Meditácia proti bolesti

Dokonca aj krátkodobá meditácia pomáha vyrovnať sa s bolesťou, hovorí štúdia zverejnená druhý deň. To sa môže zdať zvláštne, pretože bolesť znemožňuje sústrediť sa - nie je miesto na meditáciu. Ale nemôžete sa hádať s vedou.

Štúdiu na túto tému vedú vedci z University of North Carolina, ktorých výsledky boli včera. Táto myšlienka vlastne nie je nová: v poslednom desaťročí neurofyziológovia podrobne preskúmali vplyv na bolestivý syndróm. Už je známe, že dlhodobá prax môže znížiť prah bolesti, tj citlivosť človeka na bolesť. Problémom je, že niekoľko moderných pacientov je ochotných venovať dostatok úsilia, času a peňazí na dlhú meditáciu. Pre týchto pacientov vedci zo Severnej Karolíny pripravili dobrú správu: dokonca aj krátkodobá meditácia - po dobu 20 dní počas troch dní - pomáha vyrovnať sa s bolesťou.

"Toto je prvá štúdia, ktorá dokazuje účinnosť takejto krátkodobej meditácie na zmiernenie bolesti," hovorí Fadel Zeidan, autor štúdie. "Subjekty v porovnaní s kontrolnou skupinou pocítili menej bolesti nielen priamo počas meditácie, ale aj po ňom".

Reakcia na konkrétny, ale bezpečný zdravotný elektrický šok v troch skupinách bola skúmaná tromi pokusmi: meditáciou, relaxáciou a rozptýlenými technikami. Výskumníci zaznamenali, ako sa bolestivé pocity menia s podmieneným vysokým a nízkym bolestivým podnetom, ako aj všeobecnou citlivosťou na bolesť. Ukázalo sa, že rozptyľujúce techniky ako matematické úlohy zvyšujú prah vnímania silnej bolesti v porovnaní s kontrolnou skupinou, ale meditácia účinne znižuje pocity silnej a slabej bolesti. Navyše účinok meditácie zostal po ukončení praxe.

Výsledky štúdie vyzerajú presvedčivo, ale pre mňa osobne zostáva otázka: ako, napríklad, ak bolesť zubov napríklad utrpí, prestane lezúť na stenu, vydychovať a začať meditovať? Bohužiaľ, vedci vynechajú podobné praktické detaily. Možno, že jeden z vás prišiel do tohto objavu empiricky a môže zdieľať konkrétne odporúčania, ako to urobiť?