Mala by strava spôsobiť zlé zdravie?

Bolesť hlavy, pupienky a útoky vlka hladu ... "A čo je prekvapujúce," hovoríte sami. "Ja som na strave?" Ale mala by byť vždy príčinou nevoľnosti?

"Akákoľvek diéta je test, stres, dokonca aj pre zdravého človeka," Julia Churnosova, dietetik, endokrinológ slovanského centra pre chudnutie. - Niekedy, najmä na začiatku, môže telo reagovať negatívne na zmenu stravy a človek sa cíti dobre, mierne nepohodlie. V tomto prípade zlé zdravie takmer vždy naznačuje, že strava nebola správne formulovaná a je potrebné ju upraviť. "

Studené ruky a nohy

Takáto reakcia je dôsledkom zníženia príjmu kalórií. Nevyhnutné, ak je cieľom stravy - schudnúť (a, povedzme, nemajú prírastok hmotnosti, svalovej hmoty). "Čím menej kalórií (čítaj:" palivo "), telo ju začne používať ekonomickejšie," vysvetľuje Natalya Grigorieva, dietetik. "Na zníženie energetických strát sú obmedzené cievy ramien a končatín." Vegetatívny nervový systém reguluje prerozdeľovanie tepla. A keďže väčšina žien má prejavy vegetatívnej dystónie, studené ruky a nohy sú častou reakciou tela na zmenu stravovania.

Čo robiť Nastavte stav pôsobením na autonómny nervový systém ako celok. "Upokojujúce prípravky a adaptogény, napríklad tinktúra rondoli, ženšen, čakanka, pomáhajú dobre," hovorí Natalia Grigorieva. - Ak chcete normalizovať spánok, môžete piť čaj z citróna a harmančeka v noci. Mierna fyzická námaha je tiež užitočná - rozširujú krvné cievy, ako aj kontrastnú sprchu. "

Bolesti hlavy, ľahká únava

Mnoho žien môže mať taký pocit nevoľnosti v prvom týždni prechodu na novú stravu. "Pri úprave potravín musíte najčastejšie znižovať množstvo uhľohydrátov v menu," vysvetľuje Julia Churnosova. "V dôsledku toho klesá hladina cukru v krvi a žena sa obáva bolesti hlavy a únavy. Telo môže prijímať dodatočnú energiu tým, že spaľuje svoje vlastné tukové zásoby. Ale on to neurobí hneď: najskôr "zistí", či nebude možné zvýšiť hladinu glukózy v krvi v dôsledku prichádzajúcich potravín. A až po týždni začne aktívne využívanie vlastného tuku.

Čo robiť Ak o týždeň neskôr strava vás naďalej obťažuje bolesťou hlavy, analyzujte stravu. "Vypočítajte svoj hlavný metabolizmus v kalóriách a denných kalóriách potravín," vysvetľuje Natalya Grigorieva. - Nedostatok kalórií by nemal presiahnuť 500 kcal. Ak je medzera väčšia, nebudete sa cítiť dobre, ak je to asi 1000 kcal, potom po ubúdaní hmotnosti rýchlo zvážite váhu. V oboch prípadoch je potrebné upraviť stravu. "

Spoľahlivé trávenie

Ak nie ste hladní a vaša strava je vyvážená, taká reakcia u zdravého človeka by nemala byť. Zápcha naznačuje, že alebo jeme príliš málo a črevá jednoducho nemajú čo robiť. Alebo konzumujete príliš málo vlákien, ktoré zlepšujú peristaltiku.

Čo robiť Zvýšte počet zeleniny v strave: až 400-500 g denne. "A piť viac vody," dodáva Julia Churnosova. - Uľahčí prechod potravy cez črevá. Kúpte bylinné čaje. Čaj s mätou a harmančekom zníži nadúvanie a zvýši tvorbu tráviacich enzýmov. Uistite sa, že máte raňajky: to umožní, aby črevá naladili na správny rytmus práce hneď od rána. "

