Pečúme zdravý chlieb doma: recept na pečenie wellnessu za 20 minút

Anglickí odborníci na výživu zistili, že chlieb s plátkami paradajok pomáha kontrolovať chuť do jedla oveľa lepšie ako normálne. A znovu som bol rád, že môžem pečať zdravý chlieb doma.

Najvhodnejší chlieb: s paradajkami

Správy o chlebe s paradajkami prišli z Univerzity v Readingu. Sedemnásť účastníkov experimentu, vo veku 18 až 35 rokov, požiadalo, aby vyhodnotili bohatosť troch sendvičov s mäkkým syrom, pre ktoré použili tri druhy chleba: hladké, mrkva a paradajky. Ukázalo sa, že po sendviči s paradajkovým chlebom mali dobrovoľníci pocit sýtosti najdlhšie. Autori štúdie veria, že celá vec je v lykopéne: zdá sa, že tento antioxidant pôsobí na našu chuť do ospalosti. Otázkou je, prečo sa neskúšajte pečať taký chlieb doma?

Priznávam naraz: Som fanúšik chleba. Sledujem zaujímavé správy v pekárňach a supermarketoch. Zbieram vinobranie kuchynské náčinie, etikety, vinobranie pohľadnice, vtipné obrázky na tému chleba. Pre mňa nie je hlavná deli v celom svete vôbec šéfkuchár Jamie Oliver, nie Gordon Ramsay a dokonca ani Delia Smith, ale pekná hviezda z Londýna, Den Lepard, mimochodom, bývalý fotograf s austrálskymi koreňmi. Pod svojim talentovaným on-line tutoriálom som sa dokonca podaril pečať úplne jedlá talianska focaccia a francúzska bageta doma. Jednou z najživších spomienok v živote je to, ako keď ma írčan naučil pripraviť skutočný írsky chlieb (pravdou bolo, že to bolo v Moskve). A najzachovalejším miestom na zemi je Sardínia, pretože sardi, podľa mojich pozorovaní, pretože nikto veľmi nevie o pečení. Títo ostrovani ho vynašiel viac ako 200 odrôd vrátane nádherných figúrok cesta vo forme hviezd, sŕdc, kvetov a ovocia, vtákov, oviec a rýb.

Čím ďalej, tým menej vidím miesto nákupu chleba - a experti pripúšťajú, že jeho kvalita sa z väčšej časti zhoršuje každý rok. Výrobcovia si vyberajú zložky podľa princípu "lacné a dokonca lacnejšie" (namiesto masla, vaječného prášku namiesto vajec, prášku do pečiva a zlepšujúcich látok namiesto kvalitnej múky namiesto vysokej kvality, margarínu a palmového oleja namiesto dôkladnej a bezproblémovej prípravy cesta podľa všetkých pravidiel) technológia je veľmi ťažká. My, spotrebitelia, môžeme hlasovať iba v dopyte: ak pevne bojkotujete zlý chlieb, bude to nerentabilné ho vyrobiť.

Pečenie chleba doma

Podľa môjho názoru je oveľa užitočnejšie, bezpečnejšie a zábavnejšie postupne prejsť na domácu ruku. A nie je potrebné získať chleba a kompletné kurzy na varenie, aby ste sa pokúsili pečať domáce banánový chlieb na nedeľné raňajky. Odborníci na výživu zároveň odporúčajú odmietnuť škodlivý názor, že chlieb je produkt každodenného používania. V dnešnej dobe je lepšie považovať to za pochúťku. V pracovných dňoch by sa mali uskutočňovať celozrnné obilniny - obilniny, müsli, granola a prílohy na obed a večeru.

Pre tých, ktorí sa rozhodnú pokúsiť sa pečať chlieb doma, hlavným úskokom je múka. Kvalita obchodu, podľa Olega Sotnikova, technológa-mlynár spoločnosti "Belovodye", neustále klesá. Navyše, najviac užitočné - celé zrno - je veľmi rozmarný. "Má krátku skladovateľnosť, za dva týždne výrazne stráca kvalitu," hovorí. "A cesto z neho vychádza zle, pečenie má nepríjemnú šedú farbu. Pre mňa, farba nie je tak strašné, zloženie múky je oveľa dôležitejšie (prečítajte si materiál: "Ako si vybrať správnu múku").

"Problém je aj v tom, že" súhlasí Elena Baziyanová, nutritiológka ", že drogy sa pridávajú do múky na dezinfekciu, bielenie, proti plesniam, hubám atď., Aby sa udržiavali dlho." Podľa nej je jedinou cestou v tejto situácii variť len z čerstvej múky.

Nakoniec, recept na chlieb s paradajkami, ktoré môžu byť vyrobené, na základe obilného chleba od Eleny Baziyan.

Doba varenia - 15-20 minút.

Recept na domáce chlieb s paradajkami

Prísady do domáceho chleba:

Hrsť čerstvých zŕn pšenice, bodliaka, ľanu, ovsa (alebo inej voľby)

Hrsť pšeničných klíčkov, tekvicové múky, pšenice, žitné otruby

Nakrájaná kaša jednej šťavnatých paradajok

Niekoľko lyží minerálnej vody s plynom

Niekoľko polievkových lyžíc kaše typu "Sedem obilnín"

Malý surový rastlinný olej (slnečnica, oliva, horčica, sezam atď.)

Korenie na chuť

Rozdrvte čerstvé zrná pšenice, bodliaka, ľanu, ovsa v mlynčeku na kávu. Pridajte rajčiakovú kašu, pšeničné klíčky, tekvicovú múku, pšenicu, žitné otruby, korenie na chuť (oregano, tymian, bazalka - pre taliansky chlieb, škorica, zázvor, kurkuma, kardamom, na chlieb na polievku). Ako prášok do pečiva pridajte trochu minerálnej vody s plynom a niekoľko polievkových lyžíc ovsenej kaše "Sedem obilnín" - práve nie vločky, ale v práškovej forme. Navyše trochu surový rastlinný olej, soľ. Hneďte cesto, až kým nebude hladké, a vytvorte koláč asi 1,5 cm hrubý. Posypeme sezamovým a slnečnicovým semenom na vrchu. Pečieme na 200 stupňov.

Máte nejaké recepty na chlieb?