"Dobré jedlo." Ľahký caesarový šalát a domáca majonéza

Správne varené "Caesar" - pomerne ľahký a zdravý šalát. A v tejto domáce majonézy, na rozdiel od priemyselných, nie je absolútne nič starať.

Caesar Salad je oficiálne uznaný ako najväčší prínos, ktorý Amerika urobila vo dvadsiatom storočí pre svetovú kuchyňu. Ale vo všeobecnosti ho príbeh stával divný: neuveriteľne slávny a súčasne neuveriteľne ohrozený.

Zriedka v tom, na akom bočnom bufetu nájdete toto jedlo a takmer určite to bude niečo strašné. Napríklad takýto obchod s potravinami: čínska kapusta, údené kurča a litovský polotvrdý syr nazývaný "parmezán".

Alebo iný extrém: v amerických inštitúciách rád prináša obrovskú talíř s horou potravín, ktorá je zvyčajne založená na "Caesare", ale akoby bola potiahnutá bonusmi zo všetkých strán: od strmých vajíčok, olív a nevyhnutných, ako úsvit, cherry paradajky celé ančovičky a plátky vyprážanej slaniny. Medzitým "Caesar" bol vynájdený ako niečo lakonické od hranice, od série "kaša zo sekery".

Príbeh je nasledovný: americký občan Caesar Cardini udržiaval rodinnú reštauráciu v meste Tijuana, ktorá je na druhej strane mexickej hranice - to bol spôsob, ako sa dostať okolo suchého práva. Prirodzene sa tam podávala nejaká pochutina, ale raz (dátum bol stanovený: 4. júla 1924, Deň nezávislosti) vo večerných hodinách prišli mnohí návštevníci ("ľudia z Hollywoodu" - možno tento detail vznikol neskôr pre krásu) a jedlo nebolo bolo to vôbec. Majiteľ šiel do kuchyne, poškriabal dno sudu a pripravil šalát toho, čo bolo.

Klasický Caesar šalát podľa receptúry Caesar Cardini

- Saladová misa mierne rozotrite cesnak.

- Malá hlava hlávkového šalátu rozložte listy, umyte, suché, veľké slzové ruky. Neutrálny Romano (rímsky šalát) - jediný, ktorý je vhodný pre "Caesara". Ostatné druhy zelených šalátov sú buď príliš citlivé, a preto sa usilujú, aby sa namočili v omáčke a namočili (ako šalát) alebo boli príliš hrubé a nevhodné chrumkavé (ako ľadovec), alebo majú svoju intenzívnu chuť.

- Odstráňte kôru od starého bieleho chleba (niekto, ale pôvodne to bolo zrejme ciabatta). Nakrájajte drobku na malé kocky (centimeter na centimeter, nie viac) a vysušte v roštu alebo v rúre. Ak dodržiavate teóriu oddelených potravín alebo len spočítajte kalórie, odstráňte krutóny.

- Pripravené krutóny môžu byť ľahko strouhané cesnakom a / alebo korenené so sušenými korenistými zeleninami (oregano, petržlen, rozmarín). Mierny taliansky prízvuk je nevyhnutný a vhodný - Cardini bol Američan iba v prvej generácii.

- Vezmite veľmi rýchlo vajíčko (nie staršie ako štyri dni) vo vriacej vode na minútu. Alebo 10 minút pri teplote 60 stupňov (dusené vajcia - nie mäkké varené a nie v taške, ale niečo priemerné). Ale je lepšie, samozrejme, brať prepelicové vajcia (3 kusy zodpovedajú jednému kuraciemu mäsu) - považujú sa za stravovacie až do 14 dní a vo všeobecnosti chutnejšie, práve v Mexiku z 30. rokov táto pochúťka nebola v móde. Kurenie vajcia chytiť, potrebujete podstatne menej ako minútu.

