Balet bez vekového obmedzenia

Začať praktizovať balet nie je nikdy neskoro. Klasická choreografia prináša tónované telo, milosť a vynikajúce držanie tela, dokonca aj tým, ktorí sa postavili k stroju za tridsať rokov.

Od 6 do 16 rokov som študoval balet v štúdiu, ktoré pracovalo v rámci programu choreografickej školy. Každý deň som strávil hodinu a pol na lavičke. A potom som dostal diplom a zabudol na balet už viac ako desať rokov, po výmene za fitness. Kým som si neuvedomil, že balet je rovnaký, len lepší. A išla na jedno z baletných štúdií pre dospelých.

Samozrejme, hneď som sa nevrátil na predchádzajúcu úroveň, ale telo si veľa pamätalo a stále viac si pamätalo s každou lekciou. V triede spolupracovali so mnou moji kohúti, ktorí prišli na balet proti mne bez akejkoľvek prípravy. A môžem vás uistiť: pred očami sa menili. Ballet rozvíja pružnosť a silu, napína svaly a pomáha sa stať štíhlejšími. Začať nie je nikdy neskoro, skončil som. Jeden sa môže naučiť, ako robiť plie a batman a dokonca sa dostať na pointe topánky ako dospelý.

Klasická choreografia je celý systém so svojou železnou logikou. Podľa zákonov tejto logiky sú triedy vybudované v baletných školách, kde sa podľa nej buduje budúce baleríny a spravidla triedy klasických choreografických štúdií pre dospelých.

Príslušný učiteľ vás okamžite nedostane na "prsty" a dokonca do stroja. Na prípravu svalov a kĺbov na záťaž a na rozvoj toho, čo sa volá v baletnom vyvorotnosti, musíte najprv využiť parterné cvičenia. Sú to cvičenia na podlahe, podobné zmesi naťahovania a jogy: zdvíhanie nohy, ramien a tela, ohýbanie, strečing.

Po absolvovaní parquet gymnastiky (môže to trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov v závislosti od úrovne tréningu), môžete vyzdvihnúť stroj. Prvé pohyby sú najjednoduchšie a vykonávajte ich držaním stroja oboma rukami. Napríklad demi pie - plytké drepy, alebo bat tandyu - vedú a vedú na podlahe jednej nataženej nohy na druhú.

V priebehu času zlepšíte koordináciu a tzv. Aplomb - schopnosť zachovať rovnováhu. Potom bude možné zaistiť držanie stroja jednou rukou a nakoniec prejsť na "stredné" pohyby a ich kombinácie bez podpory.

Okrem schopností plievať a bojovať, prvé pár mesiacov baletu prinesie aj ďalšie zrejmé výsledky - tónované telo, ľahké uvoľnenie svalov a vynikajúce držanie tela. Je pravda, že očakávať, že bude stáť na pointe počas tejto doby nestojí za to.

Stojte na "prstoch" sen mnohých tých, ktorí prichádzajú na baletnú triedu. Toto by však malo predchádzať veľa prípravných prác - inak by prípad mohol dosiahnuť aj zranenia. Anastasia Kuznetsova, učiteľka-choreografka, generálna riaditeľka školského štúdia "Pa-de-sha", ktorá tiež vyučuje na choreografickej fakulte "Škola klasického tance": "Neodporúčam nepripravenému človeku, aby stával na topánkach. Viazacie zariadenie musí byť pripravené - od prstov až po konce vlasov! Dokonca aj v choreografickej škole dostanú deti v denných triedach pointe topánky najskôr v druhej polovici roka. " Priemerná úroveň vzdelania pre dospelých za podmienok pravidelných tried bude vyžadovať najmenej rok a pol.

Takže hlavné výhody baletu:

Ballet harmonicky vyvíja telo

"Takže žiadny šport ani tanec nemôžu rozvíjať koordináciu pohybov a tela, harmonizovať ruky, nohy, telo a hlavu," povedala Anastasia. Po roku výučby je rozdiel medzi baletom a obyčajnými smrteľníkmi taký zrejmý, že sa ostatní vás spýtajú, čo robíte a kde.

Prakticky všetky svalové skupiny pracujú s baletnými triedami - svalmi tela, brucha a zadku, nohami a ramenami. Výsledok: držanie tela, krásny krk, veľká chôdza, postava, milosť.

Klasická choreografia pomáha schudnúť

Ak je problém nadváhy dosť akútny, potom je ťažké vyriešiť 2-3 hodiny choreografie týždenne bez ďalšieho pracovného zaťaženia a správnej výživy. Ale balet pomôže zbaviť sa niekoľkých kilogramov a utiahnuť telo.

"Naši študenti stratili z 5 až 12 kilogramov ročne," hovorí Anastasia. A pri pravidelných triedach už neponúkali, ale zároveň prešli na správny spôsob stravovania, pretože zjednotené prebytky v učebniach sú veľmi znepokojujúce. "

Príklad: Tanya, 37 rokov, sme spolu s ňou prišli do triedy. "Za šesť mesiacov to trvalo 6 kg, ale ani to nie je hlavná vec. Narovnal som sa a chrbát mi prestala boleť, zlepšila sa postoj, dokonca som začala držať hlavu nejako inak! "

Balet je tiež intelektuálny a estetický vývoj.

Triedy sa konajú pod klasickou hudbou - rozvíjajú ucho a prinášajú chuť. Ale to nie je všetko. "Keď študenti začnú zvládnuť baletné kroky, začnú sa zaujímať o to, ako tieto pohyby vykonávajú odborníci. Dobrý učiteľ odporúča sledovať klasický balet v slušnom vystúpení - a človek ide do divadla, stane sa to prvýkrát v živote, "hovorí Anastasia.

Každý klasický balet je založený na slávnej literárnej alebo historickej tvorbe (berte si "Romeo a Julieta", "Don Quijote", "Spartacus" a mnoho ďalších). Pridajte luxusnú hudbu, nádherné scenérie a kostýmy a samotnú atmosféru divadla - to všetko odvádza človeka z bežného stavu starostlivosti "o svoj denný chlieb."

"Koľkokrát sa tieto metamorfózy vyskytli pred mojimi očami: ľudia prišli schudnúť a zároveň dostali obrovský svet kultúry a umenia, ktoré sa im otvárali, začali žiť s potešením," hovorí Anastasia.

Existujú však kontraindikácie: nemali by ste praktizovať balet s kŕčovými žilami, artrózou a inými problémami so spojmi, ťažkou plochou nohou, vážnymi problémami s chrbticou a chorobami vnútorných orgánov. V každom prípade, ak máte pochybnosti, je lepšie konzultovať s lekárom.