Aké dýchacie postupy dávajú

Neustále ste dýchali od narodenia, ale môžete dýchať správne? Bodyflex, pranayama, qigong, vivation - aké sú výhody dýchacích praktík? Tu je 10 dôvodov, prečo sa s nimi vyrovnať.

Prvá vec, ktorá prekvapuje dýchacie postupy, je, že dýchanie môže byť veľmi odlišné. Čokoľvek si vyberiete - "Dýchacie postupy"alebo kurz "Znížiť hmotnosť s Marina Korpan" - v ktorejkoľvek z týchto tried naraz ste si uvedomili, že zvyčajne plne nevyužívate dýchacie prostriedky a silný hlboký dych prináša nečakane príjemné pocity. Sme zvyknutí rýchlo a povrchne dýchať, takže hlboké a rovnomerné dýchanie môže výrazne zmeniť kvalitu života. Ide o:

1. Dýchacie postupy zvyšujú toleranciu voči stresu.

Všetky dýchacie postupy chránia pred stresom a pomáhajú zastaviť škodlivé účinky, ak sa vyskytnú. Keď máte strach, dýchanie sa dostane, dýchate často a plytko a dokonca môžete nedobrovoľne zadržať dych. To všetko zvyšuje záťaž srdca, narúša krvný obeh a dostatočné nasýtenie vnútorných orgánov kyslíkom, svalové kŕče, zvýšený tlak a bolesť hlavy.

Keď poznáte rýchle spôsoby, ako sa s touto situáciou vyrovnať pomocou dýchania, môžete uvoľniť napätie za niekoľko minút. Okrem toho pravidelná prax pomáha predchádzať nekontrolovaným výbuchom emócií, ako aj kontakt s emocionálnymi blokmi a ich odstránenie. Samozrejme, emócie zostávajú, ale prestanete byť ich otrokom a ľahko sa vytiahnete v ťažkých časoch.

2. Zabráňte pretrvávaniu chrípky alebo chrípke

V zime av mimosezóne sme chorí viac ako len kvôli hypotermii. Vzduch v miestnosti je prebytočný, a trávime oveľa menej času vonku. Akékoľvek dýchacie postupy vo vetranej a teplej miestnosti bez prievanu kompenzujú zimné príčiny prechladnutia a vylučujú všetky dýchacie orgány.

Ak ste stále chorí, techniky jogy pomáhajú zmierniť príznaky a urýchliť zotavenie. Dýchanie kapalabhati a pranayámy ujjayi ohrieva hrdlo a nosohltanu a urýchľuje vylučovanie hlienu a nadi shodana pranayama dokonale pomáha vyrovnať sa s vyčerpaným nosom.

3. Naučte sa správne dýchať počas tréningu.

Na kardio tréningu riadne dýchanie uľahčuje prácu srdca a pomáha vyrovnávať sa s bremenom, počas silového tréningu a jogy výrazne znižuje riziko zranenia. Ak sa chcete dozvedieť, ako správne dýchať počas tréningu, musíte aspoň zistiť viac o vašom dýchaní a cítiť rytmus pohodlne pre vás osobne. A niekoľko dýchacích relácií s tým ľahko pomôže.

4. Zbavte sa nespavosti

Už spomenuté techniky ujaji a nadi shodhana pranayama upokojujú a uvoľňujú telo a pomáhajú pripraviť sa na zdravý spánok. Komplex asanov kombinovaný s upokojujúcim dychom proti nespavosti sa nachádza na blogu Aleny Mordoviny.

5. Urýchlite metabolizmus

Hlboké dýchanie podporuje vstup väčšieho množstva kyslíka do buniek. Stimuluje činnosť vnútorných orgánov a zvyšuje rýchlosť metabolizmu. Výsledok - čistenie, hojenie tela, ako aj urýchlenie procesu straty hmotnosti.

6. Znížiť hmotnosť

Okrem zlepšenia metabolizmu prispievajú k tomu ďalšie tri aspekty. Dodatočný kyslík vstupujúci do buniek pomáha spáliť tuk. Pravidelné cvičenia založené na hlbokom dýchaní znižujú chuť do jedla a zmierňujú silný pocit hladu po cvičení. Nakoniec dýchacie postupy zvyšujú pohyblivosť gastrointestinálneho traktu, zabezpečujú účinnú absorpciu potravy a včasné čistenie tela.

7. Zlepšite náladu

Hyperventilácia pľúc, ktorá zahŕňa veľa dýchacích praktík, zvyčajne vedie k miernemu otravovaniu kyslíkom. A na druhej strane stimuluje uvoľňovanie endorfínov v krvi. Mnoho praktizujúcich kundalini jogy, alebo napríklad vivation, nazýva to emocionálny príchod.

8. Vykonajte všeobecné upratovanie vedomia.

Môžete ísť ďalej: nie len užívať ďalšie endorfíny, ale spustiť psychologickú samoreguláciu. Napríklad pri rebirte sa to dosiahne účinkom prežívania momentu vlastného narodenia a holotrópne dýchanie, vytvárajúce pocit podobné narkotíkovej intoxikácii, vyvoláva psychiku a somatickú schopnosť "opraviť" problém bez povšimnutia vás. Nakoniec, kundalini joga používa rozsiahle dýchacie techniky, vrátane odstránenia ťažkých závislostí.

9. Vyčistiť sa od karmického zaťaženia

Ak sa pozrieme na filozofiu jogy, prax zadržiavania dychu nielen obnoví potláčané emócie, ale prináša na povrch takzvaný karmický materiál. Predpokladá sa, že pravidelná prax držania dychu poskytuje príležitosť vyčistiť sa zo skúseností a skúseností predchádzajúcich životov. Proces môže sprevádzať stav podobný depresii, ale potom bude nahradený bezprecedentnou eufóriou a pocitom vnútornej harmónie.

10. Predĺžte životnosť

No, čo? Keď sme sa naučili lepšie asimilovať kyslík z inhalovaného vzduchu, začneme do tela zaujímavé procesy: urýchľujeme prietok krvi, nasýte mozog a srdce kyslíkom a stimulujeme aktívnu spotrebu kyslíka a cukru vo svaloch. V dôsledku toho pravidelné dýchacie postupy zlepšujú imunitu, zlepšujú fungovanie všetkých telesných systémov, pomáhajú v boji proti chronickým ochoreniam a spomaľujú starnutie!

Aké dýchacie postupy uprednostňujete?

Sledujte a precvičujte online: Dýchanie jogy