Domáce omáčky, z ktorých sa zotavíte

V polievkovej lyžici majonézy - takmer pätina denného príjmu tuku. V rovnakej časti kečupu - takmer čajová lyžička cukru. Ale bez omáčok, šalátov, mäsa a cestovín bude nepríjemné ... Tak ako to byť? Naučte sa variť domáce omáčky, ktoré nezničia tvar.

Uvádzanie potravín nebezpečných pre zdravie a tvar, výživu medzi prvými vždy hovory zakúpené (nie domáce) omáčky. Majú veľa mínusov.

"Niektoré z nich, predovšetkým majonéza a šalátové obväzy podobné tomu, sú tučné," hovorí Ekaterina Belova, výživu, hlavný lekár Centra osobnej výživy "Nutrition Palette". - V iných, napríklad štandardný kečup, veľa cukru, konzervačné látky a nie sú žiadne užitočné látky. Sú tu dosť dobré - ako tkemali, rajčiaky, bobuľové omáčky ... Napriek tomu sa mnohé priemyselné náplne iba zamaskujú za užitočné. Preto ich kupujte, vždy štítku a zapnite logiku. Paradajková omáčka "bez konzervačných látok" s trvanlivosťou jedného roku? Bez nich tak dlho nemožno ich uložiť. "Prírodný jogurt" s obsahom tuku 25%? Obsah tuku plnotučného mlieka v priemere - 3,5 - 4,5%. Čo bolo pridané do nádoby, aby obsah tuku bol 25%? ".

Existujú nároky od odborníkov na výživu a reštaurácií. "Pesto, v ktorom sú aj borovicové orechy, syr a olivový olej, obväz pre Caesar, smotanové omáčky na cestoviny ... Všetky, aj keď sú pripravované priamo pred vami najčerstvejšie výrobky, sú skutočnou bombou kalórií a tukov," hovorí Catherine Belov. - A kuchár na maslo nie je lstivý, pretože to sú tuky (ako mimochodom, cukor), ktoré v mnohých ohľadoch dávajú jedlá chuť. A úlohou šéfkuchára nie je pomôcť vám schudnúť, ale klientom nechať usadiť. "

Preto pri objednávaní jedla v reštaurácii je lepšie požiadať o to, aby sa omáčka podávala samostatne a trochu ju pridajte - ak ju naozaj chcete. Vyberte si - z bobúľ, zeleniny, ovocia. Ale cestoviny alebo šaláty - s väčšími kusmi: zhromažďujú menej sebavedomia na seba, zhoršujú sa s ním. Kvapalina zostávajúca na dne platne nie je potrebná na to, aby sa dostala.

Niektoré z týchto tipov sú pravdivé pre domáce omáčky. Domáca majonéza a domáce pesto - toto je napriek tomu tučný pes a majonéza. Šalát je lepšie chuť s nízkotučným kyslou smotanou, zmesou masla a citrónovej šťavy (v pomere 1: 1) alebo jogurtu. Vložte omáčku na základe vývaru alebo šťavy.

"A aby mäso mohlo prísť s niečím založeným na ovocí alebo bobule," hovorí Ekaterina Belová. - Vitamín C obsiahnutý v ovocí prispieva k absorpcii železa obsiahnutého v mäse. A ovocné kyseliny uľahčujú vstrebávanie bielkovín. "

Domáca jogurtová šalátová omáčka

Jogurt pre túto omáčku je lepšie, aby strednú hrúbku (ako kvapalná kyslá smotana), a množstvo ďalších zložiek sa líši podľa vašej chuti. Môžete tiež pridať trochu nakladanej uhorky alebo mletého korenia do vašej spoločnosti.

Prísady. 1 polievková lyžica. prírodný jogurt (až 1,5%), 2-3 vetvičky petržlenu a kôpru, 1 strúčiky cesnaku, soľ na chuť.

Pokyny. Oštep a nakrájajte cesnak s bylinkami. Potom buď dajte do mixéra s jogurtom alebo zmiešajte. Soľte to.

Domáca omáčka s pomarančovým džúsom na cestoviny s rybami

Pôvodný recept na túto omáčku obsahoval štipku cukru a ponúkol sa na cestoviny s hubovými škrupinami a kusmi údeného lososa. Ale on je veľmi dobrý a bez sladidiel a dokonale sprevádzaný inými jedlami s červenými rybami.

Prísady. 1/2 parsley, 1 malý kôprom, 1 malá oranžová, 1 lyžička. stredne ostrú horčicu, 1 lyžicu vysoko kvalitného olivového oleja.

Pokyny. Odstráňte jemné vetvičky zo zelených stoniek a jemne nakrájajte. Stlačte šťavu z oranžovej. Zmiešajte obe zložky s druhou. Môžete pridať nejaké soli.

Domáca omáčka Tkemali pre mäso

Tento tkemali je vyrobený z čerešnej slivky, ale jeho sezóna je krátka a zaujímavá variácia na túto tému je možné získať napríklad pomocou červenej slivky alebo turni.

Prísady. 0,5 kg sliviek, 2-3 strúčiky cesnaku, 1 lyžička. chmeľ-suneli, 1/2 zväzok koriandra, 1/2 zväzok kôpru, 1/2 malá horúca paprika (môže byť menej) podľa želania.

Pokyny. Slivky umyte, vložte do hrnca, zakryte vodou tak, aby pokryli len ich, a variť do mäkkej (5-7 minút v závislosti od odrody). Naplňte vývar do inej nádoby. Pri odtoku odstráňte kožu a utrite sitom a oddeľte kosti. Vložte zemiakové zemiaky do hrnca, pridajte nakrájané zeleniny. Pepper (ak sa rozhodnete pridať: omáčka s ním môže vyjsť naozaj opaľovanie), tiež brúsiť a dať do hrnca. Ak je to trochu hrubé, nalejte odvar zo sliviek. Zahrejte na malý oheň, ale nie do varu, pridajte chmeľ-suneli, búchajte soľou, nakrájaným cesnakom. Chovajte ďalších päť minút a nechajte vychladnúť.

Domáce omáčky nežijú dlho. Trvanlivosť najviac - len niekoľko dní v chladničke. Avšak sú tak chutné, že zvyčajne dlhšie nezostáva.

Viac receptov na domáce omáčky nájdete na našej jedálni z chladničky.