Tatyana Lisitskaya o tom, aké dôležité je mať zdravé nohy

Ak je päta na topánku viac vymažená zvnútra - to je znak nádechu nohy z vonkajšej strany - znamenie supinácie. Obe je potrebné opraviť tak, aby nepoškodili nohy, chrbticu a mali krásnu chôdzu.

Pozorujte okoloidúcich na preplnenom mieste. Obrovské množstvo ľudí sa pri chôdzi neriadi rovno, ale spoliehajú sa na vnútorný oblúk nohy alebo na vonkajšiu stranu. Preto trpia pronáciou alebo supination.

Pronácia napríklad prispieva k rozvoju plantárnej fasciitídy, alebo v každodennom jazyku pätové ostrohy. Jeho príznakom je bolesť v päte, ktorá sa vyskytuje alebo sa zvyšuje pri chôdzi. A to je najviac nevinný dôsledok zakrivenia chodidiel. V pokročilej forme môže pronácia a supinácia viesť k svalovej nerovnováhe, posunutie kĺbov kolen, panvy a dokonca zakrivenie chrbtice.

Zabránenie zakrivenia chodidiel - má správnu obuv. Existuje niekoľko pravidiel na tento účel:

1. Nekupujte topánky, ktoré sedia na nohe príliš tesne, v nádeji, že sa bude časom rozširovať. Ak je ponožka príliš úzka alebo horná časť topánky je príliš stlačená proti nohe, dostanete maly. A nakoniec to povedie k rastu kostí a ohýbaniu chodidiel.

2. Snažte sa popoludní nakupovať topánky. Počas dňa zvyšujú nohy objem. Po nákupe ráno, večer môžete zistiť, že vaše nové topánky sú pre vás malé.

3. Zbytočne voľná obuv, v ktorej sa noha visie, je škodlivá, rovnako ako príliš hustá. Získate chvenie v pohybe a začnite chodiť pri chôdzi tak, ako budete musieť. To tiež vedie k zakriveniu nôh a niekedy aj k dislokácii členku.

Cvičenie pre zdravé nohy

Najlepší prostriedok na prenasledovanie a supination nohy - ortopedické vložky. Musí ich vybrať kvalifikovaný ortopéd. Ak však zakrivenie nohy nie je príliš viditeľné, stačí zmeniť obuv a vykonať cvičenie na pohyblivosť kĺbov a posilnenie svalov okolo kĺbov.

1. Ohnúť a odblokovať nohu, súčasne simulovať striedavo pronáciu a supináciu chodidla.

2. Vykonajte vlnové pohyby s nohou. Alternatívne dve pohyby: po prvé, ako keby ste si natiahli prsty na päty a chcete utiecť nohou prstami, ako keby ste hladil nohu svojimi prstami smerom k päte.

3. Choďte po polovici prstov a potom kráčajte po vonkajšom oblúku nohy (počas pronácie) alebo na vnútornej nohe (počas supinácie).

4. Dajte dlhú palicu na podlahu a kráčajte po nej ako šliapací kábel na lane. Prejdite hladko nad ňou s povrchom nohy - od stredu päty až po strednú čiaru prstov.

5. Postavte sa na jednu nohu, druhou ohnite do kolena. Na hornom povrchu nohy sa pokúste držať loptu, ako je znázornené.

Pre nohy sú užitočné nielen cvičenie, ale aj odpočinok. Po pracovnom dni urobte nočný kúpeľ v teplej a príjemnej vode. Vykonajte masáž chodidiel: pretrepte podrážku s kosťami prstov ruky zatočenej do pästi a masírujte ju podložkami palcov.

Nakoniec, posledné a najdôležitejšie poradenstvo. Zbavte sa zlých návykov a ovládajte sa. Cvičenie nepomôže, ak nebudete chodiť po chôdzi a nesnažte sa položiť chodidlo rovno.

Užitočné odkazy:

Video "50 +" s Tatiana Lisitskaya vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".