Hatha jóga: dýchanie uľahčuje prax

Dýchate správne počas jogy? Ak nie, radšej situáciu napravíte. Pokiaľ ide o jogu, dýchanie je mimoriadne dôležité: zručná kombinácia pohybu s dýchaním vám umožňuje prejsť na novú úroveň praxe.

Dýchajte premyslene. Správne dýchanie v praxi zvyšuje zdravotný účinok asan, pomáha prebudiť sa na začiatku triedy a nakoniec relaxovať v šavasane. Pre začiatočníka môže byť dýchanie jogy prostriedkom rýchleho postupu: má analgetický účinok v hlbokých asánoch pri naťahovaní.

Na začiatku tréningu sa veľa inštruktorov zahrieva alebo používa otepľovací komplex sukshma-vyayama. Pri zahrievaní je dýchanie zvyčajne dosť intenzívne, pohyby sú rýchle a niekedy môžu byť kombinované s miernym dychom. Pred vykonávaním asánd, najmä ak ráno precvičujete, je dobré vykonať kapalabhati alebo bhastriku v kombinácii s technikou agnisara-dhauti-kriya alebo nauli. Tieto techniky pomôžu zvýšiť metabolizmus, zvýšiť tok krvi a pripraviť svaly a kĺby pre záťaž. Majú obzvlášť dôležitú úlohu pred výkonom asanasu pre flexibilitu - telo sa stáva mäkšie a poddajnejšie. Ak budete po jedle trénovať, počkajte aspoň 2-3 hodiny, inak dynamické dýchacie techniky spôsobia "revolúciu" v žalúdku.

Hlavná časť triedy jogy sa najčastejšie skladá z dynamických komplexov asánu (napríklad Surya Namaskar) a statického zadržiavania jednotlivých póz. Pred príchodom do asane alebo odchodom z ňom inštruktor vždy informuje, čo má robiť, inhalovať alebo vydychovať. Uistite sa, že ste počúvali tieto pokyny a nestarajte sa. Hlavná vec je udržať si dych rovnomerný počas celého tréningu bez akýchkoľvek prerušení a nedobrovoľných oneskorení. V niektorých školách jogy, napríklad v ashtanga jogy, sa počas tréningu používa ujjajské dýchanie. Ale pre začiatočníkov je často ťažké udržať ujayi v celej triede. Takže môžete začleniť túto techniku ​​do svojich tried postupne.

Je obzvlášť dôležité udržiavať trvalé dýchanie a vykonávať asanáciu súvahu a sila, Kvôli tomu bude svaly a tkanivá stabilne dostávať kyslík, telo sa postupne zvykne na záťaž, čo pomôže zabrániť prepätiu.

asany na rozťahovanie, hlavne s podržaním dlhšie ako 20-30 sekúnd, môže nastať bolesť. Pokojný, dokonca dýchaný s plným dychom a najdlhší výdych má analgetický účinok a pomáha premeniť bolesť na príjemný pocit otvárania a relaxácie.

Takmer všetko odchýlky vykonávame inšpiráciu. Tieto asány vyžadujú zvýšenú kontrolu a na inšpiráciu sa telo zbiera viac. Tiež deformácie pomáhajú oživiť a zvyšovať pľúcne dýchanie, takže je logické, aby ste ich vdýchli a zároveň dýchali rovnomerne a pokojne. skrúteniu najčastejšie sa tiež venovali inšpirácii, ale v roku 2003 svahyRovnako ako u relaxujúcich ázijov, je lepšie vstúpiť, keď vydychujete.

Shavasana telo sa uvoľňuje čo najviac, ochladzuje a udržuje nehybnosť. V tomto prípade sa dýchanie postupne spomaľuje, dokonca aj jeho nedobrovoľné oneskorenie môže nastať - niekedy viac ako 30 sekúnd, ktoré však nevyvolávajú nepohodlie. Nemá sa to báť, tento jav je celkom prirodzený.

Chcete pracovať s jóga s Innou Vidgofom doma online?

V našej fitness videoknižnici nájdete kurzy jogy na rôznych úrovniach s Innou Vidgofom.