Populárne jedlá, ktoré zničia vašu postavu

"Ja som na strave, objednávam niečo svetlé," hovorí priateľ, s ktorým sa stretávame v kaviarni. A potom kývol na čašníka: "Ja, prosím, Cézar a časť syrového polievka." Hádaj, čo robí zle? Rovnaká otázka som požiadal odborníkov na výživu, aby zistili, ktoré populárne jedlá reštaurácie sú kontraindikované pre stratu hmotnosti.

Keď sa pozeráme na šalát namiesto francúzskych hranolkov alebo na porciu latte namiesto limonády, zdá sa byť úplne rozumné. Medzitým je veľa populárnych jedál a nápojov v reštaurácii (aspoň v klasickej verzii) úplne nevhodná pre diéty na znižovanie telesnej hmotnosti. Ktoré z nich?

Caesar Salad

Je ľahké vysvetliť jeho popularitu pri strate hmotnosti: hlavné zložky jedla - listy šalátu, kuracie prsia, čerešňové paradajky - sú zahrnuté v zozname takmer ľubovoľnej stravy. Krutóny (vyrobené z vysoko kvalitnej pšeničnej múky a vyprážané v cesnakovom oleji) a obväz prelomia túto "idylu". "Je to v klasickom receptúre" Caesar "sa skladá z horčice, Worcester omáčka, vaječný žĺtok a olivový olej," spomína Anna Korobkina, špecialista na výživu v Metabolic Coaching Nutrition Centre. - Ale táto možnosť je pomerne ťažké nájsť v menu reštaurácie. Najčastejšie je pokrm ochutený omáčkou na báze majonézy, ktorá okrem nadbytočných kalórií obsahuje aj nebezpečné trans-tuky. "

Čo robiť Požiadajte čašníka, aby slúžil omáčku samostatne, a ak je jeho zloženie ďaleko od klasiky, jednoducho nepoužívajte misku. A ak stále necháte krutóny na okraji taniera, potom môžete ľahko "ušetriť" 250-300 kcal celkom - budete súhlasiť, je veľa tých, ktorí sa snažia schudnúť. Žiadna túžba po "múdrych"? Objednajte ďalší šalát - "Caprese" alebo "Nicoise".

Syrová polievka

Nebudem opakovať prednášky o výhodách polievok: Som si istý, že v detstve ste ich počuli od rodičov av dospelosti od odborníkov na výživu. Reštaurácia sýrových polievok sa však toto všetko netýka. "Najprv sa často pridávajú zahusťovadlá - múka a škrob, ktoré nie sú dietetické výrobky," hovorí Vasily Jurašov, PhD, zástupca riaditeľa pre medicínske záležitosti nezávislého laboratória INVITRO. - Po druhé, v syrových polievkach často používajú na konzistenciu tavený syr namiesto bežného syra. A oni, na rozdiel od pevných odrôd, sú absorbované rýchlejšie v tele a často obsahujú mnoho emulgátorov, konzervačných látok a potravinárskych prísad. "

Čo robiť Bohužiaľ, vyberte inú položku v ponuke. Napríklad polievka v rastlinnej alebo rybie vývar.

Teplé valce

Oni sú zvyčajne varené v tempura cesta (zmes kukuričnej a pšeničnej múky), a táto okolnosť robí jedlo nevhodné pre tých, ktorí chcú mať tvar. "Hlavným nepriateľom postavy v našej strave sú" zlé "sacharidy, rafinované výrobky, ktoré sú veľmi rýchle a 100% absorbované telom, pripomína Vasilij Yurasov. - Tuk je múka, ktorá je veľmi "zlým uhľohydrátom" s vysokým glykemickým indexom (GI). To isté platí pre bielu ryžu používanú vo všetkých sushi a kotúčoch. "

Fritovanie jedla vo veľkom množstve oleja (ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou nemení často) to neznamená, že by to bolo užitočné pre túto postavu, ako sme už uviedli.

Čo robiť Možnosť opustiť teplé role v prospech "chladu" (pripravené bez použitia cesta), ako ste už pochopili, tiež nie je vhodný na zníženie hmotnosti. Preto, ak naozaj chcete japonské jedlo, je lepšie urobiť voľbu v prospech sashimi.

smoothies

Silné, výživné, naplnené vitamínmi z ovocia a zeleniny - zdá sa, aký trik očakávať od tohto nápoja? A sú tu dvaja tu naraz! Jeden z nich je spojený s jeho zložením (často smoothies, najmä reštaurácie, obsahujú veľa cukru), druhý - s nesprávnym spôsobom, ako používať. Mnohí ľudia navyše objednávajú tieto husté koktaily okrem hlavného jedla, vidia ich ako obyčajné nápoje ako čaj alebo džús, ktoré si môžete piť už značný obed. Tento prístup takmer vždy vedie k prejedaniu, naťahovaniu žalúdka a preháňaniu kalórií.

Čo robiť Po prvé, vnímať smoothies ako samostatné jedlo (napríklad druhá raňajky). Po druhé, uprednostňujte rastlinné zmesi. "Aj keby koktail nebol špeciálne osladený, ovocný nápoj bude stále obsahovať veľa fruktózy, ktorá by sa po mletí výrobkov v mixéri absorbovala rýchlejšie ako z čerstvého nespracovaného ovocia," pripomína Vasilij Yurasov. A samozrejme, nemali by ste piť v jednej dlažbe (prečo - zistíte tu).

Káva Latte

V skutočnosti je káva v tomto nápoji zanedbateľná. Oveľa viac mastnej mliečnej peny a cukru. Stručne povedané, perfektná kombinácia na zvýšenie telesnej hmotnosti. "V reakcii na príjem cukru do tela, pankreas okamžite produkuje inzulín," spomína Alexey Kovalkov, odborník na výživu, najpredávanejší autor "Minus size". "Tukové bunky vždy zostávajú citlivé na tento hormón a aktívne absorbujú tuky pod vplyvom." Koľko chudnutia je tu!

Čo robiť Prinajmenšom neslávajte nápoj ako maximum - požiadajte ho, aby ho pripravil s mliekom s nízkym obsahom tuku (ale potom nečakajte vzduchovú penu). Prípadne si môžete objednať cappuccino za rovnakých podmienok a odstrániť sladké prísady ako sirupy, marshmallows atď.

Pre všetky tieto pravidlá je však výnimka. "Proces straty hmotnosti je stresom pre telo a myseľ," hovorí Vasilij Yurasov. - Nechcem úplne zbaviť toho, čo vám prináša potešenie. Raz týždenne si môžete dovoliť svoje obľúbené jedlá, aby ste sa necítili byť zbavení a nestratili sa. Ak je to možné, jedzte ich ráno. "