Nadváha vedie k dlhovekosti

Mám dobrú správu pre tých, ktorí sa nemôžu pochváliť zriedkavosťou. Podľa najnovších optimistických údajov vedie mierna nadváha k dlhovekosti.

Úplnosť nie je príčinou predčasnej smrti. Tento záver vyvodil Matthias Lenz a kolegovia z Katedry matematiky, výpočtovej techniky a prírodných vied Univerzity v Hamburgu (Univerzita v Hamburgu). Analyzovali 42 štúdií, ktoré skúmali vzťah medzi hmotnosťou, predpokladanou dĺžkou života a chorobou. Výsledky tejto analýzy sú uverejnené v najnovšej verzii Deutsches Ärtzeblatt International a toto je skutočný balzám pre mužov a tukov zranených tukov.

Ukazuje sa, že väčšina Nemcov má nadváhu a hodnotyindex telesnej hmotnosti (BMI je hmotnosť v kilogramoch vydelená štvorcovou výškou v metroch) nechať veľa byť žiaduce. Mierna nadváha (BMI od 25 do 29 v pomere 20-24) je prítomná u 40% populácie a ďalších 20% je obéznych (BMI presahuje 30). Mierna nadváha neovplyvňuje úmrtnosť a obezita ju zvyšuje len o 20%. Navyše, s vekom, vplyv nadmernej hmotnosti na priemernú dĺžku života klesá.

S údajmi nemeckých vedcov súhlasia s americkými vedcami. Dr. Katherine Flegalová a jej kolegovia v americkom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v americkej Atlante analyzovali štatistiky úmrtnosti a zvažovali index BMI vo výške približne 2,3 milióna Američanov, uviedli: ľudia, ktorých BMI mierne vyššia ako normálne, 40% menej pravdepodobné, že uhynie z pneumónie, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, ako aj v dôsledku zranení a infekčných ochorení. Úmrtnosť z onkologických dôvodov a v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení je rovnaká vo všetkých skupinách.

Tlčím moje ruky: tu je, moja najlepšia hodina! Ja, silná mladá dáma, nikdy nevytvorím modelovú kariéru, ale budem žiť dlho. Niet divu, že inteligentní ruskí ľudia si dlho všimli: "Pokiaľ tlustá suška sužuje tenký, zomrie."

Kanadskí vedci potvrdzujú ruskú ľudovú múdrosť. Výskumníci z Univerzity v Portlande pozorovali 13 rokov približne 11,3 tisíc ľudí, pričom študovali vzťah medzi telesnou hmotnosťou a priemernou dĺžkou života. Šanca tenkých ľudí (BMI menej ako 18,5) na dlhú životnosť je o 70% nižšia ako u ľudí s "normálnou" hmotnosťou. Obézni ľudia žijú menej ako "priemer" o 36%. Ale "mierne" pyshechki a mastné (BMI 25-28) žijú najdlhšie.

Japonci najpriaznivejšie pristupovali k otázke skúmania priemernej dĺžky života väzby. Vedci z Tohoku University Graduate School of Medicine po dobu 12 rokov pozorovali 50 tisíc ľudí vo veku 40 až 79 rokov. Ukázalo sa, že tí, ktorí majú do veku 40 rokov malý nadbytok hmotnosti, žijú šesť až sedem rokov dlhšie ako tení.

Pri spravodlivosti si všimnem, že vo všetkých štúdiách lekári nehovoria o kvalite života: nadváha zvyšuje riziko srdcových ochorení o 20% a obezity o 50%. Obézni ľudia majú skôr úmrtie na ochorenie obličiek a cukrovku. Svetová zdravotnícka organizácia dlho znel alarm: ak ľudstvo nebude myslieť na svoje zdravie, potom do roku 2025 asi polovica žien a viac ako 40% mužov na planéte bude obézny. V tomto preteku nie je žiadna výnimka pre kilogramy a naša krajina. Podľa Ústavu výživy Ruskej akadémie lekárskych vied z roku 2006 bola nadváha pozorovaná v 25% a obezita - u 30% populácie v produktívnom veku.

Ak staré myšlienky o správnej hmotnosti, zostavené na základe BMI, sú v rozpore s novými údajmi, samozrejme, mali by byť revidované. Takže, aká hmotnosť by sa mala považovať za nadbytočnú?

Dr Lydia Ionova, zakladateľka siete nutričných kliník, mi vysvetlila, že používanie BMI má svoje obmedzenia: "Napríklad Brad Pitt a George Clooney od BMI sú nadváhou, aj keď je pre všetkých jasné, že nemajú nadbytočný tuk. To znamená, že ľudia, najmä ľudia s normálnymi svalmi, ktorí sa podieľajú na športe, nemôžu BMI vždy použiť na posúdenie, či ide o obezitu. Zloženie tela sa môže merať rôznymi spôsobmi. "

