Je čas variť dundee vianočný košíček

Áno, až do sviatkov nového roka takmer mesiac. Napriek tomu je dosť času na výrobu starého skleníkového dortu v Dundee.

Toto legendárne kandizované ovocie a sušené ovocné koláčky boli vynájdené v Škótsku - stále je zvykom dávať to príbuzným a priateľom v krásnych plechových boxoch. Už mnoho storočí sa považuje za tradičnú vianočnú pochúťku vo všetkých anglicky hovoriacich krajinách vrátane polovic frankofónnej Kanady. Ale jedinečnosť "Dundee" (Dundee) je, že sa pečie mesiac pred dovolenkou a potom dosiahne požadovanú konzistenciu na suchom a tmavom mieste po dobu troch až štyroch týždňov.

Keď sa najlepší priateľ, ktorý ma neustále inšpiruje k novým kulinárskym objavom a pokusom, ktoré som o tomto konkrétnom tortu ohlásil, som dlho nemohol uveriť. Od detstva som si zvykol na skutočnosť, že akékoľvek pečivo stráca svoj šarm s poklesom stupňa - prinajmenšom moje značkové vdolky sú dobré, keď sú teplé. Skúsení kuchári svojím hlasom hovoria: "Dundee", ako dobré víno, potrebuje čas, aby konečne zrel. Objavený, dosiahne ideálny obsah vlhkosti a doslova sa taví v ústach. Kandizované ovocie a sušené ovocie sú absorbované do špongiového koláča, plnia ho pikantnou citrusovou mandľovou príchuťou.

Nie je prekvapujúce, že na Štedrý večer sú supermarkety v Montreale naplnené briketami jasných farieb. Voňavé sladké ovocné koláčiky sa predávajú v priehľadnom filme - preto priťahujú väčšiu pozornosť a pozývajú sa na tabuľku pozitívne. Rozhodol som sa, že si sám sám pečiem Dundee.

Vyzývam vás, aby ste nasledovali môj príklad, ale varujem vás: stojí za to pripraviť Dundee len tým, ktorí si sú istí svojou povahou. Dokážete si predstaviť, aké nepríjemné je zabaliť túto pochúťku do krabice a dať ju do širšieho kúta skrinky na štyri týždne, ako to vyžaduje pôvodný recept?

Moja cupcake, ktorá trvala takmer celé balenie masla, štyri vajcia, balík slávnostných farebných kandizovaných plodov a niekoľko olúpaných mandlí rozpustili omamnú vôňu v 15. minúte pečenia. O hodinu neskôr, keď konečne získal potrebnú hustotu a bol z pece odstránený, my, priateľská rodina, sme sa zhromaždili a boli nútení poradiť. Stoicky sa vzdávam čistoty pokusu, stále som skryl "Dundee" v krabici z marhuľového koláča zjedeného predtým a nezabudol na jeho existenciu až do 24. decembra.

Keď som tradične povedal tento sentimentálny príbeh svojej tety-kuchárke, nebola vôbec prekvapená. Ukázalo sa, že už niekoľko rokov pečie Dundee a rozdeľuje ju v predvečer nového roka na desiatky darčekových krabičiek pre svojich kolegov a priateľov. "Zaznamenávam každý kus v priehľadnom filme, prilepte ho lesklou stuhou - a perfektné prekvapenie na Nový rok je pripravené," povedala vedome.

Ďakoval som jej za praktické rady - v Montreale mám len dostatok priateľov, čo im stačí ako darček a pre mňa a môjho manžela pre vianočný čaj. Takže tu je to užitočná a hlavne lahodná protikrízová myšlienka nového daru!

Dundee Fruitcake recept

prísady

4 vajcia

200 g masla

200 g cukru

200 g kandizovaného ovocia (výber citrusov a ovocia)

100 g tmavých hrozienok

100 g ľahkých hrozienok

250 g múky

Polievková lyžička prášku na pečenie

50 g strúhaných mandlí

200 g lúpaných mandlí na dekoráciu

Metóda varenia

Zmáčajte maslo a cukor, kým nebudete hladké. Pridajte vajcia jeden po druhom, opatrne narazíte so zmiešavačom pri maximálnej rýchlosti. Preosiať múku s práškom do pečiva, pridajte ju do zmesi vajec a masla, nalejte strúhané mandle. V oddelenej miske posypte kandizované ovocie a hrozienka v múke a potom ho premiešajte s cestom. Dajte cesto do guľatého tvaru s priemerom maximálne 26 cm, hladte povrch a vložte do kruhu olúpaných mandlí. Pečieme v rúre na 170 stupňov po dobu 60-75 minút (pripravenosť na kontrolu, piercing s drevenou tyčinkou). Nechajte koláč úplne vychladnúť, odstráňte ju z formy, zabaľte ju do plastu a vložte ju na suché a tmavé miesto. A nepamätám si tri alebo štyri týždne.