Najlepšie spôsoby ochrany pred kliešťami

V jasných májových dňoch chceme tráviť čas v prírode. Tešíme sa z dlho očakávanej teplo a slnka, my sme sa nestarali a zabúdali, že zákerné parazity, encefalitické kliešte, už otvorili loveckú sezónu. Najlepšie spôsoby ochrany proti kliešťom povedú našim odborníkom.

Zvyčajne kliešte, ako väčšina ostatných parazitov, sú aktivované v máji. "Avšak v tomto roku sa prvýkrát objavili tieto malé pavúky v apríli kvôli atypicky teplému počasiu," hovorí Svetlana Gorbunová, terapeut, poradca lekára nezávislého laboratória INVITRO. - Kliešte budú ohrozovať naše zdravie až do septembra. Zvláštna opatrnosť sa odporúča v období od júna do augusta: v tomto čase klesá špička infekcie chorobami, ktoré nesú klíšťatá, najmä encefalitída a borelióza (Lymeova choroba). "

Samozrejme, nie každý kliešť je nosičom vírusu. Existujú však oblasti, kde je koncentrácia špecificky infikovaného hmyzu vysoká. "Existujú obzvlášť nebezpečné (endemické) oblasti kliešťovej encefalitídy, v ktorej je infikovaných až 20 - 30% klíšťat, hovorí Maria Dolmashkina, praktický lekár, Ph.D., doktor najvyššej kategórie kliniky Medsi. - V moskovskom regióne je Taldomsky a Dmitrovsky okres. Ale hmyz môže "letieť" do susedných okresov neďaleko Moskvy. " Pokiaľ ide o Rusko ako celok, podľa Rospotrebnadzoru sú dnes najviac znevýhodnené regióny Kostroma, Vologda, Kaliningrad, Leningrad, Novgorod, Pskov, Kirov, Sverdlovsk, Tyumen, Čeljabinsk, Tomsk, Krasnojarsk, Perm a Altai Krai.

Čo sú nebezpečné kliešte?

Opakujte: skutočnosť, že sú nositeľmi nepríjemných infekcií. Napríklad kliešťovaná encefalitída je ochorenie nervového systému, ktoré ohrozuje vznik závažných komplikácií a dokonca aj smrť.

Osoba akéhokoľvek veku sa môže nakaziť encefalitídou. "Úspešný výsledok ochorenia závisí od vopred predpísanej terapie, takže ak ste boli ukrutní, je mimoriadne dôležité čo najskôr zistiť skutočnosť, že infekcia je," hovorí Svetlana Gorbunova. - V tomto prípade sa odporúča vykonať dva typy testov: pre špecifické protilátky proti encefalitíde pochádzajúcej z kliešťov a pre boreliózu. V moderných laboratóriách sa uskutočnili štúdie dvoch typov protilátok - IgM a IgG. Prítomnosť látok prvej skupiny v krvi naznačuje akútny stupeň jednej a druhej choroby a druhá je charakteristická pre predtým prenášané ochorenia alebo očkovanie z nich. "

Je dôležité si uvedomiť, že protilátky proti encefalitíde spôsobenej klíšťami a vírusu boreliózy sa nachádzajú v krvi iba 10-14 dní po uhryznutí. Preto sa odporúča podstúpiť laboratórne testy nie skôr ako v tomto období, ale odporúča sa odovzdať hmyz, ktorý vás ihneď uhryzne, aby ste skontrolovali.

Toto pravidlo však nefunguje, ak ste už našli prvé príznaky ochorenia - kousnutie je opuchnuté a sčervenané, teplota prudko stúpla, bolesť hlavy a nevoľnosť. V tomto prípade návšteva lekára nestojí za to.