Otravy jedlom v lete: príčiny, liečba a prevencia

Nejedlé lesné huby a bobule, kvasené jogurty v teple, opitá voda z "najčistejšej" jari ... V lete je ľahšie ako kedykoľvek inokedy získať otravu jedlom, hovorili sme s odborníkmi o príčinách, prevencii a liečbe.

Všetky otravy jedlom možno rozdeliť do dvoch skupín: neinfekčné a infekčné. Prvá bude zahŕňať tie, ktoré sú spôsobené toxickými látkami, jedmi obsiahnutými napríklad v liekoch alebo nepožívateľných hubách. V druhej - vyvolané vírusmi, infekciami a prvokmi. A hoci z roka na rok deti naďalej nosia v ústach belladonové bobule a vlčie bastarde, zatiaľ čo dospelí nevedomky dávajú nielen Russula, ale aj hrebene v koši, otravy potravín druhej skupiny v letnom horúčave stále prevažujú.

"Teplo vytvára pohodlné podmienky pre reprodukciu patogénnych baktérií," hovorí Ksenia Maxina, špecialista na infekčné ochorenia, nezávislý laboratórium "Invitro". "Preto dokonca aj známe potraviny v lete sú nebezpečnejšie ako kedykoľvek inokedy v roku." Predovšetkým ide o výrobky s krátkou trvanlivosťou, ktoré si vyžadujú skladovanie v chladničke: čerstvé ryby, mäso, mlieko a kyslé mlieko, varenie v sklade, hotové omáčky a riad. Najmä ak sú dlho otvorené, ako v prípade bufetu. "

"V mnohých rýchlo sa kaziacich potravinách, ako je mlieko, zmrzlina, syry a salámy, zemiaky, šaláty z vajec a kreviet, želé a pudingy pri skladovacích teplotách nad 10 ° C, sa streptokoky rýchlo množia," dodáva Miroslava Tsybulskaya, gastroenterológ prvého konzultačného oddelenia kliniky Medsi na Solyanke. - Staphylococcus sa tiež cíti dobre v mlieku, mäse a tiež ich deriváty. V šalátoch, mletom mäse, kompótoch a opäť mlieku pri teplote vyššej ako 25 ° C sa môžu množiť patogény typu diesentérie shigella. Sú veľmi húževnaté a dobre sa zachovali aj na rastlinných produktoch: zelenina, zelenina, ovocie, bobule. "

Baktérie sa môžu dostať do potravín nielen vtedy, keď sa nedodržiavajú priemyselnú a osobnú hygienu, ale aj pri kontaminácii neupravenej vody a nepasterizovaného mlieka. Infekcie sú prenášané hmyzom (najmä muchami) a hlodavcami.

Otrava jedlom: príznaky

Každý, kto má "šťastie", že aspoň raz v živote jesť jogurt alebo šalát, vie, ako sa prejavuje otravou jedlom. Nevoľnosť, zvracanie, nedostatok chuti do jedla, horúčka, slabosť, strata stolice, bolesť hlavy. Príznaky nie sú všetky. A nie nevyhnutne okamžite. Veľa závisí od závažnosti otravy a príčiny infekcie alebo toxínu.

"V 80% prípadov je ochorenie mierne," hovorí Miroslava Tsybulskaya. - Približne 20% otravy jedlom je stav miernej závažnosti. A len 1-2% sú závažné, keď sa k vyššie uvedeným príznakom pridajú príznaky narastajúceho kolapsu: pokles krvného tlaku, zníženie krvného zásobenia životne dôležitých orgánov. Od chvíle, keď mikroorganizmus prenikne prvými príznakmi ochorenia, trvá 6 až 12 hodín a niekedy až jeden deň alebo viac. "