Pravidlá pre nezameniteľné myslenie

Väčšina našich zlyhaní nie je výsledkom chybných krokov, ale neproduktívnych myšlienok. Americký psychológ Andre Doll dlhé roky študoval mŕtve spôsoby myslenia a nazval ich mentálne pasce. Naučil ma nedávno, ako ich rozpoznať a vyhnúť sa im.

Pamätaj na výraz "Môj jazyk je môj nepriateľ"? To isté sa dá povedať o mysli: často si myslíme, že je to škoda. Andre Kukla, slávny americký psychológ, profesor emeritus University of Toronto, študoval typické chyby myslenia, ktoré väčšina ľudí robí už mnoho rokov a vytvorila teóriu mentálnych pascí.

"Na každom kroku myšlienka riskuje, že odbočíme na správnu cestu a spadne do pasce: napríklad nás obávame pred časom, ponáhľame sa k záverom bez toho, aby sme mali úplné informácie, dúfame, že zrejme zlyhali myšlienky," povedal mi Andre Kukla. - Biblia má krásny výraz: "Každá vec má svoj čas", čo podľa môjho názoru je vynikajúcim pravidlom. Dodržiavanie tohto pravidla alebo jeho ignorovanie v konečnom dôsledku vedie buď k trvalému úspechu v živote, alebo k nekonečným poruchám a zlyhaniam. Chronická neschopnosť robiť správnu vec v správny čas je príčinou väčšiny našich nešťastí. "

Podľa profesora sú tri hlavné dôvody, prečo z času na čas spadáme do rovnakých mentálnych pascí.

1. Nevieme, čo si myslíme. "Ak si myslíte, že myslenie a uvedomenie sú to isté, mýlite sa," vysvetľuje. - Jedna vec je možná bez druhej. Napríklad zažívajúce potešenie alebo, povedzme, orgazmus, si dobre vieme, čo sa s nami stane, ale na to nevíme. Naopak, ľudia sú často ponorení do lávy myšlienok, ktoré si úplne neuvedomujú svoju povahu. A ak prvý nepoškodí, potom druhý môže byť veľmi deštruktívny. "

2. Nechceme pochopiť, aké nebezpečné a neproduktívne sú naše myšlienky. "Prečo rozpoznať jedovatú hubu, ak si nie sme istí, že je jedovatá? hovorí Doll. "Aj s mentálnymi pascami: musíte jasne pochopiť, ako môžu komplikovať náš život."

3. Sme otrokmi našich zvykov, predovšetkým mentálnych. "Zámerne nesprávny spôsob myslenia je zrolovaná schéma, stereotyp, ktorý bude musieť byť zlikvidovaný tak, ako sa fajčiari zbavia svojej zhoubnej závislosti: snažia sa, lámajú, tvrdohlavo začínajú a nakoniec vyhrávajú," vysvetľuje pán.

V tomto príspevku budem hovoriť o prvých štyroch mentálnych pastiach z teórie Andre Kukla, v ďalšom - o všetkých ostatných. So.

1. Stálosť

Je to odraz na udalosti, ktorá už dávno stratila svoju hodnotu a zmysel. Často prehliadame film, ktorý sa mu nepáči až do konca, jesť jedlo, už sme satiaci (aby sme ho nehádzali), naďalej dokazujeme niečo, hoci náš súper už s nami súhlasil. "Väčšina kultúr považuje vytrvalosť za cnosť," hovorí Doll. "Niečo na začiatku sme si stanovili vopred, aby sme túto záležitosť ukončili, aj keď to často už nemá zmysel."

Celé roky sme sa strácali na nešťastných vzťahoch alebo nemilovanej práci, tvrdošíjne sa snažili udržať oheň, kde sa všetko už dlho stalo popolom.