- Opatrne poraziť škrupiny, vyberte obsah lyžicou, trieť do hladkej, pridajte pár kvapiek olivového oleja a kvapku Worcestershire (tiež známe ako Woostershire) omáčka. To nie je pravda, a tam je originálna omáčka, "Caesar", a dokonca aj šalát je oblečený pomerne šetrne.

- Pokiaľ ide o ančovičky: sú v homeopatickej dávke obsiahnutej v omáčke Worcester (samozrejme nie samy osebe, ale ich fermentovaný extrakt - takzvaná rybacia omáčka). Je pravda, že Alex Cardini, brat Caesar, neskôr pridal ančovičky (táto verzia sa nazýva Aviator Salad), ale Caesar bol proti nemu.

- Nevyhnutnou súčasťou je parmigiano: niekoľko priesvitných čipov.

Ale proporcie pre troch rôznych "cisárov" od Roman Suvorov:

Caesar šalát recept klasika

Pre 3 dávky:

Romano šalát - 1 stredná hlava

Parmazán - 60 g

Stale krutóny - 40 g

Cesnak - 1 hrebeň

Omáčka - 40-50 g

Recept na kuracie cesnakové šaláty

Pre 3 dávky:

Romano Salad - 1 v čele

Kuracie filety - 200 g

Omáčka - 90-100 g

Parmazán - 60 g

Krutóny - 60 g

Marináda na filé:

Horčica - 2 lyžičky.

Cesnak - 1 veľký klinček

Soľ a korenie podľa chuti

Caesar krevety

Pre 3 dávky:

Romano Salad - 1 v čele

Ošúpané krevety varené vo vlastnej šťave s petržlenom - 200 g

Alebo neupravené tigerové krevety - 500 g

Omáčka - 40-50 g

Parmazán - 60 g

Krutóny - 60 g

Všetko je v zásade pripravené rovnako, len pre šalát s kuracou omáčkou, potrebujete trochu viac. A nakoniec omáčka recept:

Ako variť omáčku na šalát "Caesar"

Pre 3 dávky:

Domáca majonéza - 60 g

Ostrihová omáčka - 3 g

Cesnak - 1 g

Parmezán - 5 g

Citrónová šťava - 1 lyžička.

Horčica sladká - 5 g

Kapary - 5 g

Hlavnou vecou tohto príbehu je domáca majonéza.

Domáca majonéza

Olivový olej - 0,8 l

Kajakové vajcia - 16 ks.

Alebo kuracie vajcia - 2 ks.

Cukor - 3 g

Soľ na chuť

Citrónová šťava

Horčica sladká - 15 g

Teplá voda - 100 ml

- Vezmite vajcia so zmiešavačom, až kým nebude nabubretá pena.

- Pokračujte v miešaní, nalejte polovicu oleja do tenkého prúdu, zastavte miešačku a pridajte všetky ostatné zložky.

- Spustite mixér a pridajte zostávajúci olej. Je to chúlostivý moment: majonéza by sa nemala exfoliovať. Počas nahrávania programu sme použili mixér so špeciálnou plastovou dýzou na miešanie omáčok. Teoreticky by sa všetko malo ukázať obvyklým spôsobom. Ako Jeeves Wooster povedal v takýchto prípadoch: "Skúsenosti, pane!"

- Postupne pridajte soľ a citrónovú šťavu, neustále sa snažia.

Výsledkom je dostatočné množstvo lahodnej majonézy, hrubé, ale nie ťažké, nie je porovnateľné s bielou chemickou špinou, ktorá je nepochopiteľne z čoho. Samozrejme, môžete variť menej. Domáca majonéza sa môže uchovávať v chladničke počas týždňa. v ďalších vydaniach "Dobré jedlo" bude Roman Suvorov preukázať, aké iné omáčky môžu byť vyrobené na jeho základe.

Pozrite si recepty videa online

Všetky recepty "Dobré jedlo" čítajte a sledujte tu.