Taychi proti bolesti

"Bolesť chrbta je prvým krokom k starobe," hovorí čínska múdrosť. A nechcem starnúť. Americkí vedci zistili, že čínski sami majú tajnú zbraň proti bolesti, a to nielen v zadnej časti - to je Tai Chi.

V experimente, ktorý sa uskutočnil v Bostone, sa zúčastnilo 66 ľudí trpiacich fibromyalgiou (reumatické ochorenie charakterizované svalovou slabosťou a syndrómom výraznej bolesti). Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín: niektorí absolvovali každodenné lekcie Tai Chi (skrátené od), iní dostávali pravidelné strečové cvičenia. Okrem toho pacienti na 20 minút cvičili nezávisle doma.

O tri mesiace neskôr lekári požiadali respondentov, aby vyhodnotili intenzitu bolesti, únavy a nálady na stupnici od 0 do 100. Pre pacientov, ktorí naďalej praktizovali čínsku gymnastiku doma, bolesť klesla zo 63 na 35, čo je takmer dvakrát. Pacienti, ktorí uprednostnili stretnutie, sa nemohli pochváliť s takým úspechom: ich bolestivé pocity sa v priemere znížili o 9 bodov (z 68 na 59).

Skutočnosť, že Číňania a najmä ich vnútorné štýly sú dobré pre zdravie, nevyžaduje dôkaz. Cieľom experimentu v Bostone bolo rozumne vysvetliť, prečo sú veľmi podobné strečingové cvičenia nižšie ako Tai Chi.

"Bezproblémové plynulé pohyby v Taijiquanu nielenže správne rozdeľujú záťaž na kĺby, ale aj utíšia nervy," vysvetľuje Kim Jones z School of Nursing v Portlande. "Čím je človek tichší, tým vyššia je prah bolesti."

Inštruktor televízneho kanála "LIVE!" A majster to pozná z prvej ruky. V rokoch 2003-2005 bol členom ruského tímu v oblasti športu wushu (veľkolepá moderná verzia bojového umenia). "Všetci sme mali zranenia a najčastejšie trpeli kolenami," hovorí Stas. - Zranený tréner poslal tai chi do triedy. V každodennom živote sa kĺby uvoľnia a odtiahnu od napätia, najmä u športovcov. A vo wushu sa všetky pohyby vykonávajú v uvoľnenom stave a na ohnutých nohách, čo je veľmi užitočné pre kolená a chrbticu. "

Nie je veľmi jasné, prečo to isté rozťahovanie nemá taký účinok. "Wushu znamená vážnu prácu s vedomím," vysvetľuje Stas. - Osoba by si nemala len zapamätať sled pohybu, ale aj koncentrovať, odvrátiť od bolesti. V dávnych dobách boli čínski bojovníci nútení praktizovať tvrdý qigong. S tým prestali cítiť bolesť, stali sa imunitou voči úderom. "

Medzi študentmi Stasu boli ľudia, ktorí absolvovali operáciu na odstránenie menisku. "Ich nohy zranili takto," povedal, "že ani nemôžu riadiť auto. Okamžite som varoval, že sľubujem rýchle uzdravenie a že bolesť sa dokonca môže zvýšiť aj v prvých triedach. Ale po mesiaci alebo dvoch, klienti opustili školenia úplne zdravé. Zároveň sme vykonali iba tie najjednoduchšie formy, napríklad mabu, stojan jazdca a cvičenia zamerané na koncentráciu pozornosti, "pripúšťa Rogachev.

"Je ťažké povedať, že ľudia po operácii na odstránenie menisku môžu byť vyliečení len tým, že robia Taijiquan," namietla Irina Shebanová, inštruktor pre východné wellness procedúry školy. "Nemal som takýchto študentov, a ak by existovali, zaujímali by som sa o podrobnosti: čo bolo zranenie, koľko času prešlo po operácii atď."

Podľa Iriny, Tai Chi je dobrá prevencia, ale nie je všeliekom. Regály a prechody vykonávané v wushu v najviac uvoľnenom stave sú užitočné nielen pre zranených, ale aj pre zdravých ľudí. Avšak Irina mala žiaka s vertebrálnou herniou. Po dvoch rokoch pravidelných tried, pričom podľa výsledkov vyšetrenia kýla zmizla.

Existuje dôvod si myslieť, že taychi pomáha zbaviť sa nielen bolesti, ale aj jeho príčiny.

Pozrite si video: Jak uvolnit krční páteř a ramena. (Február 2020).