Ako sa tomu vyhnúť? Z času na čas skontrolujte svoje ciele a spájajte ich s vašimi krokmi. Prináša mi to konkrétnu radosť a skutočné výsledky? Majú súčasné úspechy súvisiace s cieľom, ktorý som nastavil na začiatku? Prečo pokračujem napriek zjavnému nepohodlnosti a neúspechu?

2. Zosilnenie

Je to zvyk tráviť oveľa viac času a úsilia na podnikanie, ako to vyžaduje. "Keď uvidíte osobu, ktorá sa pokúša zabiť liatu lištu, budete sa ju smiať alebo ľutovať. Avšak väčšina ľudí týmto problémom rieši. A ty tiež, "hovorí profesor. Nadmerná aktivita a nekonečné úsilie o dokonalosť môžu byť príčinou zlyhania. Pokusy o šetrenie peňazí kupovaním viac predajov, hľadanie stále nových a nových možností spolu s neschopnosťou rozhodnúť sú všetky formy zosilnenia.

Ako sa tomu vyhnúť? Opäť tanec z cieľa. Cieľ môže ospravedlniť prostriedky, ale nie naopak. V trojnásobnom úsilí riskujete, že nebudete mať najlepší výsledok, ale len únava a bolesti hlavy. Dávajte si pozor: nadmerná opatrnosť pri porovnávaní cieľov a nákladov sa môže zmeniť na ďalšie zosilnenie.

3. Upevnenie

Čaká nás, keď sú okolnosti nad nami. Najlepším príkladom je motorista, ktorý je v prevádzke. On je rozčúlený a neúspešne sa snaží vytiahnuť sa spolu, nevedomý, že je bezmocný. V dôsledku toho utráca veľa síl a necháva vyčerpaný kork. Hoci sa to nezmení, bolo by to úplne rovnaké, keby sa človek správal pokojne.

Ako sa tomu vyhnúť? Radujte sa! Zrazu máte na svete najcennejšiu vec - čas. Ak ho nemôžete zlikvidovať s určitým účelom, neznamená to, že nemôže byť použitý v prospech iného podniku. Prepnúť! Najlepšie je použiť obdobia núteného čakania na potešenie, pre ktoré v bežnom živote nie je dosť času: znova hrať s dieťaťom alebo psom, zavolať milovaného, ​​počúvať svoju obľúbenú hudbu. To všetko vás naplní energiou.

4. Reverzácia

Ide o starosti o tie skutky, očakávania a očakávania, ktoré skončili neúspechom bez našej chyby. Napríklad sme sa zhromaždili na párty, ale v poslednej chvíli sme sa dozvedeli, že sviatok sa neuskutoční. Túto situáciu nemôžeme zmeniť, ale často ju odmietame prijať: nakoniec sme rozrušený o rozbitý večer namiesto toho, aby našiel inú zábavu.

Táto pasca je opakom fixácie. "Pri upevňovaní sa snažíme urýchliť nástup zmrazenej budúcnosti. Pri reverzii sa snažíme zmeniť nezvratnú minulosť, - hovorí Andre Doll. "Obaja odoberajú našu silu, energiu a potenciál tráviť čas s radosťou a radosťou." Situácia nás uloví a devastuje. "

Ako sa tomu vyhnúť? Jediným spôsobom je zvážiť udalosti, ktoré sa nevyskytli ako neexistujúce. Porovnajte dve situácie: Očakávali ste, že obdržíte dedičstvo, ale šiel k inému príbuznému. A druhá - víla sa na vašu cestu nestretla, nevysvetlila jej prútik a neostávala vás bohatým okom. V ktorom prípade budete cítiť horkosť a sklamanie? To je pravda - len v prvej. To je uľahčené zvykom myslenia v spojeneckej nálade, "keby to bolo áno", to nás zbavuje zdrojov. Aj keď v skutočnosti sú obe situácie absolútne ekvivalentné - v skutočnosti neexistujú. Takto by sa mali liečiť.

Pokračujte ďalej.