Zorbing: Najbezpečnejší extrém

Zorbing adepti nazývajú "extrémny šport pre dievčatá v golieroch". Osoba nakloní naklonenú rovinu do priehľadnej gule. Vestibulárny prístroj je vycvičený, emócie prevažujú, ale zranenie je vylúčené.

Zorb (z anglickej zorb, kde z znamená "neznámy", orb - skratka pre "orbitu") je absolútne priehľadná guľa s priemerom 3 m 20 cm, 13 kubických metrov. m a s hmotnosťou 70 kg. Napriek svojej zjavnej krehkosti je veľmi odolná, pretože je vyrobená z termoplastického polyuretánu. "Zorb nemôže prasknúť za normálnych podmienok, môže vydržať ťažké zaťaženie a teplotné kvapky od -70 do +60 stupňov," hovorí inštruktor Zorbing Sergey Starkov. "Uskutočnili sme experiment: zorb s nákladom napodobňujúcim hmotnosť dospelého človeka, pohyboval sa rýchlosťou 50 km / h a súčasne vydržal kolízie s tvrdými a ostrými predmetmi a dokonca aj skočil cez auto.

V zorbe je komora s priemerom 180 cm a dvomi otvormi, ktorými je zorbonavt braný dovnútra. Tam je upevnený bezpečnostnými pásmi. Pre väčšiu istotu sa môžete držať špeciálnych slučiek.

Rýchlosť zostupu závisí od hmotnosti zorbonavty, strmosti svahu a vetra. Zvyčajne cesta od začiatku do konca trvá 5-10 minút, počas tejto doby lopta robí 16-18 otáčok.

Zorbing sa nazýva najbezpečnejší zo všetkých extrémnych športov. Toto vyhlásenie je však súbor prísnych pravidiel. Zorb, napríklad, nemôžete jazdiť opitý - bude to skôr ako smrť, nemali by ste nosiť ani topánky s podpätkom, aby ste náhodou nepoškodili guľu. Nie je možné vyliezť sám do zorbu; Všetky akcie sú pod dohľadom inštruktora. Existujú tiež kontraindikácie: ľudia, ktorí majú srdcové zlyhanie, epilepsiu a cukrovku, sa necítia ako zorbonavt.

Myšlienka odhodiť sa z hory v nafukovacom balóne prišla do úvahy francúzsky inžinier Gilles Ebersol v roku 1973. Ebersol nazval svoj vynález La Ballule, to je "valec s kolískou". Po 20 rokoch jeho La Ballule priniesol na mysli Andrew Acres a Dwayne van der Slus z Nového Zélandu: získali optimálnu veľkosť a spoľahlivý materiál, vynašiel bezpečnostné pásy a meno "Zorb".

"Chceli sme extrémnu jazdu," spomínajú. "Obrovské množstvo ľudí očakáva nové pocity a len pár z nich je pripravených zomrieť." V záujme jazdy na bicykli nie je potrebné zomieranie: nie je to nič, že novozélanďania definovali zorbing ako "extrémny šport pre študentov s okuliarmi a dievčatami v ruchoch". Vzrušenie v kombinácii s úplnou bezpečnosťou, zdôvodňujú, by mali tento šport veľmi obľúbený. A dokonca prišiel s reklamným sloganom: "VÝSTRAHA - MÔŽE BYŤ PRÍDAVNÉ !!! Nehovorte, že sme vás neinformovali! ("Pozornosť je návyková !!! Nehovorte, že ste neboli varovaní! ")

V súčasnosti je niekoľko typov zorbing: zorbing z kopca (zvyčajný zostup z kopca), zorbing (zorb naplnený vodou), aqua zorbing (zorb rolky pozdĺž vodného klesania), zorbing snehu (zostup z ľadu a zasnežených kopcov), aero zorbing ) a - najviac extrémne - postroje aqua zorbing (zorb priľne k motorovému člnu).

Výcvikové stredisko Zorbonauts sa nachádza samozrejme na Novom Zélande: miestna kopcovitá krajina je na dosah ruky miestnym zorobáutom. Tam, v meste Rotorua, nachádzajúcom sa doslova na sopku a slávnom termálnom stredisku, je ústredím spoločnosti, ktorá ponúka svoje služby pre výrobu ťažkých loptičiek a hľadanie vhodných miest na lyžovanie.

V Rusku sa tento extrémny šport učil na začiatku roku 2000. Potom tam bola príležitosť urobiť zorbing v Moskve, na Krylatských vrchoch. Organizované zjazdy - len o víkendoch, ale ak zavoláte inštruktorovi vopred, môžete sa dohodnúť na korčuľovaní v zorbe av deň v týždni a dokonca aj v noci (v LED zorb). Obmedzenia okrem zdravotného stavu takmer žiadny. "Mnoho ľudí si myslí, že na lyžovanie v zorbe je potrebná určitá pleť a hmotnosť, ale to nie je pravda," hovorí Zorber Roman Ershov, ktorý praktizuje dvojicu, v ktorej celková hmotnosť cestujúcich presahuje 150 kg. "Táto technológia umožňuje inštaláciu dvoch zavesení v Zorbe, to znamená, že teoreticky sa dokonca môžete zapojiť do sexu," myslí si to Roman, "ale takmer nikto to neurobí."