Pravidlá výživy: pomalé sacharidy

V športe princíp "rýchlejší, vyšší, silnejší" funguje bezchybne. A úplne nefunguje, kedy príde na sacharidy: pomalé číslo je oveľa užitočnejšie rýchlejšie. Prečo? Zistili sme to od odborníkov na výživu.

Pokračujeme v sérii článkov o pravidlách správnej výživy, ktoré sme otvorili v našej poslednej publikácii: "Pravidlá výživy: rýchle uhľohydráty", Takže hlavnou výhodou pomalých sacharidov je hladká zmena hladín cukru v krvi. Preto po jedení ovocnej alebo non-cukor ovocie sa dlho cítime plné a plné energie (ale rýchlo sacharidové čokoládové šťavy len na krátku dobu).

Prečo sa to deje? Je to všetko o štruktúre výrobkov s pomalými sacharidmi. "Obsahujú látky, ktoré inhibujú vstrebávanie cukru do krvi: vláknina, bielkoviny, pektín, určité druhy tukov. Časť cestovín z odrôd tvrdej pšenice s olivovým olejom bude preto bezpečnejšia v páse ako sladký hrniec. Hoci sa v oboch prípadoch formálne zaoberáme sacharidmi, "hovorí Marina Apletaeva, dietetik na klinike Alumed.

Potraviny bohaté na pomalé uhľohydráty

Jedná sa o celé plody, väčšinu zeleniny, strukovín a obilnín. "Nepoužívajte na nich krupicu, kuskus a bielu ryžu, ktoré rýchlo menia hladinu cukru v krvi. Obilniny s minimálnym spracovaním, ako napríklad hnedá ryža, sú bohaté na pomalé uhľohydráty, "hovorí Rostislav Molodyko, odborník na laboratórium pre analýzu potravín "Gourmet".

V zozname výrobkov bezpečné pre cukor (a zároveň čísla), nutritionists priniesol celozrnný chlieb, cestoviny vyrobené z tvrdej pšenice, zemiakov. Aj keď títo odborníci odporúčajú byť opatrní. "Niektorí metódy varenia zvýšiť glykemický indexzemiaky a iné produkty, pomalé sacharidy v ich zložení v rýchle ", - vysvetľuje Marina Apletaeva.

S cestovinami je tiež potrebné nechať oči otvorené: nie všetko, čo samotný producent definuje ako "tvrdú pšenicu", je ako taká. Dobrý sprievodca je odporúčaný čas varenia. Ak je kratšia ako osem minút, výrobok je s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobený z odrôd mäkkej pšenice, čo znamená, že je bohatý na rýchle uhľohydráty.

Pomalé sacharidy a diéta

Pomalé sacharidy, na rozdiel od rýchleho, potrebujú naše telo. Preto odborníci na výživu tak aktívne kritizujú nízka carb diéty alebo úplné odmietnutie jedla uhľohydrátov.

Je oveľa rozumnejšie nahradiť rýchle sacharidy v strave pomalými. To je samozrejme pravdepodobné, že úplne uvoľní chuť na sladkosti, ale určite to bude mufle. "Časť" správnych "špagiet, pohánky alebo strukovín na obed vám ušetrí pocit hladu po dlhú dobu, a preto z vyrážky "Škodlivé" občerstvenie", - hovorí Marina Apletaeva.

Napriek bezpečnosti pomalých uhľohydrátov, odborníci na výživu, napríklad rýchle, odporúčajú odborníci na výživu ráno. "Ak sledujete obrázok, pokúste sa zahrnúť do menu obilniny, ovocie, celozrnný chlieb najneskôr do dvoch alebo troch hodín popoludní. Takto sa v nich obsiahnutý cukor spracováva rýchlejšie a nezanecháva žiadne stopy v páse, "odporúča Marina Apletaeva.

A budúci týždeň budeme hovoriť o úlohe bielkovín v našej strave, ako aj o tom, čo ich nadbytok alebo nedostatok môže viesť.