umenie uzdravenia a akumulovaná skúsenosť bola odovzdaná od otca k synovi. Do veku 20 rokov bol Hippocrates známy ako vynikajúci lekár. Túžba po nových vedomostiach však poslala mladého muža na dlhú cestu po celom svete: Grécku, Egypte, Líbyi a Kryme - všade si vymyslel niečo zvláštneho, z ktorého by sa neskôr objavila jeho lekárska škola.

Hippocrates predstavil základný princíp liečby, ktorý by mal vždy dodržiavať každý lekár: "Neškodte!". Snažil sa pomôcť chorým zotaviť sa prostredníctvom pôstu a stravy. Spočiatku zakázal jesť, potom dal rôzne jedlá a sledoval reakciu organizmu. Vybral pacientov lekársku výživu a súčasne študoval liečivé vlastnosti rôznych produktov. Ak diéty a liečivé rastliny nepomohli, rozhodol sa Hippocrates o chirurgickom zákroku. Je známe, že bol talentovaným chirurgom, ale uprednostňoval túto príležitosť príliš často.

Hippokrates bol presvedčený, že choroba nie je prekliatie poslané bohom človekom, ale zlý spôsob života, vrátane nesprávnej stravy. Veľký lekár tvrdil, že všetky choroby prechádzajú ústami a považujú stravu za hlavný spôsob liečby. V pojednaní "Na diétu pre akútne choroby", ktorá sa dostala do dnešnej doby, založil Hippocrates základy rozumnej diétológie, rozdeľujúcej rôzne hladovanie na základe povahy chorôb. "Každé jedlo je dobré a zlé v rovnakom čase v závislosti od okolností," napísal Hippocrates. Preto veril, že víno v určitých chorobách je vynikajúci liek: "Víno je vec, ktorá je pre človeka prekvapujúco vhodná ako pre zdravie, tak aj pre choroby. Predpísaný je nevyhnutnosťou av určitých množstvách v súlade s individuálnou telesnou osobou. " Nie je prekvapujúce, že v dnešnej dobe je enoterapia (liečba hroznovými vínami) taká populárna, lebo samotný otec medicíny nebol proti zlepšeniu svojho zdravia týmto spôsobom.

Zostáva záhadou, aký veľký Hippocrates žil - buď 83 rokov, alebo všetci 110. Vedci súhlasia s tým, že zomrel hlboko starý muž. Veľký liečiteľ má na celom svete mnoho pamiatok, z ktorých jeden je na svojom rodnom ostrove Kos. V blízkosti tohto miesta sa usadil roj včiel a podľa miestnej legendy ich med má nadprirodzené liečebné vlastnosti.

Pokiaľ ide o svätú prísahu medicíny, ktorej prvú verziu napísal sám Hippokrates, bola mnohokrát upravená. V jednom vyhotovení, napríklad v mene spoločnosti Hippocrates, mladí lekári sľúbili, že nikdy nebudú poskytovať lekársku starostlivosť ... zadarmo.

Pozri tiež: boha zdravia, rodiny a zdravého životného štýlu

Pozrite si video: Hippokratés: O vznešenosti lékařství (Február 2020).