DNA

Deoxyribonukleová kyselina je komplexný polymér, ktorý obsahuje informácie o tele, štruktúre, fyziológii a biochéme. Všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v bunkách, závisia od DNA: delenie, rast, metabolizmus a dokonca sebestačnosť (apoptóza).

Molekula DNA pozostáva z dvoch reťazcov, zložených do špirály. V kombinácii so špeciálnym proteínom tvoria DNA chromozómy a genóm tvorí jediný súbor chromozómov. Fragment DNA, ktorý je zodpovedný za určitý znak, je gén. Gény určujú nielen štruktúru a prácu organizmu, ale aj predispozíciu k chorobám a psychickým charakteristikám osoby. Už známe gény, ktorých prítomnosť je plná raného infarktu, rakoviny, samovražedných tendencií. Existujú gény zodpovedné za sexuálnu orientáciu, lenivosť a agresiu, túžbu po zmene miest a aktualizáciu šatníka, spoločenskú schopnosť a depresiu.

Zatiaľ čo individuálna genetická analýza umožňuje len nájsť jednotlivé gény a nerozlučovať celú DNA. V Izraeli, Spojených štátoch, Veľkej Británii av ďalších krajinách, kde je genetika dobre rozvinutá, je dnes možné objednať analýzu viac ako tisíce rôznych chorôb zdedených. Okrem toho v USA existujú tri veľké komerčné laboratóriá (23andMe, Navigenics a deCODEme), ktoré vykonávajú genetické testy doma. Aby sme mohli využívať služby týchto spoločností, nie je ani potrebné, aby sme sa nachádzali v USA, stačí, aby si z ústnej sliznice stiahli, poslali poštou a zaplatili za službu cez internet. Ceny sa pohybujú od $ 195 (test na náchylnosť na kardiovaskulárne ochorenia) na 2,5 tisíc dolárov (test na náchylnosť k 24-28 spoločným dedičným ochoreniam).

V Moskve sa genetická analýza uskutočňuje v Výskumnom centre pre medicínsku genetiku, v Materskom a Dieťatkovom centre, v dvoch mestských genetických centrách a laboratóriu Invitro.

Pozrite si video: BTS 방탄소년단 'DNA' Official MV (Február 2020).