Je strašidelný, ale nebojíme sa

Od 22. novembra do 26. novembra sa v Newyorskom múzeu moderného umenia uskutoční výstava obrazov, kresieb a sôch Tim Burton. Slávny režisér miluje kresliť a vytesávať hororové príbehy. Zaujal som: existuje to psychologické vysvetlenie?

Tim Barton je autorom mojich obľúbených filmov "The Corpse of the Bride" a "The Nightmare Before Christmas", "The Beatlejus" a "Edward Scissorhands", "Sleepy Hollow" a "Charlie a čokoládová továreň" - píše malé poetické hrôzy a nátery ilustráciu. Jeho kniha sa úspešne predáva po celej Európe - bohužiaľ ešte nebola preložená do ruštiny, ale môžete sa oboznámiť s literárnymi a obrazovými dielami režiséra na jeho očarujúcej krásnej webovej stránke. Veľmi milujem Bartonove obrázky, ale nedokážem vysvetliť, prečo sú to všetky tie škaredé kresby, ktoré ma priťahujú. A ani moji priatelia nemôžu. Vidíte, moja priateľka a matka dvoch detí na čiastočný úväzok sa môžu tešiť z kresby, ktorá ukazuje chlapca s ... nechtami v očiach? Ale radujte sa!

Tak som sa rozhodol začať experiment. Vybral niekoľko výkresov, ktoré mali byť prezentované na výstave, a ukázal ich kandidátovi lekárskej vedy, psychoterapeutovi európskeho registra Mark Sandomirsky. A stručne sa pýtal, ako diagnostikovať autora týchto obrázkov. Po krátkej pauze Dr. Sandomirsky odpovedal: "Tieto obrázky ukazujú depresívne emočné pozadie, prvky dysmorphofobie a agresivity. S najväčšou pravdepodobnosťou sa autor sublimuje, vyháňa svoju nespokojnosť so životom, vzťahmi so svetom. Jeho kresby sú infantilné, sú spojené s bezmocnosťou, detskými strachmi a fantázami. "

Potom som povedal Dr. Sandomirskému o tom, kto vlastní výkresy. A opýtal sa najdôležitejšej otázky: "Prečo sú tieto kresby tak populárne? Prečo toľko z nás miluje také príbehy hororu? "" Ľudia sa niekedy chcú vrátiť do detstva, "odpovedal mi Sandomirsky. - Chcú sa cítiť ako dieťa, prerušili sa zložitosti dospelého života, keď si dokážete vymyslieť svet podľa snov detí. A zároveň sa zbavte strachu a hrôzy detí. "

Ale koniec koncov, nielen dospelí sú fanúšikmi hororových príbehov - deti sú naozaj baldeyut z najrôznejších nočných príbehov o červenej ruke alebo rakev na kolesách. "Presne tak," prečítaval si moje myšlienky Mark Sandomirsky. - Deti, ktoré používajú hororové príbehy, sa naučia vyrovnať sa so svojimi obavami. A pre dospelých, ktorí trpia určitými problémami, je užitočné vrátiť sa k tejto skúsenosti pri prekonávaní obáv z toho, čo si myslíte - a potom sa vyrovnať so skutočnými skúsenosťami. "

To znamená, že všetky tieto obrázky majú psychoterapeutický účinok? To je pravdepodobne dôvod, prečo sú tak populárne, najmä medzi mojimi priateľmi, z ktorých mnohí, ktorí sú zodpovední a nezávislí ľudia, si v sebe ponechávajú trochu detstva. V každom prípade ma teší, že medzi obdivovateľmi Tima Burtona, okrem mňa a svojich priateľov, je aj manželka riaditeľa Heleny Bonham Carter a jeho obľúbený herec Johnny Depp. Posledné dve sa zúčastnia slávnostného večera venovaného nadchádzajúcej výstave, ktorá sa uskutoční 17. novembra. Ach, tam by som ísť - s akou radosťou sa vrátim do detstva v takej príjemnej spoločnosti!