Kostná hmotnosť

Osteoporóza už nie je ochorením starších pacientov a lieky z nej spôsobujú zlomeniny, infarkty a mŕtvice. Tieto informácie som vystrašila, požiadala som lekárov s vášňou, ako udržať zdravú kostru až do starnutia.

Výstraha o zlomeninách sa objavila, keď experti z Úradu pre potraviny a lieky (FDA) v USA zistili spojenie medzi užívaním bisfosfonátov, liekmi na posilnenie kostí a určitým typom zlomeniny stehnovej kosti. Zároveň nikto nespochybňuje, že takéto spojenie je presne stanovené, ale nie je "vylúčené".

Ak odborníci hovoria obozretne a s výhradami o bisfosfonátoch, potom existujú konkrétnejšie údaje o poškodení doplnkov vápnika, ktoré sú aktívne inzerované. Pred niekoľkými mesiacmi renomovaný britský zdravotnícky časopis vydal časopis, ktorý dokázal: doplnky vápnika.

Celá táto správa ma priniesla premýšľanie o tom: ak by všetko v jednej osobe malo byť v poriadku, prečo zabudneme na základ krásy a zdravia v doslovnom zmysle - o kostre?

Naša kostra sa neustále buduje a zničuje a je kompletne aktualizovaná každých 10 až 15 rokov. Keď zničenie kostného tkaniva z nejakého dôvodu prevažuje nad formáciou, začína sa známa osteoporóza. A na rozdiel od bežnej mylnej predstavy sa to deje nielen u starších ľudí. Žiaľ, príroda bola s ženami nemilosrdnejšia než s mužmi: stratíme kostnú hmotu po dojčení, nerovnovážnej strave, po niekoľkých tehotenstvách alebo neplodnosti. A po menopauze ženy stratia až 45% kostnej hmoty. U mužov, dokonca aj v starobe, riziko osteoporózy je menšie, pretože ich kosti sú spočiatku hustejšie a ťažšie ako ženy.

Na posúdenie rizík, prof. Andrej Korolev, lekár Európskej klinice športovej traumatológie a ortopédie, odporúča, aby ste neboli leniví a diagnostikovali, aj keď ste ďaleko od menopauzy: "Najprv musíte zistiť, či máte osteoporózu alebo jej hrozbu. Celková hladina vápnika v krvnom teste, aj keď je normálna, nie je dostatočná na diagnostikovanie. Potrebujeme ukazovatele kalcitonínu, hormónov a stopových prvkov. Denzitometria, štúdium minerálnej hustoty kostnej hmoty, pomôže presnejšie určiť stav kostí. "

Posledný výskum je zaplatený, ale môžete sa pokúsiť využiť všetko-ruský program, ako prejsť.

Ak sú vaše kosti v poriadku, môžete zablahoželať sebe a zvážiť nasledujúce rizikové faktory pre budúcnosť:

- kaukazský závod;

- malý rast;

- tenká stavba (možno jediná výhoda tukov - ich kosti sú silnejšie kvôli konštantnému zaťaženiu);

- zlomeniny u vás alebo vašich príbuzných, najmä na materskej línii;

- menopauza u žien.

Choroby štítnej žľazy, pečene alebo obličiek, endokrinologické problémy, reumatoidná artritída sú tiež škodlivé pre kosti.

Existujú rizikové faktory, ktorým sa môžeme vyhnúť tým, že zmeníme naše návyky. Tu je niekoľko jednoduchých, ale dôležitých pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať, aby nedošlo k tomu, že vaše kosti sa dostanú do stavu, v ktorom budú potrebné bisfosfonáty, hormóny a iné ťažké delostrelectvo.

1. Presuňte sa viac

Čím menej sa pohybujeme, tým sú tenšie naše kosti. "Neštudujúce športy sú potrebné pre rast kostného tkaniva," hovorí Andrey Korolyov. - Najlepšie zo všetkých - plávanie, pešia turistika a cyklistika sú tiež dobré. Každé atletické zaťaženie však musí byť v rozumných medziach. " Toto platí najmä pre ženy: nadmerné zaťaženie ako profesionálni športovci, zmena estrogénneho stavu a narušenie menštruačného cyklu, čo môže v budúcnosti viesť aj k osteoporóze.

2. Menej alkoholu a kávy

Tieto látky robia obličky intenzívne. V rovnakej dobe sa vápnik z kostí umyje rýchlejšie.

3. Prestaňte fajčiť, ak ste tak doteraz neurobili

Z balíčka cigariet denne riskujete stratu až 10% kostnej hmoty za rok. Je ľahké počítať, čo sa môže stať počas desiatich rokov aktívnej fajčenia, najmä ak už nie ste šestnásť.

4. opaľovať

Vitamín D, potrebný na vstrebávanie vápnika, sa vyrába na slnku, takže je užitočné opaľovať sa, aj keď dodržiavate pravidlá zdravého opálenia.

5. Viac kyselé mlieko a iné zdravé potraviny.

Dospelí potrebujú asi 1000 mg vápnika denne - táto dávka sa ľahko dostane, ak budete normálne jesť. "Neporovnávam vám, aby ste konzumovali vápnik, zdravého dospelého človeka a za 40 rokov nezažíva jeho nedostatok," hovorí Andrei Korolev. - Máme vápnik s jedlom, takže viac tvaroh, mlieko a ryazhenka v strave! Ryba s kosťami je tiež užitočná. "

Stojí za to pripomenúť, že okrem známych fermentovaných mliečnych výrobkov a chudého mäsa sa v rybách, baklažánoch a šaláte, cesnaku, fazuli, hruškách a jablkách, hroznoch, malinách a bielych hubách nachádza drahý vápnik.

Stručne povedané, konečne som sa rozhodol nepožiť žiadne doplnky, ale venovať osobitnú pozornosť rybám. A premýšľať o návšteve bazénu znova. Čo robíte pre svoju kostru?