Bikram jóga

Tepelná jóga, ktorá bola vynájdená na začiatku sedemdesiatych rokov rodákom z Kalkaty, Bikram Chowdhury. Jeho významom je zapojiť sa do miestnosti, kde je umelo vytvorené tropické prostredie.

Pred vynaliezavaním svojho vlastného smeru (bikram joga) sa Bikram opakovane stal víťazom majstrovstiev sveta jogy. Tento titul, podľa oficiálnej biografie, Bikram držal niekoľko rokov, kým zranenie kolena ho umiestnil na nemocničnú posteľ. Lekári si boli istí, že nikdy nebude môcť chodiť sám, ale praktizovaním podľa vlastnej metódy bol Bikram úplne uzdravený. Vo veku 20 rokov sa presťahoval do Ameriky, kde začal propagovať svoju revolučnú metódu termálnej jogy. Tvrdil, že všetci indickí mudrci žijú v horúcom a vlhkom prostredí a asány sú určené na vyhrievané telo, takže je zbytočné vykonávať jogu pri teplote +20 ° C. V roku 1973 otvoril vysokoškolskú jogu v Beverly Hills (Bikramov jóga vysokej školy v Indii), kde sa konali (a stále sa konajú) hodiny pri teplote +40 ° C a vlhkosti nie nižšej ako 40%.

Komplex Bikram jogy sa skladá z dvoch dychových cvičení a 26 Hatha Yoga asanas, ktoré sa vykonávajú veľmi rýchlo (od 10 do 60 sekúnd pre každú pózu). Fanúšikovia tohto trendu tvrdia, že Bikram Yoga čistí telo toxínov a trosiek, prináša úľavu od migrény, astmy, cukrovky, pomáha zbaviť sa problémov s pečeňou a slezinou a rýchlo sa zotavuje z poranení. Aj odporcovia termálnej jógy sú dostatoční: lekári napríklad naznačujú, že fyzická námaha pri vysokej vlhkosti môže byť škodlivá pre srdce.

Napriek obavám lekárov je Bikram jóga veľmi populárny v Los Angeles. Podľa Maria Kalininy, víťaza Moskovskej súťaže krásy z roku 1988, ktorá v súčasnosti žije v USA a vyučuje kundalini, Američania chcú kombinovať účinok sauny s aerobikom. Čo nemožno povedať o Moskve, kde nie je ani jedno štúdio, v rozvrhu ktorého by bola termálna joga. Problém, podľa Anny Kabanychiyovej, ktorá vyučovala Bikram Yoga v Health Factory Club, je, že je ťažké nájsť vhodnú miestnosť. "Musia byť kamenné steny a podlaha," uvádza parametre, "päť výkonných generátorov pary a najmenej dvoch reflektorov. Tu v továrni pre zdravie prechádzali oknami prúdy - to je istý signál, že klima v miestnosti je správna. " Anna sa sťažuje: klienti, ktorí za ňou chodili v Bikram, sa už vôbec nezaoberajú jogou, všetci čakajú na obnovenie lekcií. Požiadavka, ako je dobre známe, vytvára ponuku, takže učiteľ pravdepodobne nadhodnotí počet študentov, ktorí spaľujú túžbu po asane vo vani. Bolo by to možno viac, že ​​by to bolo vymyslené.