Existujú vlkodlaky. Najmä na Silvestra

Nové štúdie potvrdili: vlkolaci sa objavia, keď je mesiac plný. Najbližší úplný mesiac sa očakáva 31. decembra. Takže nie je známe, kto presne bude s vami na tom istom stole.

Nemôžem povedať, že verím v vlkodlakov a upírov, hoci vždy sledujem filmy o nich so skutočným záujmom. Všetky tieto bytosti, ktoré sa stali kultovými hrdinami kinematografie a literatúry, sú schopné pritiahnuť pozornosť k sebe. O novinkách upírov, ale s niekoľkými vlkolakmi. V každom prípade výsledky štúdií vykonaných na klinike Calvary Mater (Austrália) niečo vysvetľujú.

Vedci pozorovali pacientov na psychiatrickom oddelení, ktorých správanie bolo obzvlášť agresívne a zistilo sa, že u jednej štvrtiny sa incidenty vyskytli počas celého mesiaca. A zvyšok času, zatiaľ čo Mesiac rástol alebo klesal, títo pacienti nedali rozhovory. Podľa Leoni Culverovej, zdravotnej sestry v toxikologickom oddelení, počas útokov sa niektorí z nich doslova správali ako zvieratá: prudko sa pohybovali, zaútočili na neho, škriabali, pokúšali sa uhryznúť a tak ďalej. "V zásade je ich správanie ľahko porovnateľné s správaním vlkodlakov minulosti, ktoré sa podľa mýtov tiež objavili pod plným mesiacom," hovorí.

Staroveké legendy, mimochodom, naznačujú, že sa môžete stať vlkolakom nielen po tom, čo ho uhryzne vlkodlak, ale aj z vlastnej vôle. Konkrétne, pripravil a pretrepal do svojho tela špeciálnu magickú masť, ktorej hlavnými zložkami sú belladonna a nočná hľuzovka. Moderná veda ich definuje ako látky, ktoré vyvolávajú zmeny stavu vedomia u ľudí, bludy a halucinácie. A viac ako polovica "vlkolakov", ktoré sledovala sestra Culver, boli buď opití, alebo pod vplyvom drog, keď vstúpili na kliniku. Inými slovami, z týchto pozorovaní sa dospelo k logickému záveru: "Výsledky nášho výskumu potvrdzujú hypotézu, že ľudia s určitými poruchami správania, a dokonca aj tí, ktorí užívajú drogy alebo alkohol, pravdepodobne predstavujú najväčšiu hrozbu pre ľudí okolo nich na úplnom mesiaci."

Takýto záver je mimoriadne zaujímavý. Po prvé, možno tieto štúdie objasňujú príčiny legendy vlkolakov. Po druhé, priťahuje našu pozornosť aj preto, že tento mesiac v decembri klesá 31. decembra. Okrem toho príde o 11.15 hod. V Moskve. To znamená, že práve v ten deň a hodinu, keď milióny ľudí zdvihnú svoje okuliare a majú v úmysle oslavovať tento rok s cťou. A s tým, čo vstúpia do budúceho roka, nemôže nikto okrem sestry Culvera predpovedať.