Vedieť menej - spať tesne?

Pri hľadaní receptúry na dlhý šťastný vzťah, psychológovia niekedy čelia paradoxom. Napríklad: ľudia, ktorí sú ženatý už desaťročia, vedia o sebe menej ako novomanželia a sú spokojnejší so svojím manželstvom.

Toto paradoxné pozorovanie urobili psychológovia z Bazilejskej univerzity (Benjamin Scheibehenne) a (Jutta Mata) spolu s profesorom psychológie (Peter Todd) z University of Indiana.

Pokúšajúc sa odhaliť vzorec šťastných a najdôležitejších dlhodobých vzťahov vedci porovnávajú odbory mladých a starších manželov. Prieskum zahŕňal 38 párov novomanželov (ženatých od jedného do dvoch rokov) a 20 párov, ktorí už oslávili svoje 40. výročie svadby. "Zámerne sme si vybrali také rozdielne kategórie pre prieskum, aby sme zistili rozdiel čo najjasnejšie," hovorí Jutta Mata. Výskumníci požiadali manželov podrobne o politické názory, záľuby a gastronomické chute svojich partnerov.

Ukázalo sa, že vzájomné zastúpenia mladých ľudí sú oveľa presnejšie a plnejšie ako starší ľudia. "Najzrejmejšie nezrovnalosti v odpovediach sa týkali stravovacích návykov a záľub," hovorí Jutta Mata. "Jeden muž napríklad povedal, že obľúbenou jedálňou jeho žien je jahňacie jahňacie, aj keď je v skutočnosti vegetariánska desať rokov." Je zaujímavé, že pred prieskumom všetci starší manželia s istotou tvrdili, že poznajú svoje polovičky ako seba.

"Predpovedali sme veľmi odlišné výsledky," povedal Peter Todd, profesor psychológie. - Očakávalo sa, že čím dlhšie a silnejšie je zväzok, tým viac si človek uvedomuje jeden druhého. Ale ukázalo sa to naopak. Aký je dôvod, prečo ešte musíme zistiť. Je len jasné, že v priebehu času oslabuje záujem partnerov navzájom, ale to nemá nepriaznivý vplyv na vzťah. " Aj napriek slabému vedomiu si navzájom skúsení manželia, na rozdiel od mladých párov, povedali, že sú v manželstve úplne šťastní. Zatiaľ čo novomanželia - hmotnosť nárokov na seba.

Vedci navrhli: pravdepodobne vysvetlenie je, že ľudia, ktorí žijú vedľa seba niekoľko rokov, začínajú pripisovať svojim zvykom a závislosťam partnerovi, čo automaticky znižuje potrebu naučiť sa niečo nové o ňom. Navyše, v priebehu rokov mnohí ľudia menia svoj chuť, zatiaľ čo naše myšlienky o nich zostávajú rovnaké.

Myslím si, že je príliš skoro na to, aby sme dospeli k vážnym záverom: výskum sa jednoznačne nedokončil a bolo by dobré, keby sa zvýšila skupina respondentov. A ešte viac, na rozdiel od môjho kolegu, by som nemal tvrdiť, že nedostatok povedomia partnerov o sebe navzájom je kľúčom k dlhému manželstvu.

Ale tu som si spomenul na Exupery: "Milovať sa nemá pozerať sa navzájom. Milovať je pozrieť sa jedným smerom. " Možno je to najpravdepodobnejšie vysvetlenie toho, že ľudia, ktorých spojenie so svojím cťou prekonalo skúšku času, niekedy sa navzájom poznajú nie tak ako milujúci nováčikov. A možno toto vysvetlenie už stačí?

Pozrite si video: Biblical Series I: Introduction to the Idea of God (Február 2020).