Karina Cheshuiko: ako hlasová práca rieši psychologické problémy

Predtým som študoval americkú techniku ​​dýchania a práce s hlasom, teraz vyučujem fázovú reč vo VGIK. A dlho som sledoval, ako strach a komplexy opúšťajú svoj odtlačok na hlasy ľudí.

Hlas je hlavným zradcom. Ak ste napríklad nadšení, niekto vás zavolá, vyzdvihnete telefón a poviete: "Dobrý deň", dokonca aj na druhom konci zemegule, váš partner sa spýta: "Nastalo niečo?" Hlas zmizne, keď sa bojíte. Komplexy a skúsenosti sú vždy na hlave. Pokúšajúc sa meniť, niektorí ľudia majú svoj hlas, alebo ho nadhodnocujú, a stáva sa to neprirodzené. A ak sa chcete vrátiť k svojej prírode, priblížte sa k sebe, môže vám pomôcť práca s vaším hlasom.

Vezmi ma, napríklad. Vždy som hovoril veľmi tichým hlasom, a keď som sa rozhodol vyriešiť dôvody takejto funkcie, objavil som veľa zaujímavých vecí. Napríklad som si pamätal, že na úrade mi každý volal "dievča z inteligentnej rodiny". Moja rodina je naozaj inteligentná, moji rodičia sa nikdy nedovolili, aby boli hrubý pri rozhovoroch medzi sebou alebo voči mne. Môžu prísne zabrániť akémukoľvek zlému zaobchádzaniu, ale nikdy nezvyšovali svoje hlasy, az tohto dôvodu som bol zvyknutý hovoriť ticho, bez ohľadu na to, čo. Zároveň moja matka pracovala v bazéne, kde bola vždy hlučná a keď sa vrátila domov, požiadala každého, aby hovoril ticho. A samozrejme som sa poslúchol.

Aj ja som bol vždy veľmi pokorný človek. Keď som sa zapísal do VGIK, začal som veľa pracovať svojím hlasom a bol to hlas, ktorý mi pomohol vyjadriť sa a uvoľniť sa. Odvtedy hovorím ticho veľmi zriedkavo a spravidla v situáciách, keď si nie som úplne istý.

V záujme práce s hlasom som začal navštevovať rôzne hlasové tréningy a študoval americký systém Kathryn Fitzmores, ktorý sa používa vo väčšine divadelných škôl v Spojených štátoch. Potom začala učiť fázu vo VGIK.

Hlavná vec, ktorú som v tom čase pochopil, je, že všetci ľudia majú z prírody úžasné hlasy, ale časom sú rozmaznaní problémami a komplexami, ktoré vznikajú. Po celý život ľudia dýchajú hlboko bránicou a povrchne dýchajú len s prsami. V triede objavujeme prirodzené dýchanie, membránu, hlboké. Snažíme sa dýchať, keď deti dýchajú, ako nám to dala príroda. Keď počujem nejaké hlasy z prírodného zvuku, plače k ​​slzám.

Zaujímavé je, že nielen hlasové tréningy, ktoré sa môžu zbaviť chýb reči alebo prebudiť prirodzený hlas, ale aj tie, ktoré sú určené na sebapoznanie, sa stávajú populárnymi. To znamená, že cieľom nie je niečo opraviť, ale skúmať. Jednou z typických úloh v týchto triedach je predstaviť jeden z prvkov a pokúsiť sa znieť ako voda alebo vzduch. Výsledkom takýchto štúdií je, že skupina dokáže odhadnúť, že zvuk vytvorený osobou je napríklad žltý hodváb. V procese práce ľudia objavujú niečo samého seba, že sa bojí, že chcú zistiť, o ktorých nikdy nepomysleli. Vnútorný svet každého človeka je taký neobmedzený ako vesmír a nový spôsob skúmania tohto sveta otvára nové strany.

Užitočné odkazy:

Video "Bodislim" s Karinou Cheshuiko a Svetlana Ratnikovou vo fitness video knižnici klubu "ALIVE!".