Známy špecialista na liečbu obezity, výživu Alexej Kovalkov a úplne vyhodil BMI do tatters: "Ako môžem predpísať liečbu alebo odporučiť schudnúť, založené len na BMI? Ako vieme, aká je táto váha? Možno, že človek má horu s čerpanými svalmi a možno kvapka. Najobjektívnejším výskumom v súčasnosti je bioimpedancia. Zobrazuje pomery tuku, kostí, suchých svalov a vody v celkovej hmotnosti človeka. "

Natalia Skripchenko, kandidátka lekárskych vied, členka kliniky Medicina, verí, že BMI nie je jediným kritériom pre nadváhu a obezitu. Je tiež dôležité, aký je váš pás. "Od roku 2005 IDF (International Diabetes Association) sprísnila hlavné kritérium pre viscerálnu obezitu - obvod pasu. Takže pre ženy je horná hranica normy 80 cm, pre mužov - 94. A dôvodom nie je vôbec sledovanie módnych trendov, ale rýchle zhoršenie zdravia ľudí v dôsledku obezity. "

Samozrejme, myšlienka Dr. Kovalkova je dosť logická, avšak kulturisti, rovnako ako pacienti s edémom, sa zvyčajne nevedia o nadváhe. Bohužiaľ, hlavný "prírastok hmotnosti" vo väčšine tukov je tučný. Inga Fefilova, endokrinológka, špecialista na individuálnu preventívnu a anti-agingovú medicínu, neverí, že dlhý život s nadváhou môže byť pohodlný: "Nikdy som nespoznal osobu, ktorá úprimne verila, že jeho zvýšená hmotnosť je dobrá."

Samozrejme, je potrebný telesný tuk. Ohreje nás v zimných večerných hodinách, vyžaruje teplo, neumožňuje orgánom "vyčnievať" dovnútra, hrať úlohu vankúša. Tuk pôsobí ako vodič nervových excitačných impulzov medzi bunkami, aby sme sa nestali "brzdami". To je dôvod, prečo aj tí najchudobnejší ľudia majú tuk. Podľa modernej biometrickej koncepcie tenká osoba má 10% tuku (mužov) alebo 20% (ženskú) telesnú hmotnosť. Ak je hmotnosť tuku vyššia ako 20% (u mužov) a viac ako 30% (u žien) - ide o príznak nadváhy a ak je viac ako 30-40% - príznakom obezity. Rýchlosť u žien je vždy vyššia ako u mužov, pretože tukové tkanivo hrá dôležitú úlohu pri syntéze a ukladaní ženských pohlavných hormónov.

Natalia Skripchenko poznamenáva, že je mimoriadne dôležité, pretože tuk sa nachádza v tele: "Ak je nadbytok tukového tkaniva u ženy uložený v priestore kňazov a stehien ako hruška, je celkom možné, že to neovplyvní zdravie a skráti život. Tento tuk sa môže odstrániť fyzickou námahou v kombinácii s kozmetickými procedúrami. Existuje aj takzvaná viscerálna obezita, typ "jablka", v ktorom sa nadbytočné tukové tkanivo ukladá do brucha. To je absolútne nadváha, čo spôsobuje zvýšený tlak, cholesterol a depozíciu tukového tkaniva vo vnútorných orgánoch. "

Doktor Kovalkov sa domnieva, že človek môže byť spokojný s 10-13 kg nad normálnou mierou BMI. On sám v súčasnosti - "plus 10". Nie je to strašidelné? Inga Fefilova vysvetľuje: "V našom tele funguje mnoho mechanizmov, ktorých cieľom je udržať stálosť telesnej hmotnosti. Ak je človek mierne v zahraničí normou dlho, ale zostáva stála váha, tento stav nemusí byť opravený. "

"Hlavným záverom je, že nie telesná hmotnosť je dôležitá, ale zloženie tela," hovorí Dr. Ionova. - A to ako pri hodnotení rizík, tak pri úbytku hmotnosti, keďže nadpriemerná väčšina ľudí spojuje úbytok hmotnosti so stratou kilogramov vo všeobecnosti a nie kilogrammi tukových tkanív. A takmer všetky metódy úbytku hmotnosti vedú k strate na prvom mieste nie tuku, ale vody a bunkovej hmoty. V "čiernej listine" takýchto metód, môžete urobiť pôst, mono-diéty, diéty s kalórií menej ako 1200 kcal. Pri strate iba jedného kilogramu tuku je dôležité znížiť hmotnosť pod kontrolou telesného zloženia a v prípade straty vody alebo svalov ihneď upraviť stravu. Toto sa dá urobiť len s odborníkom na výživu. "

Naši odborníci sú jednomyseľní: každý človek je individuálny. Niekto tento extra hmotnosť naozaj neškodí a možno predlžuje život, ale pre niekoho to je cesta k rozvoju choroby. Obezita v Rusku postupuje, ale nie tak rýchlo ako v iných krajinách. Je príliš skoro hovoriť o mastnej katastrofe, ale určite je čas sledovať vašu váhu.

Je strata hmotnosti problém pre vás? Bojíte sa vysokého BMI? Čo je pre vás lepšie: zvýšiť brucho a žiť dlhšie alebo spĺňať ideál, ale rozdeliť sa so snom o oslave stého výročia?