Ako Alena Mordovina prekonala svoj hlavný strach

Najviac sa mi páči cestovať a lietať lietadlom. Preto je už ťažké uveriť, že akonáhle boli lety pre mňa strašným testom: Veľmi som sa bála lietať.

Predtým, vzlietnutie a pristátie na lietadle mi spôsobilo veľa nepohodlia. Hneď ako sa lietadlo začalo pohybovať, hladko som sa prevalil pod sedadlo k svojmu susedovi a kým kolesá neopustili zem a lietadlo nezískalo požadovanú výšku, bolo pre mňa ťažké dýchať a hovoriť. No, ak by bol samotný let pokojný. Ale ak pilot stočil piruety vo vzduchu alebo keď sme sa dostali do zóny turbulencie, môj dych znova dopadol a môj srdcový rytmus sa zrýchlil.

Rovnako sa bojím mostov od detstva. Prečo, ja neviem, nikdy som ani nevypadol z postele. Veľmi dobre si pamätám, aký test pre mňa ide do škôlky. Cesta tam bola cez most a jediné, čo som mohol urobiť, bolo zavrieť oči a uchopiť ruku mojej matky. Keď som rástol, urobil som veľa pokusov nájsť príčinu tohto strachu a nechať ho ísť, uchýlil sa k rôznym technikám ponorenia v minulosti, ale zatiaľ nič nevyužil. Teraz na moste nemôžem ísť na okraj a vždy ma udržať v strednom rade.

Ale stále sa cítim zle v tomto čase. Všetky príznaky záchvatu paniky sú zrejmé: srdcový rytmus sa urýchľuje, dýchanie sa stáva plytké a potenie sa zvyšuje. Jogické dýchacie techniky mi pomáhajú vyrovnať sa s útokom. Teoreticky, najefektívnejšou technikou je dýchanie ujjayi pri inhalovaní a vydychovaní, už som ho opísal vo svojom blogu. Ale pri panikovom útoku to nedokážem: dýchanie a tak povrchné, a ak sa pokúsim spojiť takzvané sýty hada, začnem sa udusiť. Preto dýcham takto: Vdychujem svojim nosom, pomaly naplním brucho a hrudník vzduchom, potom vydychuj ústa, sklopím si pery slamkou, ako keby som odporoval, veľmi mi pomaly vyprázdňoval pľúca. Tak dýcham, kým sa neuzamknem, a táto technika mi pomohla vyrovnať sa so strachom z lietania a pomohla mi prejsť mostom. Je pravda, že stále nechodím z okraja a nezvyšujem rýchlosť, ale aspoň sa ani neotočím na miesto.

Mimochodom, jeden príbeh s mostami nedávno znovu potvrdil starodávnu múdrosť "Strach z tvojich túžob - oni sa splnia". Môj najobľúbenejší most v Moskve je nadjazd vedľa mestského mesta. Existuje málo dopravných pruhov, takže môžem ísť len v priemere. Nedávno pred tým, ako som dosiahla mostík asi tri kilometre, som si prial, aby na most bol umiestnený nápis, ktorý obmedzil rýchlosť na rýchlosť 20 km / h: Jazdil som mostom pokojnejšie a zostal som zákonodarným vodičom. Myšlienka sa objavila v mojej hlave a okamžite zmizla. A tesne pred vstupom do mosta pred mnou sa vozík prestavuje, blikajú núdzové signály a musím po ňom jazdiť rýchlosťou presne 20 km / h, pretože sa nemôžem rozhodnúť, že ju predbehnem na inom jazdnom pruhu. Namiesto niekoľkých sekúnd sa priechod cez "milovaný" most pretiahol na niekoľko minút, čo sa mi zdálo ako hodiny.

Takže som si prial za to, čo skutočne nepotrebujem, pretože som sa bála. Ako urobiť, aby sa splnili len tie túžby, ktoré potrebujeme skutočne? Musíme sa naučiť žiť v prítomnosti, byť len tu a teraz a pokúšať sa úplne kontrolovať naše myšlienky. Takáto kontrola myšlienok začína kontrolou dychu. Keď myšlienky prídu na myseľ, ktoré nás zničia (napríklad generované strachom), musíte sa zamerať na dýchanie. Pokúste sa dýchať pomaly a pokojne, sledovať, ako tok vzduchu prechádza cez nosné priechody, ochladzuje ich a vstupuje do pľúc. Pozorujte, ako sa pľúca rozširujú a rozširujú, potom medzičasové svaly sa uzavrú, pľúca sa vyprázdnia a vzduch vyteká z nosných dierok a otepľuje ich. Ak ste naštvaní a je ťažké zbaviť sa zlých myšlienok, skúste začať počítať dychové cykly počítaním nadol - napríklad z 50 na nulu.

Užitočné odkazy:

Video stretnutia "Yogalates" a "Pilates" s Alenou Mordovinou vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".