Svetové chladničky: Manchester

Asya Bulatová a Ramsey Janini. Som tretí rok, keď som písal doktorskú prácu na univerzite v Manchestri. Obľúbená jedlá miestnej kuchyne - ryby a hranolky a ryžový puding. Môj priateľ Ramsey (na snímke) hrá flautu v indie kapely a univerzitný orchester, píše doktorát v histórii nahrávok. Má rád šťavy.

Horror, o žiaľ! V Anglicku absolútne nechutné mlieko a žiadny kefír. Ako nie? A tak, nie! Nikto to neopíja a akýkoľvek anglická sebavedomá osoba, ktorá by jedla kefír, bude pľuvať vo vašej tvári a bude určite povedať, že je to odporné. Preto žiadny kefír. No, alebo to nebolo, kým sa sem nezačalo polovica Poľska. Teraz v anglických supermarketoch na poliach poľských oddelení nájdete maslo, kyslou smotanou a nakladané uhorky.

Čo sa páči angličtine? Anglické milostné sendviče. S smotanovým syrom a lososom, maslom a uhorkami, po večeri upečená morka. Zároveň musí byť odrezané chlebové krusty - žiadny Angličan nebude jesť sendvič s kôrkami. Pečená morka alebo jahňacina s sezónnou zeleninou je hlavným hitom tradičných anglických jedál, je určite podávaná na nedeľný obed a zvyšky sú umiestnené na chlebe a získava sa sendvič. Ak z nedeľnej pečienky nie je nič, môžete do sendviča položiť svoje obľúbené uhorky s dozretým syrom čedar. No, alebo len jesť toast s džemom, zahriaty fazuľa v paradajkovej omáčke z cínu alebo marmayte. Marmit je kvasinkový extrakt úplne nepopsateľnej chuti, nejaká neskutočná kombinácia sladkého a slaného, ​​ako keby boli čipy rozmazané medom. Samozrejme, na rozdiel od našej, ani jedna z týchto anglických chladničiek nemôže nájsť sleď IKEA alebo džem z čiernomorskej matky alebo kaviár. Ale môj mrazený chlieb je celkom anglický. Z mrazničky ide priamo na hriankovač.

V Anglicku je veľa občanov, ktorí sa zaoberajú ekologickým znevýhodnením, takže je stále viac možné naraziť na slušný vegánsky supermarket s lahodným tofu alebo pekným obchodom s ekologickou zeleninou, ovocím a nezabudnuteľnými zemiakmi (čo je v Anglicku zriedkavé). Kuracie mäso a vajcia "zelených" obyvateľov Spojeného kráľovstva kupujú výlučne voľný sortiment, čo znamená: tento vták sa rozrástol a uvoľnil. Prekvapujúco, ale skutočnosť: takmer žiadna angličtina neplánuje tradičné anglické jedlo - pozrite sa na to v hospodách. V domácej ponuke sú talianske cestoviny, lasagne a rizoto, čínsky wok, indický kari. Reálne talianske, čínske alebo indické ingrediencie, rovnako ako polotovary pripravené na priamu spotrebu, zaplnia dobrú polovicu regálov v každom supermarkete.

Môžete hodiť všetko, čo chcete do woka, ale zelená cibuľa používa iba bielu časť.

Pre risotto a cestoviny potrebujete dobré biele víno, nie najlacnejšie. A pre dobrú kari, budete potrebovať aspoň desať rôznych korení a kokosového mlieka. A samozrejme, pre dezert, nezabudnite jesť puding - britský symbol všetkého, čo je sladké a príjemné. Ale fráza "Čo je to čaj?" Neznamená to, čo je pre dezert? "Ale" čo je na večeru? "Všeobecne platí, že pre pýcha oko je britská gastronomická kultúra plná tajomstiev horších ako Carroll Wonderland.

Pozri tiež: knihy Jamie Olivera, Heston Blumenthal, Jamie Oliver moje Taliansko, žijú lahodné s Jamie Oliver, Jamie Oliver fotografie, jogové hranolky