Voľný potápanie

Voľné potápanie v hlbinách mora s malým alebo žiadnym kyslíkom a prakticky zadarmo - takto môžete vyjadriť podstatu tohto typu potápania.

Hra významu anglického slova free (free) - "free" a "free" v tomto prípade je odôvodnená, pretože freediver je predovšetkým zadarmo z bremena drahých potápačských zariadení.

Kľúčovou koncepciou voľného ponorenia je apnoe (z gréckeho apnoe - "bez dýchania"), preto druhý názov ľudí posadnutý touto vášňou je "apneisti".

Ako šport so svojimi vlastnými pravidlami, disciplínami a priemyslom existoval už šesťdesiat rokov freediving. Ale ľudia, ktorí sa do nich zapájajú, volajú športovci nejakým jazykom, sa neotočia: ich ideologická základňa je príliš silná.

Hlavné svetové odborové freedivery - trvá na tom, že každý má skúsenosti s "voľným ponorením", pretože začína tým, že 9 mesiacov pred narodením je vo vodnom prostredí, veľmi blízko mora. Profesor biológov na Oxfordskej univerzite, Alistair Hardy, v tridsiatych rokoch minulého storočia dokázal teóriu existencie. Existujú tiež egyptské artefakty zobrazujúce starých potápačov, japonské ama sú stále prosperujúce - perloví lovci, austrálske kmene sú známe tým, že rodí vo vode - vo všeobecnosti freedivers vytvorili pevnú základňu, ktorá dokazuje, že človek je vodný cicavec.

Delfínsky muž Jacques Mayol naozaj veril tomuto. Okrem toho veril, že s pomocou psychologického tréningu je každý z nás schopný cítiť vo vode, ako doma. (Mimochodom, Mayol bol prototypom jedného z hrdinov filmu Luca Bessona "Blue Abyss". Prototyp druhej je ďalší veľký potápač, taliansky Enzo Mallorca).

Bezplatné potápačské súťaže v bazéne sa konajú v troch disciplínach: statická apnoe (STA, statická apnoe), dynamické bez rebier (DNF, dynamika bez plutvúrov) a dynamické s plutvami (DYN, dynamika v plutvách). Všetky rozdiely sú už jasné zo samotných mien: počas statickej situácie osoba leží nehybne na vode, tvárou nadol a je zaznamenaný čas apnoe. V dynamike človeka pláva, drží dych - meral vzdialenosť, ktorú plával.

Vo voľnej vode si freedéri súťažia pri potápaní do hĺbky: s alebo bez váhy, s alebo bez plutvov, s použitím kábla alebo len kvôli vlastnej sile potápača.

Zariadenie potrebné pre freediver nie je z definície veľa a, ako už bolo povedané, je pomerne lacné. Hlavná vec je maska ​​(počas tréningu v bazéne často nepoužívajú ani jej, ale okuliare a nohavičku na nos) a plutvy. Plutvy môžu byť zvyčajné "šialené" alebo monofoldové. Monofín - druh imitácie kaudálnej plutvy. Fascinačné fotografie freedivingu pána Julia Petrika, v monofín, prechádzali svetovým tlakom. To je len na to, aby ste túto krásu spoznali sami, najprv musíte zdokonaliť techniku ​​plavby v pretekoch.

IRINA KHAKAMADA verejná osobnosť, spisovateľ

Jednou z najhorších vecí, ktoré sa stane freediveru, je dočasná strata vedomia spôsobená hypoxiou (nedostatok kyslíka). Môžete cítiť približovanie hypoxie, ale musíte mať určité zručnosti. To je dôvod, prečo psychologické, duchovné a respiračné yogické praktiky sú pre freediverov také dôležité.

V Moskve sa freediving kurzy obvykle konajú v základni potápačských centier, ale nie pravidelne. Musíme dodržiavať oznámenia a oznámenia.