Yoga asanas, ktoré zlepšujú funkciu čriev

Nadúvanie, pocit ťažkosti alebo bolesti v bruchu - všetky tieto príznaky sú spojené s problémami čriev. Normalizácia pomáha nielen špeciálnej strave, ale aj praxi jogy. Ktoré asány si zasluhujú pozornosť?

Zdravé črevo nám poskytuje nielen pohodlné trávenie, krásnu pokožku a dobrú imunitu, ale podľa niektorých výskumníkov aj štíhlu postavu. Viaceré faktory ovplyvňujú jeho prácu - strava, životný štýl, cvičenie. Naše črevá "milujú" vláknové jedlá, správny pitný režim, chôdzu a akúkoľvek inú činnosť strednej intenzity. Z tohto hľadiska sú novoročné sviatky jedným z najťažších období roka pre náš tráviaci systém: maximálne tučné jedlá a alkohol, minimálne pohyby zhoršujú jeho prácu.

Prax jóga pre zdravie čriev: ako to funguje?

Vyvážená prax jogy pomáha obnoviť črevnú prácu. Prečo? Po prvé, tiché cvičenia stimulujú parasympatický nervový systém (čítajú, znižujú úroveň napätia), bez ktorých nie je možné stanoviť trávenie. Po druhé, niektoré jogové asany a dýchacie techniky mierne ovplyvňujú brucho, zlepšujúc krvný obeh vo vnútorných orgánoch a najmä vo všetkých častiach čreva. Pomáha zbaviť sa stagnácie, upraviť trávenie a stoličku. Navyše správne vybraný typ jogy môže zmierniť stav mnohých problémov s črevom, čo dokazuje výskum švédskych vedcov.

Aké jóga asány budú najefektívnejšie?

Podľa skúsených učiteľov jogy to sú všetky varianty krútenia. Existuje však nuance: ak nemáte bolesti v brušnej dutine (alebo problémy, ktoré ju môžu spôsobiť - zápcha, hnačka, syndróm dráždivého čreva), niektoré z nich sú uvedené pre prax. Ak však v tejto oblasti cítite bolesť a viete, prečo to je, mali by ste zvoliť konkrétnejšie riešenie problému. Takže ak máte:

* Zhoršený syndróm dráždivého čreva (IBS).

Môžete sa dozvedieť o tom, že máte záujem o IBS nielen v ordinácii lekára, ale aj o príznaky - pocit všeobecnej únavy, letargia v kombinácii s plynatosťou, nadúvanie a pod. Najčastejšie sa táto choroba zhoršuje stresom. V tomto prípade bude najlepším spôsobom liečby šetriaca strava a rôzne relaxačné postupy. Medzi jogickými technikami najúčinnejšími budú nidra a shavasana. Dajte im 10 až 20 minút denne.

* Nadúvanie, spastické bolesti a tráviace problémy.

Relaxácia pomáha normalizovať trávenie a zmierňovať bolesť, hovoria odborníci. Ak sa tieto príznaky vyskytnú pravidelne, skúste začleniť do tréningu podporu (alebo podpornú) predstavu. Táto zmena eliminuje napätie alebo rozťahovanie svalov a pomáha mierne ovplyvniť brušnú oblasť.

Rekonštruujte asan podľa týchto zásad a zostaňte v ňom po dobu 5-7 minút.