Ako prestať jesť a začať žiť

David Kessler "The End to Gluttony" bol publikovaný v ruštine - zaujímavý vedecký detektívny príbeh o tom, ako Amerika a za ňou celý svet padol do pasce prejedania a ako sa z toho teraz dostaneme.

David Kessler "Koniec žiarlivosti"

David Kessler je lekár a štátny predstaviteľ, ktorý dlhé roky riadil americkú Federálnu správu potravín a liečiv. A tiež bývalý tlustý muž, ktorý v mnohých rokoch bojoval s bojom vlastná nadváha.

Kessler strávil roky výskumu, aby našiel odpovede na svoje otázky. Napríklad, prečo má čokoládové sušienky takú moc nad ním a miliónmi jeho krajanov? prečo čím viac budete jesť, tým viac budete chcieť? A kde sa vyparí inštinkt sebazáchrany, ktorý sa musí držať pred prejedaním?

Pre odpovede Kessler odišiel do fyziológov, neurobiológov, antropológov a amerických psychológov. Z nich vyšetrovanie ho viedlo priamo do srdca potravinárskeho priemyslu - do kuchyne v reštauráciách av laboratóriách medzinárodných potravinárskych spoločností. To, čo sa naučil a povedal vo svojej knihe, úprimne vystrašil.

Ako potraviny absorbujú náš mozog

Náš mozog je naprogramovaný tak, aby sa zameral len na najsilnejšie podnety. Ako chutné jedlo. Špeciálna láska k niektorým pokrmom je na troch pilieroch: tuku, cukor a soľ. Aktivujú sieť opioidných nervových buniek v mozgu, ktoré dávajú potešenie a súčasne stimulujú chuť do jedla, takže chcete viac a viac. Okrem pôžitku opioidy zmierňujú bolesť, zmierňujú stres a upokojujú - a preto sme najviac priťahovaní k masovým mäsom a profiterolom v momentoch smútku a podráždenia.

Tlustšie, sladšie a slanšie jedlá, čím väčšia je excitácia opioidných neurónov, tým silnejšia je potešenie a vyššia spotreba. Svetový potravinársky priemysel (predovšetkým v Amerike a Európe) v posledných desiatich rokoch priniesol miliardy dolárov pomocou tejto nekomplikovanej receptúry s obsahom tuku a cukru a zmenil práve chutné jedlo na super-chutné jedlo, ktoré sedíte ako droga.

Výrobky sú vytvorené tak, že prakticky nemusia žuť, roztavujú sa v ústach. Navyše jedlo stimuluje nielen chuť, ale aj iné zmyslové orgány, ktoré zvyšujú potešenie: kontrast mäkkej smotanovej zmrzliny a čokoládových štiepok, ľahké brnenie a sladkosť koly, pružná pružnosť chrumkavého vyprážaného mäsa. Potravinová odroda, svetlé farby, hudba, atmosféra dovolenky a dostupnosť ešte viac stimulujú prejedanie.

V reakcii na neustále pokušenia sa telo prispôsobuje svojou vlastnou cestou: veľa produkuje prejedanie reflex, to znamená, čo sa nazýva žravosť v každodennom živote. Mozog je preprogramovaný tak, aby hľadal neustálu výživovú stimuláciu a už automaticky vyžaduje cenovo dostupné jedlo. Prestali sme pochopiť, koľko potrebujeme k jedlu, a doslova prebývať na jedle. Preto podľa Kesslera a súčasná epidémia obezity. "Čoskoro budeme prekvapení, že niekto iný dokáže normálne jesť," predpovedá autor.

Ako sa zbaviť zvyku prejedania

Čakanie na výhody z potravinárskeho priemyslu nie je potrebné, majú záujem o nás jesť, jesť a jesť. V reakcii na svoje úsilie Kessler navrhuje vybudovať svoj "paralelný potravinový vesmír". To znamená, že s vlastnými rukami vymažte kondicionovaný prejedajúci reflex v mozgu. Za to autor ponúka techniky modernej medicíny závislosti:

1. Vytvorte odpor voči sladkým a tučným jedlám, ako bývalí fajčiari - k cigaretám. "Raz som si myslel, že veľká doska jedla je to, čo potrebujem, aby som sa cítila lepšie. Teraz vidím na tejto doske vrstvy tuku, cukru, soli, znova vrstvy tuku, ktoré nikdy nedosiahnu trvalé potešenie a len ma potrebujú viac tuku a cukru. "

2. Vytvorte podrobný zoznam potravín a situácií, ktoré spôsobujú žravosť. Vyhnite sa všetkými možnými spôsobmi, kým sa kontrola nestane návykom: nechajte ich doma, nezmeňte trasu tak, aby ste nechodili okolo supermarketu alebo cukrárne, kde ich obyčajne kupujete. "Niekto si môže dovoliť krekotáž," hovorí Kessler. "Ale ten, kto nezastaví, kým nevyčerpá celú škatuľku, nemôže dokonca začať."

3. Zároveň vytvorte zoznam zdravých lahôdok, ktoré môžete pokojne konzumovať bez prejedania: ovocný dezert a tak ďalej.

4. Predstavte si, ako budete konať v prípade pokušenia. Napríklad, prídete zvyčajným spôsobom do supermarketu a nekupujete čokoládu. To pomôže vyrovnať sa s podobnou skutočnou situáciou.

5. Nespěchej, počúvajte svoje inštinkty. Opýtajte sa sami seba na otázky: tu je niečo jedlé predo mnou, ale chcem teraz jesť? A ak áno, je toto dobré jedlo? Bude to z neho prínosné?

6. Buďte vždy na stráži. "Naučte sa, ako vidieť hrozbu pre seba v reklamných trikoch, v obrovských reštauráciách, v viacvrstvových vysokokalorických jedlách," odporúča Kessler.

Posledné upozornenie sa mi zdá trochu strašne prorocké. Profesia osobného výživu, ktorý učí, ako jesť, sa stáva čoraz populárnejšou (jeden deň od života takého experta z New Yorku, ktorý Kessler opisuje). Myslím, že tento deň nie je ďaleko, keď budú písať veľké pochybnosti a koly "Nechránené jedlo zabíja "tak, ako píšu teraz . Prediskutujeme pasívnu obezitu a jej obete - deti, ktorých rodičia si nemyslia, že jedia. Potraviny z osobného spisu sa postupne stávajú verejnými, rovnako ako v prípade fajčenia.

Pozrite si video: 5 POTRAVÍN, KTORÉ NIKDY NEJEDZTE AK CHCETE SCHUDNÚŤ ! (Február 2020).