Porucha srdcového rytmu

Zlyhanie srdca u zdravého človeka - reakcia organizmu na nedostatok mastných kyselín v strave. "Približne 70% energie potrebnej svalom myokardu je produkované voľnými mastnými kyselinami s dlhým reťazcom," vysvetľuje Natalya Grigorieva. - Tento mechanizmus sa vytvoril v procese vývoja, takže činnosť myokardu nezávisí od hladiny glukózy v krvi. To je dôvod, prečo by tuky nemali byť úplne vymazané z vášho menu, aj keď stratíte váhu! "

Čo robiť Pravidelne zahrňte do potravy zdroje nasýtených (mäsových, hydinových, mliečnych) a nenasýtených (rastlinných olejov, orechov, semien, avokádov, odrôd mastných rýb) tukov. Prvý by mal byť 1/3 všetkých tukov vo vašom menu, druhá, respektíve 2/3. Obzvlášť užitočné pre srdce sú nenasýtené tuky obsiahnuté v rybách.

Poškodenie kože a vlasov

Ak telo reagovalo na stravu podobným spôsobom, znamená to, že nie je dobre vyvážené s ohľadom na tuky a aminokyseliny, vitamíny a stopové prvky.

Čo robiť "V žiadnom prípade úplne neodstraňujte tuky z potravy a nejedzte rôzne proteínové potraviny," hovorí Julia Churnosova, "mliečne výrobky, rôzne druhy mäsa, strukoviny. Bielkoviny obsiahnuté vo všetkých týchto produktoch majú odlišné zloženie aminokyselín, takže čím viac si diverzifikujete svoje menu, tým viac rôznych aminokyselín budete mať. Nie je zlé mať vitamín-minerálny komplex: diskutujte o tejto možnosti so svojím lekárom. " Je možné vyplniť nedostatok mikroživín s jedlom. "Ak lekár zistil, že máte nedostatok minerálnych solí, môžete ho naplniť na úkor koreňov: niečo, čo v týchto krajinách rastie v krajine bohatšie ako to, čo vyrastie nad zemou," dodáva Natalia Grigorieva.

Časté močenie

Možno je to tak, keď by ste mali byť šťastní. "Keď sa v tele rozpadnú nejaké látky, tvoria tuky, energia, oxid uhličitý a voda," hovorí Natalia Grigorieva. "Takže váš" problém "hovorí, že spaľovanie tukov je v plnom prúde."

Čo robiť Pomôcť telu odstrániť produkty spaľujúce tuky a vytvoriť režim na pitie. To naznačuje akúkoľvek diétu. "Vo väčšine prípadov ľudia nečerpajú dostatok vody," hovorí Julia Churnosova. - Okrem toho, väčšina diét v strave zvyšuje množstvo bielkovín, pre normálne trávenie, ktoré vyžaduje veľa tekutín. To znamená, že denná dávka vody by sa mala zvýšiť. "

Pocit hladu

Cítime pocit sýtosti, keď sa udržiava normálna hladina cukru v krvi pri jedle. A hlad - keď klesne hladina cukru v krvi. Ak sa to stane takmer okamžite po jedle, znamená to, že telo nedostalo dostatok energie s jedlom. Druhý problém: ľudia, ktorí sa dlho podľahli lakom, roztiahli žalúdok. Receptory, ktoré vysielajú signály nasýtenia do mozgu, sa nachádzajú v hornej časti žalúdka, preto s klesajúcimi časťami vzniká pocit sýtosti "neochotne".

Čo robiť Po prvé znova vypočítajte, či dostatok tela dostáva denne kalórie (pozri vyššie). Potom vyvážte diétu uhľohydrátov: mali by ste dostať asi 400 gramov takýchto jedál denne. Pokiaľ ide o objem žalúdka, bude znížená o niekoľko týždňov. Na zníženie nepríjemných pocitov počas tohto obdobia postupne znižujte množstvo potravy. Konzumujte viac nesladenej zeleniny, ako sú reďkovky, uhorky, okrúhlice, zelené listy. Môžete piť pohár vody 10-15 minút pred jedlom. Jesť pomaly, žuť potravu dôkladne.

A nezabudnite, že hlad môže byť psychologický. Je ťažké sa zbaviť návyku žuvanie niečoho po celý čas. Ak chápete, o čo ide, skúste sa rozptýliť. Starajte sa o upratovanie, jogu, maľbu ... Takže vezmite si niečo s vašimi rukami a v skutočnosti prinášajú jedlo do úst.