Nájdite a neutralizujte. Sinusitída: Symptómy a liečba

Je ľahké zamieňať sa s bežnou zimou. Ale často to vyžaduje dlhšiu, špeciálnu liečbu a dáva veľa komplikácií. Povieme, ako "vypočítať" a neutralizovať sinusitídu.

Príčinou sinusitídy (zápal horných dutín) môže byť množstvo faktorov. Napríklad vírusová alebo bakteriálna infekcia, alergia alebo dokonca poranenie nosa. V chladnej sezóne existuje vysoké riziko stretnutia s bakteriálnou alebo vírusovou sínusitídou, ktorá sa v prípade nesprávnej liečby môže stať chronickou. Takže je dôležité a rýchlo identifikovať ochorenie a úplne neutralizovať.

Keď sa sinusitída - bežná vec

Paradoxne je akútna rinitída (tj výtok z nosa) sprevádzaná sínusitídou. Aby sme pochopili, prečo je dôležité poznať anatomickú štruktúru dýchacieho systému. "Predtým, ako vzduch prechádza do pľúc, telo ho ohrieva, dezinfikuje a zvlhčuje," hovorí Sergey Rusakovsky, kandidát lekárskej vedy, otolaryngológ. - Inhalovaný vzduch prechádza cez nosné priechody a potom cez nosné dutiny (dutiny), ktoré zahŕňajú maxilárne dutiny. Tam je vyhrievaná na telesnú teplotu, očistená od baktérií, alergénov a prachu, navlhčených na 100%. Preto ak patogénny mikrób vstúpi do nosných priechodov a spôsobí zápal sliznice (akútna rinitída), tak aj prenikne cez sliznicu horných dutín a spôsobí akútnu vírusovú sinusitídu. "

Prítomnosť hlienu v maxilárnych dutinách je v tomto prípade normálna ochranná reakcia. Keď zápal v nosových kanáloch klesá, sínusitída tiež ustúpi.

Keď je sínusitída závažná

Stáva sa však, že sa sinusitída rozvíja do najnebezpečnejšej choroby, o ktorú sa každý tak bojí. O čom to je? Po prvé, kvôli porušeniu vetrania maxilárnych dutín. Tieto sú spojené s nosnými priechodmi úzkym kanálom. Ak je otvorenie tohto kanála uzatvorené vysušeným hlienom, sínus sa stáva uzavretou komorou, v ktorej sa baktérie začínajú rýchlo množiť. V dôsledku toho sa na pozadí bežnej chladu vyvíja hnisavá bakteriálna sinusitída, ktorej liečenie si vyžaduje špeciálny prístup.

"Môžete sa stretnúť s takouto komplikáciou, ak začnete akútnu rinitídu," dodáva Sergey Rusakovskij. - Napríklad ak sa hustý hlien nahromadí v nosových priechodoch, pretože miestnosť, v ktorej je pacient umiestnená, je veľmi horúca a suchá, alebo preto, že človek pije malú vodu, zanedbáva zvlhčenie nosných priechodov. V niektorých prípadoch je tiež zablokované otváranie maxilárnych dutín, pretože pacient nevypúšťa hlien z nosových priechodov, ale vtiahne to do seba. "

Takáto sinusitída je plná veľkého množstva komplikácií, ktoré sú spojené s narastajúcim rozšírením infekcie. Zápal môže mať vplyv na oči a dokonca aj na výstelku mozgu.

Symptómy sinusitídy

Výskyt akútnej vírusovej sínusitídy je podobný príznakom nádcha: pocit pachu je narušený, nos je zablokovaný a prúdi. V prípade bakteriálneho hnisavého sínusu spája bolesť bolesti nad hornú čeľusť na ľavej a pravej strane nosa (maxilárne dutiny), ktoré sa vyskytujú vyššie (to je v tejto oblasti, kde sa nachádza maxilárna dutina), ktorá sa zvyšuje, keď je hlava ohnutá dopredu. "Chcem si všimnúť, že rádiografia, ktorá je často predpísaná na diagnostiku tejto choroby, bude neúčinná," dodáva Sergey Rusakovky. - V 95% prípadov akútnej rinitídy, obrázky ukážu hlien v maxilárnych dutinách. Môže to byť iba vírusová sinusitída. Pri bakteriálnej hnisavosti by sa mali objaviť príznaky bakteriálnej infekcie, najmä charakteristická bolesť, zmeny v klinickej analýze krvi, dostatočne vysoká teplota (nad 38 ° C) so závažnou horúčkou. "