Tatyana Lisitskaya o jóga v západnom štýle

Trainer "LIVE!" Tatiana Lissitskaya sa zoznámila s najnovším trendom v oblasti jogy zo Spojených štátov - program Yogalosophy. Ona znova dokazuje, že na Západe sa jóga stáva formou fitness. A to je dobré, pretože väčšina rozvíja telo, nie ducha.

Najnovšia novinka medzi rôznymi jogovými školami sa stala Yogalozógiou. Jóga a učiteľka fitness Mandy Ingber je slávny inštruktor s 15-ročnými skúsenosťami, jeden z najpopulárnejších v Los Angeles. Obľúbenosť priniesla jej osobitý, jedinečný štýl učenia. Znamená, že jóga by sa mala pristupovať výlučne vo vysokom duchu. Je celkom možné, že Mandy Ingber prišla k takejto metóde, pretože jej babička bola z Ruska. Každopádne, jogu v porozumení Mandy Ingber je zábava.

Prezentácia programu Yogalosophy sa konala v decembri minulého roka v Hollywoode. Medzi nasledovníkmi Mandy Ingberovej sú americké herečky Jennifer Aniston a Helen Hunt, herec Woody Harrelson, supermodelka Brooke Shields a slávna návrhárka šperkov Jennifer Meyer. Spočiatku bola Yogalozófia k dispozícii iba pre superstary a až od februára 2010 šialenstvo okolo novej školy jogy spôsobilo, že Mandy Ingber vydal DVD pre obyčajných smrteľníkov. Program je k dispozícii v dvoch verziách: úvodná jedna 30-minútová lekcia a kurz 55 hodín pre pripravovaných. Pozrel som sa na oboch.

Program Mandy Ingber je jedinečný. Úspešne spája klasickú jogu a cvičenie kondičnej gymnastiky, ako sú push-upy, drepy, poloplnie. Tréner sľubuje kupujúcim DVD, že po kurze budú štíhlejší, utiahnu svoje svaly a vyčistí ich myseľ. A to všetko v nepredstaviteľnom krátkodobom horizonte. Pripomeňme, že podľa noriem neziskovej organizácie "Yoga Alliance", ktorá osvedčuje trénerov fitness v Spojených štátoch, minimálne trvanie tréningu jogy je 200 hodín.

Ani ciele, ani časový rámec pre výcvik Yogalozógy sa nijakým spôsobom nezhodujú s tradičnou jogou, ako to chápe na východe. Tam učiteľ nie je len tréner, ale mentor. Triedy sa konajú nie raz alebo dvakrát týždenne, ale každý deň po mnoho rokov. Jóga je životný štýl. Takže jogalóza, prísne povedané, nie je vôbec jóga, ale určitá kondícia. A to nemôže byť inak, pretože na Západe je pomocou klasickej jogy primárne rozvíjané telo a nie duch. A telo výhody jogy sú sporné. Tu je to, čo o tom hovorí odborníci z Yoga Alliance:

1. Jóga nezlepšuje zdravie srdcových ciev. Ak chcete byť v rovnakom tvare ako Madonna, mali by ste tiež robiť jogging alebo jazdu na bicykli.

2. Jóga nie je efektívny spôsob, ako schudnúť. Napríklad triedy hatha jóga spaľujú menej kalórií ako pomalá chôdza.

3. Jóga vedie k zraneniu. Veľké množstvo žiadostí o ortopédia so zraneniami kĺbov, svalov a väzov v Spojených štátoch je spojené s jogou.

Americkí odborníci majú veľa strašidelných záverov o jogy a len jednu pozitívnu. Jóga je užitočná pre stres, artritídu a pomáha udržiavať vysoký výkon nervového systému. Ak nesledujete tento cieľ, zapojte sa do tradičnej jogy. Ak chcete zvýšiť úroveň telesného tréningu, existuje mnoho možností pre jogu, vynájdených na Západe špeciálne pre toto: hip-hop joga, disko joga, power jóga, horúca joga, keď sa zaoberá pri teplote +40 stupňov. Nakoniec teraz existuje aj módny program Yogalozofia.

Užitočné odkazy:

Video "50 +" s Tatiana Lisitskaya vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".